Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Europejskie media straszą Kaczyńskim

21.10.2015

Wybory w Polsce wywołują silne emocje w europejskich mediach. Ostrzegają one przed „wielkim planem Kaczyńskiego”, odbudową IV RP i blokadą polityki imigracyjnej i zagranicznej UE przez przyszły rząd PiS.

„Szósty co do wielkości kraj Unii, który zyskał ostatnio na znaczeniu, wybiera w niedzielę nowy parlament. Comeback prawicowego nacjonalisty Jarosława Kaczyńskiego i jego partii Prawo i Sprawiedliwość jest niemal pewny. Jeśli PiS poprowadzi przyszły polski rząd dojdzie do irytacji na forum europejskim. Polska zostanie poddana „Orbanizacji”, a rząd PiS będzie próbował utworzyć nowy blok władzy w UE” - ocenia austriacka telewizja publiczna „ORF”.

 Jej zdaniem zmiana z PO na PiS będzie miała „negatywny wpływ na nastroje w Unii”. „W dobie kryzysów to mało zachęcająca perspektywa” - dodaje „ORF” w swojej analizie. Powołując się na publicystę „Polityki” Wojciecha Szackiego austriacka telewizja ostrzega przed „Orbanizacją” Polski.

„Kaczyński nie będzie tak dobrym partnerem dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel, jak Donald Tusk czy Ewa Kopacz. Politycy PiS mają poza tym tylko niewiele politycznych kontaktów w Brukseli. Tuska znał wszystkich osobiście. Na dodatek Beata Szydło nie zna żadnych języków obcych” - martwi się „ORF”.

Niemiecka „Südwest Presse” wskazuje na strach liberałów w Polsce przed Kaczyńskim i PiS. „Kaczyński ostrzega przed imigrantami, pasożytami i szariatem. Tej nacjonalizacji sceny polityczną boi się wielu liberalnych Polaków. Kaczyński dominuje w PiS, i nikt nie ma wątpliwości, ze przy pierwszej okazji zastąpi Beatę Szydło w roli premiera. Twierdzi, że nie chce zemsty. Za Smoleńsk i wiele lat upokorzeń. Ale mało kto mu wierzy. Jego wypowiedzi jeszcze potęgują strach w Platformie Obywatelskiej” - pisze „SWP”.

Szwajcarski dziennik „Neue Zürcher Zeitung” uderza w podobny ton. Według gazety to Kaczyński będzie rządził Polską, a nie Beata Szydło. „Podwójna zmiana władzy przypomina lata 2005-2007, kiedy bracia Kaczyńscy okupowali oba urzędy, prezydencki i premierowski. Był to chaotyczny okres polaryzacji, podczas którego pogorszyły się relacje Warszawy z Berlinem, Brukselą i Moskwą. Polska była problemowym dzieckiem Unii. To zmieniło się dopiero za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz” - uważa gazeta.

Według „NZZ” Kaczyński skorzysta z okazji by „odbudować projekt IVRP, czyli silne państwo o tendencjach autokratycznych”. „Będzie to państwo podobne do tego, które stworzył Viktor Orban na Węgrzech. O zmianie konstytucji Kaczyńscy mówili już 10 lat temu. To, co czeka europejskich partnerów Polski widać już teraz. Kaczyński straszy imigrantami, oskarża ich o szerzenie cholery, a odpowiedzialność zrzuca na Niemcy” - dodaje szwajcarski dziennik.

Zdaniem agencji „Reuters” zwycięstwo „PiS” może „zakończyć okres politycznej i gospodarczej stabilności nad Wisłą”. „Zwiększy się rola państwa w gospodarce i pogłębią się podziały w UE, choćby w kwestii imigrantów” - zaznacza agencja. To, zdaniem „Reutersa” może doprowadzić do „dalszej destabilizacji europejskiej wspólnoty”.

Ryb

Fot. [uib.no]

Warto poczytać

 1. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 2. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 3. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 4. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 5. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 6. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 7. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook