Jedynie prawda jest ciekawa


FAZ: W Niemczech spada liczba imigrantów

09.02.2017

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zarejestrował w styczniu 14,4 tys. obcokrajowców, którzy przyjechali do Niemiec w celu uzyskania azylu - poinformował w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Rok wcześniej było ich w tym okresie 90 tys.

Dziennik powołuje się na dane niemieckiego MSW. BAMF rozpatrzył w styczniu 70 tys. wniosków o azyl, w tym wiele zaległych wniosków z lat ubiegłych. 

Jak informowała w środę szefowa urzędu Jutta Cordt, z roku 2016 pozostało ponad 435 tys. niezałatwionych spraw. W końcu ubiegłego roku na terenie Niemiec przebywały 54 tys. imigrantów, którym władze odmówiły azylu bądź innych form ochrony. 

Kanclerz Angela Merkel i premierzy 16 krajów związkowych na zaplanowanym na popołudnie spotkaniu zamierzają podjąć decyzję o przyspieszeniu deportacji osób, które odmawiają dobrowolnego wyjazdu. Rząd przygotował w tym celu składający się z 16 punktów plan. 

Przewiduje on utworzenie przy MSW "centralnego ośrodka wspierającego powroty". Placówka miałaby utrzymywać stały kontakt z ambasadami krajów, z których pochodzą uchodźcy i starać się o uzyskanie potrzebnych do deportacji dokumentów. Rozważana jest możliwość utworzenia podległych władzom centralnym miejsc, do których mieliby być kierowani cudzoziemcy mający opuścić kraj. 

Obecnie za deportacje odpowiedzialne są władze landów, co komplikuje i opóźnia odsyłanie imigrantów do krajów pochodzenia. Ponad milion migrantów m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki przybyło do Niemiec od początku 2015 roku, budząc w niemieckim społeczeństwie obawy o bezpieczeństwo i możliwość integracji. Sondaże pokazują, że migracja będzie kluczowym tematem w zaplanowanych na wrzesień wyborach parlamentarnych w RFN. 

Kwestia repatriacji i skuteczniejszej identyfikacji migrantów stała się pilnym zadaniem po serii islamistycznych ataków przeprowadzonych w Niemczech przez osoby, których wnioski azylowe zostały odrzucone. 

W grudniu 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri skradzioną ciężarówką wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób. Później wyszło na jaw, że Amri miał być w lecie 2016 roku odesłany do Tunezji, jednak ze względu na brak potrzebnych dokumentów uniknął deportacji.

Jego sprawa wykazała braki we współpracy w sprawach migracyjnych pomiędzy niemieckimi władzami lokalnymi a rządem federalnym.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook