Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fatalne sondaże prezydenta Hollanda

28.02.2013

Urzędujący prezydent Francji, ma najmniejsze poparcie społeczne ze wszystkich prezydentów Francji od 1981 roku. Podobnie jest w przypadku premiera tego kraju Jeana-Marca Auraulta.

Zaledwie 30 proc. respondentów uważa, że prezydent Hollande jest w stanie rozwiązać problemy kraju; to o 5 punktów procentowych mniej niż w styczniu. Odpływ zwolenników dał się zaobserwować także wśród wyborców socjalistycznych (o 8 punktów proc.) - głosi sondaż ośrodka TNS Sofres przeprowadzony na zlecenie "Le Figaro".

Jeszcze niżej spadły notowania socjalistycznego premiera Jean-Marca Ayrault - także o 5 punktów proc. do 28 proc.

Dotychczas Pałac Elizejski (oficjalna siedziba prezydenta Francji - PAP) mógł gratulować sobie lojalności tych wyborców, którzy głosowali za Hollande'em w wyborach prezydenckich. Teraz koniec z tym - podsumowała gazeta.

Agencja AP zauważa z kolei, że wyborcy głosujący tradycyjnie na lewicę zaczynają kwestionować działania rządu i prezydenta w czasie, gdy francuskiej gospodarce grozi recesja, w dużych koncernach nastąpiły masowe zwolnienia, a bezrobocie jest najwyższe od 1997 roku.

W styczniu bez pracy pozostawało we Francji 3,17 mln osób - najwięcej od lipca 1997 roku. Prezydent Hollande przyznał w bieżącym tygodniu, że słaby wzrost gospodarczy utrudni mu realizację jednej z wyborczych obietnic - powstrzymania wzrostu bezrobocia do końca 2013 roku.

Od listopada 2012 r. do stycznia 2013 r. zaufanie wyborców do Hollande'a utrzymywało się w publikowanych co miesiąc sondażach "Le Figaro" na stałym poziomie ok. 35 proc. Gorsze wyniki w lutym wskazują, że wzrost poparcia wywołany interwencją wojsk francuskich w Mali był jedynie chwilowy.

Badanie TNS Sofres/"Le Figaro" przeprowadzono w dniach 21-25 lutego z udziałem 1000 pełnoletnich osób.

PAP, lz

[fot: EPA]

Warto poczytać

 1. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 2. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 3. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 4. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 5. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 6. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 7. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 8. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook