Jedynie prawda jest ciekawa


Fillon ulubieńcem Kremla?

28.11.2016

Nie przeceniając możliwości i chęci Francois Fillona do „służenia interesom” Rosji, trzeba przyznać, że prezydent Władimir Putin nie mógł zyskać bliższego sobie kandydata - komentuje poniedziałkowa „Nowaja Gazieta” wynik prawyborów na francuskiej prawicy.

„Przede wszystkim są oni sobie bardzo bliscy ideologicznie: obaj są ultraliberałami i obrońcami 'wielkich pieniędzy' w gospodarce, a ultrakonserwatystami w kwestiach 'życia społecznego'. Po drugie, z żadnym z francuskich polityków rosyjski przywódca nie miał i nie ma takich relacji, jak z Fillonem” - pisze ta niezależna gazeta.

Gazeta przypomina, że Fillon opowiada się za zniesieniem sankcji wobec Rosji oraz uznaniem Krymu za rosyjskie terytorium. Zdaniem gazety były premier Francji „z entuzjazmem akceptuje działania Putina w Syrii i potępia politykę (obecnego prezydenta Francois) Hollande’a wobec Moskwy; jak gdyby to Hollande zaczął wojnę w Europie i nie próbował już od dwóch i pół roku prowadzić z Putinem negocjacji pokojowych”.

Jako premier Francji Fillon w 2008 roku był pierwszym z zachodnich przywódców, który otwarcie wystąpił przeciw zaoferowaniu Ukrainie i Gruzji Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO - przypomina „Nowaja Gazieta”.

Jej komentator ocenia, że „niemal wszystkie” wypowiedzi Fillona o Ukrainie, Syrii czy samym Putinie „mógłby bez obaw wygłosić publicznie którykolwiek z rosyjskich ‘patriotów państwowców’”.

Wiele osób z otoczenia Fillona to - zdaniem „Nowej Gaziety” - „przyjaźnie nastawieni wobec Moskwy” politycy. Wśród nich gazeta wymienia Igora Mitrofanoffa, bliskiego współpracownika Fillona i ojca chrzestnego jednego z jego synów. Jako „starego przyjaciela i doradcę Fillona” gazeta określa Jeana de Boishue’a, przewodniczącego stowarzyszenia La Maison Russe (Rosyjski Dom) w Sainte-Genevieve-des-Bois. Oficjalna przedstawicielka sztabu Fillona, deputowana Valerie Boyer, weszła w skład delegacji, która w marcu spotkała się z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem - przypomina rosyjska gazeta. Boyer postulowała też konieczność zniesienia sankcji wobec Rosji.

Ponadto - zdaniem „Nowej Gaziety” - „do obozu Fillona po jego zwycięstwie przejdą wszyscy inni zagorzali 'rusofile' z partii Republikanie, przede wszystkim ze sztabu (byłego prezydenta) Nicolasa Sarkozy’ego”.

Powołując się na francuskie media, „Nowaja Gazieta” pisze, że Fillon, gdy stał na czele rządu, nie chciał przyjmować szefa międzyparlamentarnej grupy francusko-rosyjskiej Herve Maritona, „bo ten aktywnie występował w obronie więzionego (byłego szefa koncernu Jukos) Michaiła Chodorkowskiego”.

Zarówno Fillon, jak i szefowa Fontu Narodowego Marine Le Pen mają dzisiaj poważne szanse na prezydenturę - ocenia „Nowaja Gazieta”. Wskazuje, że Le Pen kilka ostatnich lat poświęciła na budowanie nowego, bardziej cywilizowanego wizerunku swojej skrajnie prawicowej partii, „by w rezultacie zyskać jako przeciwnika bardziej wyrafinowanego ‘tradycjonalistę’ Fillona, który mówi o tym samym: ‘ojczyźnie, rodzinie, odwiecznych wartościach i wojnie z islamizmem’, tyle że bardziej ‘cywilizowanym’ językiem” - zauważa rosyjska gazeta.

Francois Fillon wygrał w niedzielę drugą turę prawyborów francuskiej prawicy, zdobywając blisko 70 proc. głosów. Jego wygrana oznacza, że będzie kandydatem prawicowej partii Republikanie w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

gah/PAP

[fot. PAP/EPA/YOAN VALAT]


Warto poczytać

 1. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 2. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 3. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 4. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 5. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 6. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 7. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 8. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook