Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fiasko misji Bersaniego

28.03.2013

Przywódca centrolewicowej włoskiej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani poinformował prezydenta Giorgio Napolitano, że nie otrzymał gwarancji poparcia obu izb parlamentu dla jego ewentualnego rządu.


Teraz do prezydenta należy inicjatywa w sprawie rozwiązania politycznego pata, do jakiego doszło w rezultacie wyborów pod koniec lutego. 

Pałac Prezydencki ogłosił, że Napolitano przystąpi do całodniowych konsultacji ze wszystkimi siłami w parlamencie w piątek przed południem. Po spotkaniu z szefem państwa Bersani powiedział, że przedstawił mu trudności, jakie pojawiły się w trakcie jego blisko tygodniowych rozmów. Powiadomił go o też postawionych warunkach, które uznał za "nie do przyjęcia", oraz o napotkanych "przeszkodach". Tym samym potwierdziły się przypuszczenia, że liderowi centrolewicy nie uda się przekonać centroprawicy oraz populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd do udzielenia poparcia gabinetowi, jaki miałby stworzyć.

Centroprawica byłego premiera Silvio Berlusconiego, która w lutowych wyborach zajęła drugie miejsce po Partii Demokratycznej (PD), proponowała jej wspólne utworzenie rządu. Lud Wolności wyrażał gotowość poparcia ewentualnego rządu Bersaniego pod warunkiem, że wicepremierem zostanie sekretarz generalny partii Berlusconiego, Angelino Alfano. Przywódca PD taką ewentualność odrzucił. Z kolei Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo kategorycznie wykluczył możliwość poparcia jakiegokolwiek gabinetu utworzonego przez centrolewicę przy udziale centroprawicy lub bez niej. Ruch ten, debiutujący w parlamencie, stawia sobie za cel doprowadzenie do rozbicia obecnych, całkowicie skompromitowanych jego zdaniem partii politycznych. 

Na kilka godzin przed spotkaniem Bersaniego z prezydentem Grillo oświadczył, że Włochy mogą funkcjonować bez rządu. "Mają bowiem parlament, który może działać, by zmienić kraj" - powiedział. Innego zdania jest przewodniczący Senatu Pietro Grasso, który powiedział: "Ten kraj potrzebuje rządu za wszelką cenę". Obecny polityczny pat to rezultat wyborów, po których centrolewica ma zdecydowaną większość tylko w Izbie Deputowanych. W Senacie liczba mandatów centrolewicy i centroprawicy jest niemal jednakowa. Partia Demokratyczna w wydanym komunikacie wyjaśniła, że wynik rozmów przedstawiony prezydentowi nie oznacza, że Pier Luigi Bersani zrezygnował z powierzonej mu misji.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Włochy

,

konsultacje

,

gabinet

,

prezydent

Warto poczytać

 1. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 2. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 3. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 4. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 5. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 6. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

 7. mid-epa05867606 24.03.2017

  Marine Le Pen gościła u Putina

  Szefowa Frontu Narodowego przyznała, że jeśli wygra wybory, będzie rozważać, co mogłaby zrobić w celu szybkiego zniesienia sankcji unijnych wobec Rosji.

 8. mid-epa05867701 24.03.2017

  Turcja: Zatonęła łódź z migrantami

  - Co najmniej 11 osób zginęło w piątek w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Turcji; cztery osoby uznaje się za zaginione - poinformowała turecka telewizja NTV.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook