Jedynie prawda jest ciekawa


Eutanazja alkoholika w Holandii

02.12.2016

W Holandii wciąż poszerza się krąg osób, które można legalnie pozbawić życia. Są to: chorzy psychicznie, osoby starsze, osoby z depresją, a nawet ofiary gwałtów. Teraz dołączyli do nich alkoholicy! Na portalu lifenews.com przedstawiona została historia Mark Langedijka z Overijssel- alkoholika, który zamiast leczenia, otrzymał śmiertelny zastrzyk.

41-letni mężczyzna, ojciec dwójki dzieci, przez osiem lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Na odwyku przebywał aż 21 razy. Jego alkoholizm spowodował rozpad jego małżeństwa, aż – jak pisze „Lifenews.com”, „jego życie zamieniło się w niekończącą się spirale bólu, picia, samotności i cierpienia”. 

Po bójce z innym alkoholikiem Langedijk postanowił, że nie chce już dłużej żyć. Lekarka podała mu śmiertelny zastrzyk 14 lipca b.r. Specjalna komisja ds. eutanazji przy holenderskim rządzie udzieliła zgody na eutanazję. Według komisji Langedijk był fizycznie chory, a psychicznie również cierpiał. Spełniał więc minimalne wymogi holenderskiego prawa, by go uśmiercić. Ostatnie chwile Marka opisał jego brat Marcel, dziennikarz i publicysta. 

"Siedzieliśmy długo w ogrodzie rodziców, jedliśmy kanapki z serem i szynką oraz piliśmy wino i piwo. W końcu przyjechała lekarka w czarnej sukience i trampkach, zweryfikowała, czy na pewno można go uśmiercić i podała mu zastrzyk. (Mark) żartował jeszcze, że jak przeżyję eutanazję, to umówi się z panią doktor na randkę. Umarł szybko" - napisał dziennikarz na swoim profilu na Facebooku. 

Tylko w ciągu ostatniego roku eutanazji w Holandii poddało się ponad 5,5 tys. ludzi. Prawo dopuszczające eutanazję zostało przyjęte w Holandii w 2002 r. Dopiero w maju było głośno o 20-letniej ofierze molestowania seksualnego w dzieciństwie, która poddała się eutanazji.

Kobieta, której personalia się chronione przez holenderskie władze, cierpiała na zespół stresu pourazowego, ciężką anoreksję, chroniczną depresję i miewała halucynacje. Pomimo licznych prób, pomimo intensywnych terapii zespół wykwalifikowanych specjalistów stwierdził, że nie da się jej pomóc. Po dwóch latach udzielono jej zgody na odebranie sobie życia w majestacie prawa. Według biegłych decyzję o podejmowaniu eutanazji podjęła całkowicie świadomie.

Wieści o 20-latce wzbudziły kontrowersje na całym świecie, także w Zjednoczonym Królestwie. "Całe to wydarzenie jest jednocześnie przerażające i niepokojące" - mówiła Nikki Kenward ze stowarzyszenia broniącego praw ofiar przemocy seksualnej, Distant Voices. 

"Nie można postrzegać eutanazji, jako rozwiązania trudnych i skomplikowanych problemów psychicznych będących wynikiem molestowania seksualnego" - zaznaczył. 

Ryb, lifesitenews.com

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 2. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 3. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 4. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 5. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 6. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 7. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 8. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook