Jedynie prawda jest ciekawa


Europejskie media straszą Kaczyńskim

21.10.2015

Wybory w Polsce wywołują silne emocje w europejskich mediach. Ostrzegają one przed „wielkim planem Kaczyńskiego”, odbudową IV RP i blokadą polityki imigracyjnej i zagranicznej UE przez przyszły rząd PiS.

„Szósty co do wielkości kraj Unii, który zyskał ostatnio na znaczeniu, wybiera w niedzielę nowy parlament. Comeback prawicowego nacjonalisty Jarosława Kaczyńskiego i jego partii Prawo i Sprawiedliwość jest niemal pewny. Jeśli PiS poprowadzi przyszły polski rząd dojdzie do irytacji na forum europejskim. Polska zostanie poddana „Orbanizacji”, a rząd PiS będzie próbował utworzyć nowy blok władzy w UE” - ocenia austriacka telewizja publiczna „ORF”.

 Jej zdaniem zmiana z PO na PiS będzie miała „negatywny wpływ na nastroje w Unii”. „W dobie kryzysów to mało zachęcająca perspektywa” - dodaje „ORF” w swojej analizie. Powołując się na publicystę „Polityki” Wojciecha Szackiego austriacka telewizja ostrzega przed „Orbanizacją” Polski.

„Kaczyński nie będzie tak dobrym partnerem dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel, jak Donald Tusk czy Ewa Kopacz. Politycy PiS mają poza tym tylko niewiele politycznych kontaktów w Brukseli. Tuska znał wszystkich osobiście. Na dodatek Beata Szydło nie zna żadnych języków obcych” - martwi się „ORF”.

Niemiecka „Südwest Presse” wskazuje na strach liberałów w Polsce przed Kaczyńskim i PiS. „Kaczyński ostrzega przed imigrantami, pasożytami i szariatem. Tej nacjonalizacji sceny polityczną boi się wielu liberalnych Polaków. Kaczyński dominuje w PiS, i nikt nie ma wątpliwości, ze przy pierwszej okazji zastąpi Beatę Szydło w roli premiera. Twierdzi, że nie chce zemsty. Za Smoleńsk i wiele lat upokorzeń. Ale mało kto mu wierzy. Jego wypowiedzi jeszcze potęgują strach w Platformie Obywatelskiej” - pisze „SWP”.

Szwajcarski dziennik „Neue Zürcher Zeitung” uderza w podobny ton. Według gazety to Kaczyński będzie rządził Polską, a nie Beata Szydło. „Podwójna zmiana władzy przypomina lata 2005-2007, kiedy bracia Kaczyńscy okupowali oba urzędy, prezydencki i premierowski. Był to chaotyczny okres polaryzacji, podczas którego pogorszyły się relacje Warszawy z Berlinem, Brukselą i Moskwą. Polska była problemowym dzieckiem Unii. To zmieniło się dopiero za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz” - uważa gazeta.

Według „NZZ” Kaczyński skorzysta z okazji by „odbudować projekt IVRP, czyli silne państwo o tendencjach autokratycznych”. „Będzie to państwo podobne do tego, które stworzył Viktor Orban na Węgrzech. O zmianie konstytucji Kaczyńscy mówili już 10 lat temu. To, co czeka europejskich partnerów Polski widać już teraz. Kaczyński straszy imigrantami, oskarża ich o szerzenie cholery, a odpowiedzialność zrzuca na Niemcy” - dodaje szwajcarski dziennik.

Zdaniem agencji „Reuters” zwycięstwo „PiS” może „zakończyć okres politycznej i gospodarczej stabilności nad Wisłą”. „Zwiększy się rola państwa w gospodarce i pogłębią się podziały w UE, choćby w kwestii imigrantów” - zaznacza agencja. To, zdaniem „Reutersa” może doprowadzić do „dalszej destabilizacji europejskiej wspólnoty”.

Ryb

Fot. [uib.no]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook