Jedynie prawda jest ciekawa


Fidesz zapowiada pakiet ustaw, który nie spodoba się Sorosowi! Bruksela też nie będzie zachwycona

09.04.2018
orban09052018
Fidesz zapowiada pakiet ustaw, który nie spodoba się Sorosowi! Bruksela też nie będzie zachwycona

Węgierski pakiet ustaw antyimigracyjnych, mający umożliwić zakazywanie działalności organizacji, które chcą wykorzystywać migrację przeciw państwu, może zostać przyjęty już w maju - powiedział w poniedziałek rzecznik frakcji Fideszu Janos Halasz.

Halasz oznajmił w telewizji M1, że z uwagi na to, iż koalicja rządząca zdobyła konstytucyjną większość 2/3 mandatów w parlamencie, pakiet antyimigracyjny może zostać przyjęty jako jeden z pierwszych. Niektóre zapisy ustaw w pakiecie wymagają takiej większości.

Według Halasza nowy parlament może zebrać się najwcześniej pod koniec kwietnia, a pakiet mógłby trafić pod obrady w maju. Zaznaczył, że jest to kwestia suwerenności i bezpieczeństwa kraju.

 Debata nad pakietem rozpoczęła się pod koniec lutego, ale władze zapowiadały, że głosowanie nad jego przyjęciem nastąpi dopiero po wyborach parlamentarnych z 8 kwietnia. Rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) straciła w poprzedniej kadencji konstytucyjną większość 2/3 miejsc w parlamencie, a teraz - jak wskazują wyniki niedzielnych wyborów po przeliczeniu 98,5 proc. głosów - ją odzyskała.

Halasz powiedział też, że Fidesz nie liczył na tak wysokie zwycięstwo i cieszy się z wyników. Jak ocenił, ludzie zrozumieli, że te wybory mają decydujące znaczenie i przesądzą nie tylko o tym, kto zostanie posłem, ale też o przyszłości kraju.

W jednym z trzech projektów pakietu antyimigracyjnego przewidziano, że organizacje wspierające migrację musiałyby uzyskać zgodę na prowadzenie takiej działalności, a wydawałby ją minister spraw wewnętrznych po przeanalizowaniu względów bezpieczeństwa.

Drugi projekt zakłada dla wspierających migrację organizacji otrzymujących środki z zagranicy opłatę wynoszącą 25 proc. zagranicznego wsparcia. I wreszcie trzeci przewiduje, że osoby organizujące nielegalną migrację, których działalność jest sprzeczna z interesem bezpieczeństwa Węgier, będą obejmowane zakazem pobytu w pasie 8 km od granicy kraju. W przypadku cudzoziemców zakaz taki mógłby w szczególnych przypadkach obejmować całe terytorium Węgier.

ONZ określiła jeden z projektów ustaw jako "zamach na prawa człowieka" i zaapelowała do rządu w Budapeszcie o utrzymanie prawa do wolności stowarzyszania się.

Po niedzielnych wyborach na Węgrzech rozkład mandatów w 199-osobowym parlamencie przedstawia się następująco: koalicja Fidesz-KDNP zdobyła 133 mandaty (66,83 proc.), Jobbik - 26, Węgierska Partia Socjalistyczna i partia Dialog - 20, Koalicja Demokratyczna byłego premiera Ferenca Gyurcsanya - dziewięć, a partia Polityka Może Być Inna - osiem. W parlamencie zasiądzie także jeden przedstawiciel lewicowej partii Razem, jeden poseł niezależny oraz przedstawiciel narodowości niemieckiej.

Ostateczne wyniki po przeliczeniu głosów oddanych za granicą są oczekiwane do soboty.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 4. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 5. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 6. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook