Jedynie prawda jest ciekawa


Fenomen Solidarności w Chicago

15.11.2011

Jest to wystawa specjalnie przygotowana dla odbiorcy zagranicznego. Staramy się przypominać światu, jak wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale dla całego świata miał ruch Solidarności - powiedział w Chicago Łukasz Kamiński o ekspozycji "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980-1981".

Prezes IPN dodał, że wystawa ukazująca wydarzenia, które doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność", była w sierpniu i wrześniu prezentowana w Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie i na Columbia University w Nowym Jorku.

Ekspozycja została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN na 30. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność". Kamiński, który opracował scenariusz wystawy, powiedział, że jest ona przede wszystkim adresowana do młodej generacji odbiorców, a także tych niezorientowanych w historii
Polski.

- Staraliśmy się przez symboliczne ujęcia, przez dobór bardzo charakterystycznych zdjęć, kluczowych haseł, takich jak godność, nadzieja, entuzjazm, przypomnieć, czym był ruch Solidarność. Mam nadzieję, że niektórzy widzowie naszej wystawy zechcą sięgnąć głębiej do innych źródeł, książek, opracowań czy poszukać czegoś w internecie. Takie było założenie tej wystawy, że ma ona zaciekawić, zaintrygować, natomiast w ten sposób nie można przekazać całej wiedzy o tak niezwykłym fenomenie, jakim była Solidarność - powiedział PAP Kamiński.

Prezentacja wystawy w Chicago jest możliwa dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Będzie można ją oglądać na Northeastern Illinois University do 28 listopada. Zdaniem prezesa IPN wybór tej uczelni nie był przypadkowy. W maju 2009 r. jednemu z budynków na kampusie NEIU nadano imię Lecha Wałęsy. Zresztą sam były prezydent brał w udział w tej uroczystości połączonej z obchodami 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

- Ta uczelnia łączy w sobie dwie zalety: z jednej strony jest żywym i aktywnym ośrodkiem naukowym, ale z drugiej strony leży w sercu dużej społeczności  polskiej, co niewątpliwie sprzyja zainteresowaniu polską historią i co zapewne przyczyniło się do bardzo dużej życzliwości władz uniwersytetu, za  którą jesteśmy niezwykle wdzięczni - podkreślił Kamiński.


Przed uroczystym otwarciem wystawy prezes IPN spotkał się w Konsulacie Generalnym RP z polonijnymi przedstawicielami środowisk kombatantów.

Jak ocenił prezes IPN, największe zainteresowanie i emocje wśród Polonii budzą kwestie lustracyjne i zawartość archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Kamiński zachęcał, by zainteresowani "spróbowali sami zmierzyć się z tematem". Przypomniał, że każdy ma prawo złożyć wniosek, by sprawdzić, czy na
jego temat istnieją jakieś materiały.

We wtorek Kamiński weźmie udział w spotkaniu z polonijnymi nauczycielami, w tym z przedstawicielami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

- Jest to dla mnie bardzo ważne spotkanie(...) Instytut Pamięci Narodowej organizuje co roku specjalną szkołę dla nauczycieli polonijnych, podczas której staramy się prezentować nowoczesne metody nauczania i wyposażać nauczycieli także w różne pomoce dydaktyczne - powiedział Kamiński.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane gry edukacyjne przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

PAP
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 8. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook