Jedynie prawda jest ciekawa


FBI wiedziało o mailach Clinton miesiąc przed Kongresem USA

01.02.2018
sanfran01022018
FBI wiedziało o mailach Clinton miesiąc przed Kongresem USA

- Zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe i inni wysocy rangą przedstawiciele tej agencji wiedzieli o mailach z prywatnego serwera Hillary Clinton odnalezionych w laptopie męża jej współpracownicy na miesiąc przed poinformowaniem o tym Kongresu USA - podał "WSJ".

Gazeta powołuje się na SMS-y wymieniane przez dwoje agentów FBI - Lisę Page i Petera Strzoka.

Jak pisze "Wall Street Journal", z wiadomości tekstowych wynika, że 28 września 2016 roku Strzok napisał do Page, że został wezwany przez McCabe'a by przedyskutować nowo odnalezione maile. Znajdowały się one w laptopie należącym do byłego kongresmana Anthoniego Weinera, męża doradczyni i współpracownicy Clinton, Humy Abedin.

Korespondencja została odkryta przy okazji śledztwa dotyczącego wysyłania przez Weinera wiadomości o podtekście seksualnym do 15-letniej dziewczynki. Weiner przyznał się do winy i został skazany na 21 miesięcy więzienia.

"WSJ" przypomina, że ówczesny dyrektor FBI James Comey poinformował Kongres o odnalezionych mailach Clinton na 11 dni przed wyborami prezydenckimi - 28 października 2016 roku. Poinformował też, że informacje znajdujące się w mailach nie zmieniły decyzji FBI o niestawianiu zarzutów kryminalnych Clinton.

Strzok zaangażowany był w śledztwo w sprawie używania przez Clinton, prywatnego serwera do przechowywania maili zawierających informacje sklasyfikowane jako niejawne.

Republikanie, którzy krytykują działania FBI, sugerują, że agencja nie ujawniała odnalezionych wiadomości, by nie zaszkodzić kampanii prezydenckiej Clinton przed samymi wyborami.

Wskazują także, że żona McCabe'a, startowała z ramienia Partii Demokratycznej w wyborach do Senatu USA w stanie Wirginia i była wspierana przez długoletniego współpracownika Clintonów - Terry'go McAuliffe'a.

Opóźnienie w poinformowaniu Kongresu o istnieniu maili jest przedmiotem zainteresowania Inspektora Generalnego resortu sprawiedliwości w kontekście działań FBI przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku - powiedziały "WSJ" osoby znające tę sprawę.

McCabe zrezygnował ze stanowiska w FBI w poniedziałek i odmówił komentarza w tej sprawie. Dyrektor FBI Christopher Wray poinformował, że nie będzie komentował dochodzenia prowadzonego przez Inspektora Generalnego.

W listopadzie 2017 roku wszczęto dochodzenia dotyczące śledztwa resortu sprawiedliwości w sprawie wykorzystywania przez Clinton prywatnej skrzynki mailowej w trakcie pełnienia funkcji sekretarza stanu USA. W styczniu organizacja Judicial Watch ujawniła, że Abedin przesyłała wrażliwe dane z Departamentu Stanu, w tym hasła do systemów rządowych, na prywatne konto mailowe znajdujące się na serwerze firmy Yahoo.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)Warto poczytać

 1. BazylikaGrobuPanskiego25022018 25.02.2018

  Niespokojnie w Jerozolimie. Bazylika Grobu Pańskiego zamknięta w proteście przeciw polityce Izraela

  Przedstawicie Kościołów w Jerozolimie zamknęli w niedzielę Bazylikę Grobu Pańskiego na znak bezprecedensowego protestu przeciwko podatkom i planowanej polityce wywłaszczania. Oskarżają Izrael o systematyczny atak na obecność chrześcijan w Ziemi Świętej

 2. HutaPieniacka25022018 25.02.2018

  Upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej. Zamordowano tam kilkuset Polaków

  W Hucie Pieniackiej, nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tragedii jej polskich mieszkańców, wymordowanych przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien

 3. halicki25022018 25.02.2018

  Platforma namawia do przyjęcia Euro. "Europa rozwija się szybciej dzięki wspólnej strefie walutowej"

  - Politycy odnieśli się do zapowiedzi Grzegorza Schetyny o przedstawieniu strategii dotyczącej przyjęcia przez Polskę euro.

 4. womanusa25022018 25.02.2018

  Kim była kobieta, która zaatakowała Biały Dom? Policja ujawnia jej tożsamość

  Waszyngtońska policja zidentyfikowała kobietę, która w piątek próbowała staranować bramę do Białego Domu. Sprawczynią okazała się 35-letnia mieszkanka stanu Tennessee, Jessica Ford.

 5. trudeau25022018 25.02.2018

  Ukochany przez lewicę premier Kanady stał się obiektem kpin. Teraz może jeszcze stracić władzę

  Justin Trudeau z rodziną udał się na wizytę państwową do Indii. Jego wizyta miała na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Indiami i Kanadą – ale wywołała skandal, który może kosztować go władzę.

 6. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 7. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

 8. 1270macron 23.02.2018

  Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

  Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook