Jedynie prawda jest ciekawa


Fala imigrantów dociera do Europy. Ta liczba niepokoi

27.05.2018
Uchodzcywiki1
Fala imigrantów dociera do Europy. Ta liczba niepokoi

Dwa tysiące migrantów przybyło do Włoch w ciągu ostatnich dwóch dni - podały włoskie media powołując się na służby morskie. Notuje się ponowny wzrost fali migracyjnej z wybrzeży Tunezji.

W sobotę statki włoskiej marynarki i Straży Przybrzeżnej oraz organizacji pozarządowych, patrolujące Morze Śródziemne, wzięły udział w ośmiu operacjach niesienia pomocy ludziom na dryfujących łodziach i pontonach.

Na pokładzie jednostki Aquarius należącej do organizacji dobroczynnej Sos Mediterranee, która wraz z uratowanymi ludźmi wzięła kurs na port w Katanii na Sycylii, urodziło się dziecko jednej z migrantek. Chłopcu nadano imię Miracle (Cud) - poinformowali wolontariusze.

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch zabrał około 400 migrantów. Wcześniej wielu z nich rzuciło się z łodzi do morza na widok zbliżającej się straży libijskiej. Nie chcieli zostać przez nią zabrani z powrotem na wybrzeże Afryki.

Zauważa się, że od dawna nie notowano tak masowego napływu migrantów w krótkim czasie.

W sycylijskim porcie Pozzallo, do którego w piątek portugalski okręt przywiózł prawie 300 uratowanych na morzu ludzi, doszło do próby wzniecenia buntu w tamtejszym ośrodku identyfikacji migrantów. Jest on przepełniony i, jak się podkreśla, znajduje się na granicy swych możliwości przyjmowania dalszych przybyszów. Niemal wszystkie przebywające tam osoby to Tunezyjczycy.

Burmistrz Pozzallo Roberto Ammatuna wystosował apel do włoskiego MSW o rozwiązanie panującej tam kryzysowej sytuacji.

Jak zauważono, w ostatnich dniach nasila się napływ migrantów, którzy wyruszają do Włoch z wybrzeży Tunezji. Na łodziach są nie tylko Tunezyjczycy, ale także obywatele krajów środkowej Afryki i Syrii.

Od początku tego roku do Włoch przybyło ponad 11 tysięcy migrantów. To o 79 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku. W ciągu pierwszych miesięcy zeszłego roku było ich 50 tysięcy.

Liczba przybyłych migrantów spada jedenasty miesiąc z rzędu, czyli odkąd Libia, przy wsparciu władz włoskich, przystąpiła do walki z przemytem migrantów.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

  1. 1270giertych22 18.06.2018

    Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

    "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

  2. pandemia180618 18.06.2018

    Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

    W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

  3. syria-18062018 18.06.2018

    Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

    W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

  4. merkel18062018 18.06.2018

    Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

    Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

  5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

    Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

    Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

  6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

    Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

    Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

  7. gaza-18062018 18.06.2018

    Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

    Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

  8. duque-18062018 18.06.2018

    Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

    Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook