Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franciszek kompletuje współpracowników

19.09.2013

Były watykański żandarm został nowym kamerdyner, papieża. Media zaznaczają, że Ojciec Święty otacza się ludźmi, do których ma duże zaufanie.

Były watykański żandarm Piergiorgio Zanetti został nowym kamerdynerem papieża Franciszka - podały włoskie media. Poznali się i zaprzyjaźnili przed laty za sprawą krewnego Zanettiego, który jest księdzem w Argentynie.

Franciszek wybrał do swego najbliższego otoczenia współpracowników i pomocników osobę, którą od dawna obdarza zaufaniem - podkreśla włoska prasa.

Zaufanie to ma, jak się zauważa, szczególne znaczenie biorąc pod uwagę skandal, jaki wstrząsnął Watykanem ponad roku temu, za pontyfikatu Benedykta XVI, gdy okazało się, że jego majordomus Paolo Gabriele wykradł z papieskiego sekretariatu prywatną korespondencję i poufne notatki, a następnie przekazał je do publikacji. Wtedy po raz pierwszy w historii Watykanu tak bliski współpracownik papieża został aresztowany i osadzony na kilka tygodni w tamtejszej celi, postawiony przed trybunałem za Spiżową Bramą i skazany na półtora roku więzienia. Następnie Gabriele został ułaskawiony przez Benedykta XVI.

Nowy majordomus Franciszka już pracuje razem z dotychczasowym kamerdynerem, następcą Paolo Gabriele, Sandro Mariottim. Zatrudnienie Piergiorgio Zanettiego było konieczne również z powodu ogromu obowiązków w Domu świętej Marty, gdzie papież mieszka i pracuje.

Obaj nie tylko pomagają mu w sprawach, w których - jak się zauważa - pozwala się wyręczać, ale również to ich zadaniem jest stawienie czoła ogromnym ilościom wyrazów hołdu i sympatii, napływającym do Watykanu oraz przywożonym przez oficjalnych gości. Kamerdynerzy otwierają paczki, specjalne przesyłki, prezenty.

Charakter pracy i zakres obowiązków papieskiego majordomusa bardzo się jednak zmienił ze względu na ogromną samodzielność i niezależność Franciszka, który lubi jeść posiłki w hotelowej stołówce w towarzystwie innych jego gości, a w bardzo wielu sprawach radzi sobie sam. Franciszek sam załatwia wiele spraw telefonicznych, sam przegląda dużą część korespondencji.

Niedawno biuro prasowe Stolicy Apostolskiej nie wykluczyło nawet, że na terenie Watykanu Franciszek zechce sam jeździć legendarnym, 29-letnim samochodem Renault 4, jaki dostał od księdza z Werony. Zna ten historyczny model, bo miał kiedyś taki w Argentynie.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 2. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 3. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 4. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 5. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 6. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 7. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 8. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook