Jedynie prawda jest ciekawa

Fenomen Solidarności w Chicago

15.11.2011

Jest to wystawa specjalnie przygotowana dla odbiorcy zagranicznego. Staramy się przypominać światu, jak wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale dla całego świata miał ruch Solidarności - powiedział w Chicago Łukasz Kamiński o ekspozycji "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980-1981".

Prezes IPN dodał, że wystawa ukazująca wydarzenia, które doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność", była w sierpniu i wrześniu prezentowana w Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie i na Columbia University w Nowym Jorku.

Ekspozycja została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN na 30. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność". Kamiński, który opracował scenariusz wystawy, powiedział, że jest ona przede wszystkim adresowana do młodej generacji odbiorców, a także tych niezorientowanych w historii
Polski.

- Staraliśmy się przez symboliczne ujęcia, przez dobór bardzo charakterystycznych zdjęć, kluczowych haseł, takich jak godność, nadzieja, entuzjazm, przypomnieć, czym był ruch Solidarność. Mam nadzieję, że niektórzy widzowie naszej wystawy zechcą sięgnąć głębiej do innych źródeł, książek, opracowań czy poszukać czegoś w internecie. Takie było założenie tej wystawy, że ma ona zaciekawić, zaintrygować, natomiast w ten sposób nie można przekazać całej wiedzy o tak niezwykłym fenomenie, jakim była Solidarność - powiedział PAP Kamiński.

Prezentacja wystawy w Chicago jest możliwa dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Będzie można ją oglądać na Northeastern Illinois University do 28 listopada. Zdaniem prezesa IPN wybór tej uczelni nie był przypadkowy. W maju 2009 r. jednemu z budynków na kampusie NEIU nadano imię Lecha Wałęsy. Zresztą sam były prezydent brał w udział w tej uroczystości połączonej z obchodami 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

- Ta uczelnia łączy w sobie dwie zalety: z jednej strony jest żywym i aktywnym ośrodkiem naukowym, ale z drugiej strony leży w sercu dużej społeczności  polskiej, co niewątpliwie sprzyja zainteresowaniu polską historią i co zapewne przyczyniło się do bardzo dużej życzliwości władz uniwersytetu, za  którą jesteśmy niezwykle wdzięczni - podkreślił Kamiński.


Przed uroczystym otwarciem wystawy prezes IPN spotkał się w Konsulacie Generalnym RP z polonijnymi przedstawicielami środowisk kombatantów.

Jak ocenił prezes IPN, największe zainteresowanie i emocje wśród Polonii budzą kwestie lustracyjne i zawartość archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Kamiński zachęcał, by zainteresowani "spróbowali sami zmierzyć się z tematem". Przypomniał, że każdy ma prawo złożyć wniosek, by sprawdzić, czy na
jego temat istnieją jakieś materiały.

We wtorek Kamiński weźmie udział w spotkaniu z polonijnymi nauczycielami, w tym z przedstawicielami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

- Jest to dla mnie bardzo ważne spotkanie(...) Instytut Pamięci Narodowej organizuje co roku specjalną szkołę dla nauczycieli polonijnych, podczas której staramy się prezentować nowoczesne metody nauczania i wyposażać nauczycieli także w różne pomoce dydaktyczne - powiedział Kamiński.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane gry edukacyjne przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

PAP
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 2. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 3. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 4. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 5. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 6. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 7. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook