Jedynie prawda jest ciekawa


Fabryka broni chemicznej w rękach fanatyków

09.07.2014

Ponad 2 tysiące rakiet i niebezpieczne substancje chemiczne znajdują się w rękach dżihadystów w Iraku. Radykałowie przejęli kontrolę nad dawną fabryką broni chemicznej. Doniesienia są niepokojące.

Sunniccy dżihadyści zdobyli dawną iracką fabrykę broni chemicznej, na terenie której znajduje się skład starych pocisków rakietowych z gazami bojowymi. ONZ i USA uspokajają, że broń nie nadaje się do wykorzystanie - podała agencja Associated Press.

W liście wysłanym we wtorek do ONZ rząd w Bagdadzie informuje, że na terenie fabryki w Musannie położonej na północny zachód od Bagdadu znajduje się około 2,5 tys. pocisków rakietowych. Ich głowice bojowe były wypełniane w latach 80. gazami bojowymi, w tym sarinem. W piśmie skierowanym do ONZ irackie władze relacjonują, że dawna fabryka została zdobyta przez "uzbrojone grupy terrorystyczne" 11 czerwca.

Odnosząc się do doniesień rządu w Bagdadzie ONZ i Stany Zjednoczone uspokajają, że broń nie nadaje się do wykorzystania i nie powinna stanowić zagrożenia. Zwracają uwagę, że pociski z sarinem były "niskiej jakości" i "uległy degradacji w ciągu wielu lat przechowywania w niewłaściwych warunkach". Dodatkowo zwrócono uwagę, że głowice były przeznaczone do zniszczenia. Jednocześnie ONZ twierdzi, że w trakcie utylizacji gazów bojowych pozostają pewne ilości cyjanku, który nadal stanowi duże zagrożenie.

Ambasador Iraku przy ONZ Mohammed Ali Alhakim powiedział, że w związku z zajęciem przez rebeliantów dawnej fabryki władze w Bagdadzie nie będą mogły "wypełnić swoich zobowiązań i zniszczyć broni (chemicznej)". Zapewnił, że proces usuwania pozostałości broni masowego rażenia zostanie wznowiony w chwili, kiedy warunki bezpieczeństwa na to pozwolą.

Fabryka w Musannie była głównym miejscem produkcji broni chemicznej w Iraku. Po zakończeniu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej pracowali tam inspektorzy z ONZ, których zadaniem była eliminacja arsenału chemicznego. Pracownicy ONZ opuścili fabrykę przed amerykańską inwazją na Irak z 2003 roku. 

Od około miesiąca trwa na północy i zachodzie Iraku ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego. Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 2. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 3. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 4. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 5. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 6. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

 7. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 8. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook