Jedynie prawda jest ciekawa


FBI wiedziało o mailach Clinton miesiąc przed Kongresem USA

01.02.2018
sanfran01022018
FBI wiedziało o mailach Clinton miesiąc przed Kongresem USA

- Zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe i inni wysocy rangą przedstawiciele tej agencji wiedzieli o mailach z prywatnego serwera Hillary Clinton odnalezionych w laptopie męża jej współpracownicy na miesiąc przed poinformowaniem o tym Kongresu USA - podał "WSJ".

Gazeta powołuje się na SMS-y wymieniane przez dwoje agentów FBI - Lisę Page i Petera Strzoka.

Jak pisze "Wall Street Journal", z wiadomości tekstowych wynika, że 28 września 2016 roku Strzok napisał do Page, że został wezwany przez McCabe'a by przedyskutować nowo odnalezione maile. Znajdowały się one w laptopie należącym do byłego kongresmana Anthoniego Weinera, męża doradczyni i współpracownicy Clinton, Humy Abedin.

Korespondencja została odkryta przy okazji śledztwa dotyczącego wysyłania przez Weinera wiadomości o podtekście seksualnym do 15-letniej dziewczynki. Weiner przyznał się do winy i został skazany na 21 miesięcy więzienia.

"WSJ" przypomina, że ówczesny dyrektor FBI James Comey poinformował Kongres o odnalezionych mailach Clinton na 11 dni przed wyborami prezydenckimi - 28 października 2016 roku. Poinformował też, że informacje znajdujące się w mailach nie zmieniły decyzji FBI o niestawianiu zarzutów kryminalnych Clinton.

Strzok zaangażowany był w śledztwo w sprawie używania przez Clinton, prywatnego serwera do przechowywania maili zawierających informacje sklasyfikowane jako niejawne.

Republikanie, którzy krytykują działania FBI, sugerują, że agencja nie ujawniała odnalezionych wiadomości, by nie zaszkodzić kampanii prezydenckiej Clinton przed samymi wyborami.

Wskazują także, że żona McCabe'a, startowała z ramienia Partii Demokratycznej w wyborach do Senatu USA w stanie Wirginia i była wspierana przez długoletniego współpracownika Clintonów - Terry'go McAuliffe'a.

Opóźnienie w poinformowaniu Kongresu o istnieniu maili jest przedmiotem zainteresowania Inspektora Generalnego resortu sprawiedliwości w kontekście działań FBI przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku - powiedziały "WSJ" osoby znające tę sprawę.

McCabe zrezygnował ze stanowiska w FBI w poniedziałek i odmówił komentarza w tej sprawie. Dyrektor FBI Christopher Wray poinformował, że nie będzie komentował dochodzenia prowadzonego przez Inspektora Generalnego.

W listopadzie 2017 roku wszczęto dochodzenia dotyczące śledztwa resortu sprawiedliwości w sprawie wykorzystywania przez Clinton prywatnej skrzynki mailowej w trakcie pełnienia funkcji sekretarza stanu USA. W styczniu organizacja Judicial Watch ujawniła, że Abedin przesyłała wrażliwe dane z Departamentu Stanu, w tym hasła do systemów rządowych, na prywatne konto mailowe znajdujące się na serwerze firmy Yahoo.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook