Jedynie prawda jest ciekawa


FAZ o Polsce: zarzewie poważnego konfliktu w Europie

03.01.2017

Opiniotwórcza „FAZ“ wskazuje na Polskę jako zarzewie jednego z poważnych konfliktów w rozpoczynającym się roku. A sędzia niemieckiego TK podkreśla, że pewne zasady rządów prawa nie podlegają negocjacji.

„Co będzie z Polską"? – pyta „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w opublikowanym online artykule o konfliktach na świecie w 2017 roku. 

„Konserwatywny rząd PiS „wykorzystywał dotychczas swoją władzę do podporządkowania sobie instytucji. Ma w ręku parlament a też Trybunał Konstytucyjny z nową prezeską najwyraźniej zbacza na kurs konserwatystów. Piętnowaniu prasy oraz posłów okupujących Sejm energicznie przeciwstawia się jeszcze opozycja. Lecz szefostwo partii wydaje się stawiać na swoim i forsuje własne rozumienie świata i wartości, i nie da się z pewnością powstrzymać przez Komisję Europejską, która grozi wszczęciem procedury ws. praworządności” -prognozuje FAZ.

„A jak trudne mogą stać się relacje Europy i państw zachodnich pod rządami Jarosława Kaczyńskiego, Bruksela i Berlin doświadczyły już w latach 2005-2007” – przypomina gazeta. Tylko w kwestii dezaprobaty dla rosyjskiej agresji na Ukrainie Polska silnie popiera Zachód – podsumowuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W drukowanym wydaniu FAZ sędzia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Peter Huber odpowiada w wywiadzie m.in. na pytanie „co mogą, co muszą Niemcy zrobić ze względu na Polskę”?

„UE i Komisja Wenecka zajmują się tą sprawą. Z niemieckiego punktu widzenia podejście do wydarzeń w Polsce wymaga szczególnej ostrożności. Z jednej strony należy respektować demokratyczne samostanowienie Polski, z drugiej strony pewne zasady rządów prawa nie podlegają negocjacji. Jesteśmy w stałym kontakcie z innymi Trybunałami Konstytucyjnymi i Sądami Najwyższymi państw europejskich, które podobnie oceniają tę sytuację. Będziemy w każdym razie w dostępnych sądom ramach starać się wskazywać, że autorytarna przebudowa państw konstytucyjnych oznacza regres cywilizacyjny, do czego nie można dopuścić w Europie” - mówi Huber. 

Ryb, Deutsche Welle

Fot. [zimbio.com/Pixabay]

Warto poczytać

  1. modelka19072018 19.07.2018

    Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

    Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

  2. 1270stef 19.07.2018

    "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

    Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

  3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

    KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

    Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

  4. ship19072018 19.07.2018

    Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

    Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

  5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

    KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

    Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

  6. fbi19072018 19.07.2018

    Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

    Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

  7. israel215052018 19.07.2018

    "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

    Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

  8. 1270trupeter 19.07.2018

    Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

    Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook