Jedynie prawda jest ciekawa


Fidesz zapowiada pakiet ustaw, który nie spodoba się Sorosowi! Bruksela też nie będzie zachwycona

09.04.2018
orban09052018
Fidesz zapowiada pakiet ustaw, który nie spodoba się Sorosowi! Bruksela też nie będzie zachwycona

Węgierski pakiet ustaw antyimigracyjnych, mający umożliwić zakazywanie działalności organizacji, które chcą wykorzystywać migrację przeciw państwu, może zostać przyjęty już w maju - powiedział w poniedziałek rzecznik frakcji Fideszu Janos Halasz.

Halasz oznajmił w telewizji M1, że z uwagi na to, iż koalicja rządząca zdobyła konstytucyjną większość 2/3 mandatów w parlamencie, pakiet antyimigracyjny może zostać przyjęty jako jeden z pierwszych. Niektóre zapisy ustaw w pakiecie wymagają takiej większości.

Według Halasza nowy parlament może zebrać się najwcześniej pod koniec kwietnia, a pakiet mógłby trafić pod obrady w maju. Zaznaczył, że jest to kwestia suwerenności i bezpieczeństwa kraju.

 Debata nad pakietem rozpoczęła się pod koniec lutego, ale władze zapowiadały, że głosowanie nad jego przyjęciem nastąpi dopiero po wyborach parlamentarnych z 8 kwietnia. Rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) straciła w poprzedniej kadencji konstytucyjną większość 2/3 miejsc w parlamencie, a teraz - jak wskazują wyniki niedzielnych wyborów po przeliczeniu 98,5 proc. głosów - ją odzyskała.

Halasz powiedział też, że Fidesz nie liczył na tak wysokie zwycięstwo i cieszy się z wyników. Jak ocenił, ludzie zrozumieli, że te wybory mają decydujące znaczenie i przesądzą nie tylko o tym, kto zostanie posłem, ale też o przyszłości kraju.

W jednym z trzech projektów pakietu antyimigracyjnego przewidziano, że organizacje wspierające migrację musiałyby uzyskać zgodę na prowadzenie takiej działalności, a wydawałby ją minister spraw wewnętrznych po przeanalizowaniu względów bezpieczeństwa.

Drugi projekt zakłada dla wspierających migrację organizacji otrzymujących środki z zagranicy opłatę wynoszącą 25 proc. zagranicznego wsparcia. I wreszcie trzeci przewiduje, że osoby organizujące nielegalną migrację, których działalność jest sprzeczna z interesem bezpieczeństwa Węgier, będą obejmowane zakazem pobytu w pasie 8 km od granicy kraju. W przypadku cudzoziemców zakaz taki mógłby w szczególnych przypadkach obejmować całe terytorium Węgier.

ONZ określiła jeden z projektów ustaw jako "zamach na prawa człowieka" i zaapelowała do rządu w Budapeszcie o utrzymanie prawa do wolności stowarzyszania się.

Po niedzielnych wyborach na Węgrzech rozkład mandatów w 199-osobowym parlamencie przedstawia się następująco: koalicja Fidesz-KDNP zdobyła 133 mandaty (66,83 proc.), Jobbik - 26, Węgierska Partia Socjalistyczna i partia Dialog - 20, Koalicja Demokratyczna byłego premiera Ferenca Gyurcsanya - dziewięć, a partia Polityka Może Być Inna - osiem. W parlamencie zasiądzie także jeden przedstawiciel lewicowej partii Razem, jeden poseł niezależny oraz przedstawiciel narodowości niemieckiej.

Ostateczne wyniki po przeliczeniu głosów oddanych za granicą są oczekiwane do soboty.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook