Jedynie prawda jest ciekawa


FBI wiedziało o mailach Clinton miesiąc przed Kongresem USA

01.02.2018
sanfran01022018
FBI wiedziało o mailach Clinton miesiąc przed Kongresem USA

- Zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe i inni wysocy rangą przedstawiciele tej agencji wiedzieli o mailach z prywatnego serwera Hillary Clinton odnalezionych w laptopie męża jej współpracownicy na miesiąc przed poinformowaniem o tym Kongresu USA - podał "WSJ".

Gazeta powołuje się na SMS-y wymieniane przez dwoje agentów FBI - Lisę Page i Petera Strzoka.

Jak pisze "Wall Street Journal", z wiadomości tekstowych wynika, że 28 września 2016 roku Strzok napisał do Page, że został wezwany przez McCabe'a by przedyskutować nowo odnalezione maile. Znajdowały się one w laptopie należącym do byłego kongresmana Anthoniego Weinera, męża doradczyni i współpracownicy Clinton, Humy Abedin.

Korespondencja została odkryta przy okazji śledztwa dotyczącego wysyłania przez Weinera wiadomości o podtekście seksualnym do 15-letniej dziewczynki. Weiner przyznał się do winy i został skazany na 21 miesięcy więzienia.

"WSJ" przypomina, że ówczesny dyrektor FBI James Comey poinformował Kongres o odnalezionych mailach Clinton na 11 dni przed wyborami prezydenckimi - 28 października 2016 roku. Poinformował też, że informacje znajdujące się w mailach nie zmieniły decyzji FBI o niestawianiu zarzutów kryminalnych Clinton.

Strzok zaangażowany był w śledztwo w sprawie używania przez Clinton, prywatnego serwera do przechowywania maili zawierających informacje sklasyfikowane jako niejawne.

Republikanie, którzy krytykują działania FBI, sugerują, że agencja nie ujawniała odnalezionych wiadomości, by nie zaszkodzić kampanii prezydenckiej Clinton przed samymi wyborami.

Wskazują także, że żona McCabe'a, startowała z ramienia Partii Demokratycznej w wyborach do Senatu USA w stanie Wirginia i była wspierana przez długoletniego współpracownika Clintonów - Terry'go McAuliffe'a.

Opóźnienie w poinformowaniu Kongresu o istnieniu maili jest przedmiotem zainteresowania Inspektora Generalnego resortu sprawiedliwości w kontekście działań FBI przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku - powiedziały "WSJ" osoby znające tę sprawę.

McCabe zrezygnował ze stanowiska w FBI w poniedziałek i odmówił komentarza w tej sprawie. Dyrektor FBI Christopher Wray poinformował, że nie będzie komentował dochodzenia prowadzonego przez Inspektora Generalnego.

W listopadzie 2017 roku wszczęto dochodzenia dotyczące śledztwa resortu sprawiedliwości w sprawie wykorzystywania przez Clinton prywatnej skrzynki mailowej w trakcie pełnienia funkcji sekretarza stanu USA. W styczniu organizacja Judicial Watch ujawniła, że Abedin przesyłała wrażliwe dane z Departamentu Stanu, w tym hasła do systemów rządowych, na prywatne konto mailowe znajdujące się na serwerze firmy Yahoo.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook