Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franciszek kompletuje współpracowników

19.09.2013

Były watykański żandarm został nowym kamerdyner, papieża. Media zaznaczają, że Ojciec Święty otacza się ludźmi, do których ma duże zaufanie.

Były watykański żandarm Piergiorgio Zanetti został nowym kamerdynerem papieża Franciszka - podały włoskie media. Poznali się i zaprzyjaźnili przed laty za sprawą krewnego Zanettiego, który jest księdzem w Argentynie.

Franciszek wybrał do swego najbliższego otoczenia współpracowników i pomocników osobę, którą od dawna obdarza zaufaniem - podkreśla włoska prasa.

Zaufanie to ma, jak się zauważa, szczególne znaczenie biorąc pod uwagę skandal, jaki wstrząsnął Watykanem ponad roku temu, za pontyfikatu Benedykta XVI, gdy okazało się, że jego majordomus Paolo Gabriele wykradł z papieskiego sekretariatu prywatną korespondencję i poufne notatki, a następnie przekazał je do publikacji. Wtedy po raz pierwszy w historii Watykanu tak bliski współpracownik papieża został aresztowany i osadzony na kilka tygodni w tamtejszej celi, postawiony przed trybunałem za Spiżową Bramą i skazany na półtora roku więzienia. Następnie Gabriele został ułaskawiony przez Benedykta XVI.

Nowy majordomus Franciszka już pracuje razem z dotychczasowym kamerdynerem, następcą Paolo Gabriele, Sandro Mariottim. Zatrudnienie Piergiorgio Zanettiego było konieczne również z powodu ogromu obowiązków w Domu świętej Marty, gdzie papież mieszka i pracuje.

Obaj nie tylko pomagają mu w sprawach, w których - jak się zauważa - pozwala się wyręczać, ale również to ich zadaniem jest stawienie czoła ogromnym ilościom wyrazów hołdu i sympatii, napływającym do Watykanu oraz przywożonym przez oficjalnych gości. Kamerdynerzy otwierają paczki, specjalne przesyłki, prezenty.

Charakter pracy i zakres obowiązków papieskiego majordomusa bardzo się jednak zmienił ze względu na ogromną samodzielność i niezależność Franciszka, który lubi jeść posiłki w hotelowej stołówce w towarzystwie innych jego gości, a w bardzo wielu sprawach radzi sobie sam. Franciszek sam załatwia wiele spraw telefonicznych, sam przegląda dużą część korespondencji.

Niedawno biuro prasowe Stolicy Apostolskiej nie wykluczyło nawet, że na terenie Watykanu Franciszek zechce sam jeździć legendarnym, 29-letnim samochodem Renault 4, jaki dostał od księdza z Werony. Zna ten historyczny model, bo miał kiedyś taki w Argentynie.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 2. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 3. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 4. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 5. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 6. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 7. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook