Jedynie prawda jest ciekawa


FAZ: W Niemczech spada liczba imigrantów

09.02.2017

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zarejestrował w styczniu 14,4 tys. obcokrajowców, którzy przyjechali do Niemiec w celu uzyskania azylu - poinformował w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Rok wcześniej było ich w tym okresie 90 tys.

Dziennik powołuje się na dane niemieckiego MSW. BAMF rozpatrzył w styczniu 70 tys. wniosków o azyl, w tym wiele zaległych wniosków z lat ubiegłych. 

Jak informowała w środę szefowa urzędu Jutta Cordt, z roku 2016 pozostało ponad 435 tys. niezałatwionych spraw. W końcu ubiegłego roku na terenie Niemiec przebywały 54 tys. imigrantów, którym władze odmówiły azylu bądź innych form ochrony. 

Kanclerz Angela Merkel i premierzy 16 krajów związkowych na zaplanowanym na popołudnie spotkaniu zamierzają podjąć decyzję o przyspieszeniu deportacji osób, które odmawiają dobrowolnego wyjazdu. Rząd przygotował w tym celu składający się z 16 punktów plan. 

Przewiduje on utworzenie przy MSW "centralnego ośrodka wspierającego powroty". Placówka miałaby utrzymywać stały kontakt z ambasadami krajów, z których pochodzą uchodźcy i starać się o uzyskanie potrzebnych do deportacji dokumentów. Rozważana jest możliwość utworzenia podległych władzom centralnym miejsc, do których mieliby być kierowani cudzoziemcy mający opuścić kraj. 

Obecnie za deportacje odpowiedzialne są władze landów, co komplikuje i opóźnia odsyłanie imigrantów do krajów pochodzenia. Ponad milion migrantów m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki przybyło do Niemiec od początku 2015 roku, budząc w niemieckim społeczeństwie obawy o bezpieczeństwo i możliwość integracji. Sondaże pokazują, że migracja będzie kluczowym tematem w zaplanowanych na wrzesień wyborach parlamentarnych w RFN. 

Kwestia repatriacji i skuteczniejszej identyfikacji migrantów stała się pilnym zadaniem po serii islamistycznych ataków przeprowadzonych w Niemczech przez osoby, których wnioski azylowe zostały odrzucone. 

W grudniu 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri skradzioną ciężarówką wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób. Później wyszło na jaw, że Amri miał być w lecie 2016 roku odesłany do Tunezji, jednak ze względu na brak potrzebnych dokumentów uniknął deportacji.

Jego sprawa wykazała braki we współpracy w sprawach migracyjnych pomiędzy niemieckimi władzami lokalnymi a rządem federalnym.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook