Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek: Europa powinna zachować jedność wiary chrześcijańskiej

15.02.2017

Papież Franciszek oświadczył w środę podczas audiencji generalnej, że Europa powinna zachować "jedność wiary, tradycji i kultury chrześcijańskiej". Mówił o tym zwracając się do Polaków obecnych w Auli Pawła VI.

Pozdrawiając polskich pielgrzymów przybyłych do Watykanu na audiencję, papież nawiązał do wtorkowej uroczystości świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy. "Ci dwaj bracia, pochodzący z Salonik przynieśli Ewangelię narodom słowiańskim. 

Także dzisiaj przypominają oni Europie i nam wszystkim o potrzebie zachowania jedności wiary, tradycji, kultury chrześcijańskiej i życia na co dzień Ewangelią" - mówił Franciszek. Na zakończenie udzielił błogosławieństwa tym, którzy podejmują te wyzwania i wspierają je modlitwą. 

W katechezie papież tłumaczył, że nadzieja chrześcijańska nikogo nie wyklucza. "Nadzieja, która została nam dana, nie oddziela nas od innych, a tym bardziej nie prowadzi nas do tego, by ich dyskredytować czy spychać na margines" - podkreślił. 

"To jest nadzwyczajny dar, za sprawą którego jesteśmy wezwani do tego, byśmy stali się kanałami pokory i prostoty dla wszystkich" - wskazał Franciszek. Zauważył też, że "od dziecka uczy się nas tego, że nie jest ładnie chwalić się". 

"Słusznie, bo chwalenie się tym, kim się jest lub tym, co się ma, to nie tylko pycha, ale zdradza też brak szacunku dla innych, zwłaszcza tych, którzy mają mniej szczęścia od nas" - oznajmił papież. Tymczasem - jak dodał Franciszek - święty Paweł "zaskakuje nas, gdyż dwa razy wzywa nas do tego, by się chlubić" obfitością łaski i darem chrześcijańskiej nadziei.


wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook