Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fenomen Solidarności w Chicago

15.11.2011

Jest to wystawa specjalnie przygotowana dla odbiorcy zagranicznego. Staramy się przypominać światu, jak wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale dla całego świata miał ruch Solidarności - powiedział w Chicago Łukasz Kamiński o ekspozycji "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980-1981".

Prezes IPN dodał, że wystawa ukazująca wydarzenia, które doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność", była w sierpniu i wrześniu prezentowana w Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie i na Columbia University w Nowym Jorku.

Ekspozycja została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN na 30. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność". Kamiński, który opracował scenariusz wystawy, powiedział, że jest ona przede wszystkim adresowana do młodej generacji odbiorców, a także tych niezorientowanych w historii
Polski.

- Staraliśmy się przez symboliczne ujęcia, przez dobór bardzo charakterystycznych zdjęć, kluczowych haseł, takich jak godność, nadzieja, entuzjazm, przypomnieć, czym był ruch Solidarność. Mam nadzieję, że niektórzy widzowie naszej wystawy zechcą sięgnąć głębiej do innych źródeł, książek, opracowań czy poszukać czegoś w internecie. Takie było założenie tej wystawy, że ma ona zaciekawić, zaintrygować, natomiast w ten sposób nie można przekazać całej wiedzy o tak niezwykłym fenomenie, jakim była Solidarność - powiedział PAP Kamiński.

Prezentacja wystawy w Chicago jest możliwa dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Będzie można ją oglądać na Northeastern Illinois University do 28 listopada. Zdaniem prezesa IPN wybór tej uczelni nie był przypadkowy. W maju 2009 r. jednemu z budynków na kampusie NEIU nadano imię Lecha Wałęsy. Zresztą sam były prezydent brał w udział w tej uroczystości połączonej z obchodami 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

- Ta uczelnia łączy w sobie dwie zalety: z jednej strony jest żywym i aktywnym ośrodkiem naukowym, ale z drugiej strony leży w sercu dużej społeczności  polskiej, co niewątpliwie sprzyja zainteresowaniu polską historią i co zapewne przyczyniło się do bardzo dużej życzliwości władz uniwersytetu, za  którą jesteśmy niezwykle wdzięczni - podkreślił Kamiński.


Przed uroczystym otwarciem wystawy prezes IPN spotkał się w Konsulacie Generalnym RP z polonijnymi przedstawicielami środowisk kombatantów.

Jak ocenił prezes IPN, największe zainteresowanie i emocje wśród Polonii budzą kwestie lustracyjne i zawartość archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Kamiński zachęcał, by zainteresowani "spróbowali sami zmierzyć się z tematem". Przypomniał, że każdy ma prawo złożyć wniosek, by sprawdzić, czy na
jego temat istnieją jakieś materiały.

We wtorek Kamiński weźmie udział w spotkaniu z polonijnymi nauczycielami, w tym z przedstawicielami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

- Jest to dla mnie bardzo ważne spotkanie(...) Instytut Pamięci Narodowej organizuje co roku specjalną szkołę dla nauczycieli polonijnych, podczas której staramy się prezentować nowoczesne metody nauczania i wyposażać nauczycieli także w różne pomoce dydaktyczne - powiedział Kamiński.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane gry edukacyjne przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

PAP
[fot. ipn.gov.pl]
Słowa kluczowe:

NSZZ "Solidarność"

,

IPN

,

Chicago

,

wystawa

Warto poczytać

 1. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 2. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 3. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 4. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 5. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 6. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 7. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook