Jedynie prawda jest ciekawa

Fatalne sondaże prezydenta Hollanda

28.02.2013

Urzędujący prezydent Francji, ma najmniejsze poparcie społeczne ze wszystkich prezydentów Francji od 1981 roku. Podobnie jest w przypadku premiera tego kraju Jeana-Marca Auraulta.

Zaledwie 30 proc. respondentów uważa, że prezydent Hollande jest w stanie rozwiązać problemy kraju; to o 5 punktów procentowych mniej niż w styczniu. Odpływ zwolenników dał się zaobserwować także wśród wyborców socjalistycznych (o 8 punktów proc.) - głosi sondaż ośrodka TNS Sofres przeprowadzony na zlecenie "Le Figaro".

Jeszcze niżej spadły notowania socjalistycznego premiera Jean-Marca Ayrault - także o 5 punktów proc. do 28 proc.

Dotychczas Pałac Elizejski (oficjalna siedziba prezydenta Francji - PAP) mógł gratulować sobie lojalności tych wyborców, którzy głosowali za Hollande'em w wyborach prezydenckich. Teraz koniec z tym - podsumowała gazeta.

Agencja AP zauważa z kolei, że wyborcy głosujący tradycyjnie na lewicę zaczynają kwestionować działania rządu i prezydenta w czasie, gdy francuskiej gospodarce grozi recesja, w dużych koncernach nastąpiły masowe zwolnienia, a bezrobocie jest najwyższe od 1997 roku.

W styczniu bez pracy pozostawało we Francji 3,17 mln osób - najwięcej od lipca 1997 roku. Prezydent Hollande przyznał w bieżącym tygodniu, że słaby wzrost gospodarczy utrudni mu realizację jednej z wyborczych obietnic - powstrzymania wzrostu bezrobocia do końca 2013 roku.

Od listopada 2012 r. do stycznia 2013 r. zaufanie wyborców do Hollande'a utrzymywało się w publikowanych co miesiąc sondażach "Le Figaro" na stałym poziomie ok. 35 proc. Gorsze wyniki w lutym wskazują, że wzrost poparcia wywołany interwencją wojsk francuskich w Mali był jedynie chwilowy.

Badanie TNS Sofres/"Le Figaro" przeprowadzono w dniach 21-25 lutego z udziałem 1000 pełnoletnich osób.

PAP, lz

[fot: EPA]

Warto poczytać

 1. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 2. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 3. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

 4. Papiez-21082017 22.09.2017

  Papież: trzeźwość fundamentem szczęśliwego życia

  Trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka. Jej brak niszczy więź z Bogiem, z Kościołem, niszczy osobę, rodziny, relacje międzyludzkie - podkreślił papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości, który trwa w Warszawie.

 5. Duda22092017 22.09.2017

  Amerykański portal: rząd w Warszawie cieszy się rekordową popularnością

  Mimo licznych negatywnych komentarzy w zagranicznych mediach głównego nurtu "konserwatywny i antyimigracyjny" rząd w Warszawie cieszy się rekordową popularnością społeczną - zauważa amerykański portal Breitbart.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook