Jedynie prawda jest ciekawa

Finlandia i Rosja zacieśnia współprace ws. migrantów

27.01.2016

Nielegalni migranci przedostają się na terytoria UE, przez granice Rosji z Finlandią. Kraje zacieśniają współpracę.

Helsinki - Fiński minister spraw wewnętrznych Petteri Orpo poinformował w środę, że Finlandia i Rosja postanowiły zacieśnić współpracę graniczną w związku z rosnącą liczbą migrantów przedostających się na terytorium Unii Europejskiej. 

"Choć fińska wschodnia granica jest zewnętrzną granicą strefy Schengen, to zarówno Finlandia jak i Rosja chcą rozwiązywać program głównie na zasadach dwustronnych" - podkreślił Orpo w oświadczeniu po spotkaniu ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Kołokolcewem. Nie podał żadnych szczegółów tych planowanych rozwiązań. 

W ubiegłym tygodniu Helsinki skrytykowały Moskwę za przepuszczanie rosnącej liczby migrantów przez liczącą 1340 km długości granicę. Według fińskich służb granicznych w styczniu do kraju przybyło z Rosji 400 osób ubiegających się o azyl, w porównaniu z 700 przez cały 2015 rok. Media przypominają, że Finlandia zabroniła przekraczania granicy z Rosją pieszo lub na rowerach, przez co migranci zaczęli korzystać ze starych rosyjskich samochodów. Na przejściu w miejscowości Salla znajduje się ok. 50 takich pojazdów, które skonfiskowali fińscy pogranicznicy. 

Szef rządu Finlandii Juha Sipila i rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew mają spotkać się w piątek i przedyskutować kwestię migrantów.

kk/PAP

[fot.Stefczyk.info]CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook