Jedynie prawda jest ciekawa


Film "Smoleńsk" w berlińskim kinie

11.02.2017

Na sali byli przedstawiciele niemieckiego MSZ i dyplomaci z innych krajów. Po projekcji odbyła się dyskusja o filmie z publicystą Bronisławem Wildsteinem.

W piątek w kinie Babylon w Berlinie odbył się zorganizowany przez ambasadę RP pokaz filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Podejmowane wcześniej przez polską dyplomację próby pokazania tego filmu berlińskiej publiczności kończyły się niepowodzeniem. "Jestem usatysfakcjonowany tym, że doszło do pokazu, jego spokojnym przebiegiem i dyskusją. To był mój pomysł, żeby dyskusja była otwarta, z udziałem publiczności i żeby uczestniczył (Bronisław) Wildstein" - powiedział ambasador Andrzej Przyłębski dziennikarzom. Zaproszenie na pokaz potwierdziło 240 osób, z tego co najmniej połowa Niemców. Na sali byli przedstawiciele niemieckiego MSZ i dyplomaci z innych krajów. Po projekcji odbyła się dyskusja o filmie z publicystą Bronisławem Wildsteinem. W ocenie Przyłębskiego powtórny pokaz filmu w tym samym kinie miał sens. "Tamten pokaz był dosyć osobliwy, służył raczej ośmieszeniu filmu, uznałem więc, że misję trzeba ponowić" - tłumaczył ambasador. Dwa znane berlińskie kina, w tym Delphi w Berlinie Zachodnim, odmówiły w zeszłym roku udostępnienia sali na projekcję "Smoleńska", zasłaniając się względami bezpieczeństwa. Ambasador ujawnił, że również dwa mniejsze kina, do których strona polska zwracała się później, nie wyraziły zgody na pokaz. Wobec fiaska starań ambasady, na początku stycznia pokaz "Smoleńska" zorganizowała grupa artystów pochodzenia polskiego w Berlinie - Klub Polskich Nieudaczników. Projekcja odbyła się właśnie w kinie Babylon, uczestniczyło w niej ponad 500 widzów. Część z nich okazywała demonstracyjną dezaprobatę dla filmu. Film "Smoleńsk" osnuty jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. - katastrofy prezydenckiego samolotu, który leciał do Smoleńska. Na pokładzie TU-154 była polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim, zmierzająca do Katynia. Wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zginęli.

[foto.wpolityce.pl]

MW/PAP


Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook