Jedynie prawda jest ciekawa


„Financial Times” boi się kolejnego zwycięstwa prawicy

01.12.2016

Zbliżające się powtórne wybory prezydenckie w Austrii, w których duże szanse ma populistyczno-prawicowy kandydat Norbert Hofer, powinny być dzwonkiem alarmowym dla polityków głównego nurtu w Europie - komentuje w czwartek „Financial Times”.

„Podobnie jak Donald Trump w USA i zwolennicy Brexitu w Wielkiej Brytanii, Hofer dobrze wykorzystał falę niezadowolenia z establishmentu. W Austrii jest to na tyle wyraźne, że żadna z dwóch tradycyjnie dominujących partii centrowych nie weźmie udziału w wyborach; ich wspólny wynik w pierwszej turze wyniósł poniżej 50 proc.” - zaznacza brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Zauważa, że Norbert Hofer, kandydat Austriackiej Partii Wolności (FPOe), podobnie jak przywódczyni francuskiego Frontu Narodowego, Marine Le Pen, „pracował nad nadaniem bardziej akceptowalnego wizerunku partii, która łączy antyimigracyjny, islamofobiczny i eurosceptyczny przekaz z bardziej skłaniającym się ku lewicy stanowiskiem w kwestiach socjalnych”.

„Ta eklektyczna mieszanka umożliwiła mu przyciągnięcie głosów zarówno z lewej, jak i prawej strony, jak dzieje się wszędzie w przypadku populistów” - podkreśla „FT”.

W opinii londyńskiej gazety Austria, z ludnością 8,5 mln, nie jest pierwszoplanowym graczem i UE przetrzyma wstrząs spowodowany zwycięstwem w tym kraju skrajnej prawicy, inaczej niż może być w razie wygranej Frontu Narodowego we Francji w maju 2017 roku.

„Niemniej wzrost znaczenia Partii Wolności jest ostrzeżeniem dla polityków na całym kontynencie jeśli chodzi o stopień załamania tradycyjnych modeli głosowania i zagrożenia dla liberalnych wartości” - alarmuje „FT”. Jak dodaje, austriackie głosowanie stanowi także „pierwszy sprawdzian tego, czy zwycięstwo Trumpa w USA i triumf eurosceptyków w Wielkiej Brytanii będą stanowić impuls dla większego sukcesu populistów, czy też raczej zmobilizują centrystów i lewicę do powstrzymania ich wzrostu”.


„FT” pisze, że Hofer może ostatecznie nie wygrać wyborów i przypomina, że w maju, w drugiej turze, której powtórzenie nakazał Trybunał Konstytucyjny, przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

„Hofer nie usunie się jednak na bok. Partia Wolności ma ważniejszy cel: wygraną w następnych wyborach parlamentarnych i zajęcie pozycji głównej partii w rządzie” - ostrzega dziennik.

„Financial Times” przyznaje, że w najbliższych miesiącach siła populistów będzie w Europie poddawana kolejnym sprawdzianom i dlatego „polityczny mainstream” musi pilnie wyciągnąć wnioski z rozkwitu populistycznych tendencji.

gah/PAP

[fot. Financial Times/flickr.com/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 2. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 3. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 4. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 5. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 6. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 7. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 8. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook