Jedynie prawda jest ciekawa

Europejska prasa o zamachach w Belgii

23.03.2016

Dzień po tragicznych zamachach w Brukseli, europejska prasa zgodnie mówi o „wypowiedzeniu wojny europejskiej demokracji”.

„Europie wypowiedziano wojnę” – napisała „Rossijskaja Gazieta” o zamachach w Brukseli, w których zginęły 34 osoby. Komentator dziennika „Die Welt” pisze o zamiarach terrorystów, którzy  chcą, aby w Europie zapanowały strach, niepewność i nienawiść.

Z kolei „Moskiewski Komsomolec” napisał o „Brukselskim echu Paryża”. Inny rosyjski dziennik "Komsomolska Prawda” napisał o białoruskich śladach w „brukselskich zamachach”. Doniesienia o udziale osób posługujących się białoruskimi paszportami pojawiły się wczoraj w rosyjskich mediach. Tezy te nie zostały potwierdzone przez niezależne źródła.

Media w Rosji piszą o wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który nazwał zamachy w Brukseli „barbarzyńską zbrodnią” wzywając jednocześnie do wspólnej walki ze światowym terroryzmem. Rosyjskie media przywołują także wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ Mariji Zacharowej, która skrytykowała zachodnich polityków za stosowanie „podwójnych standardów” Zachodu, gdzie wszyscy powinni zrozumieć, że „nie można dzielić terrorystów na dobrych i złych”.

„Le Figaro” podkreśla, że dżihad uderzył w samo serce Europy. Francuska gazeta donosi, że wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa francuskich kolei państwowych SNCF już teraz dochodzą do pół miliarda euro. Na łamach francuskiego dziennika wypowiedział się filozof i esteista Pascal Bruckner, który stwierdza, że radykalnemu Islamowi udało się eksportować swoją brudną wojnę na cały świat. Zdaniem Francuza, demokracja nie jest w stanie stawić czoła islamskiemu fanatyzmowi.

Z kolei niemiecka prasa pisze o konieczności trzeźwej analizy błędów popełnionych przez służby bezpieczeństwa. Jednocześnie podkreśla, że Europa nie powinna dać się zastraszyć. 

Komentator dziennika „Die Welt” pisze, że odpowiedzią na barbarzyństwo zamachowców powinno być opanowanie i trwanie przy swoich ideach. Dziennik pisze, że trzeba zadać pytanie o jakość pracy wykonywanej przez policję i służby specjalne w Europie, a zwłaszcza w Belgii

Z kolei „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze o konieczności bliższej współpracy pomiędzy europejskimi służbami, które powinny dokładniej kontrolować środowiska, w których wylęga się terroryzm.

W Belgii komentatorzy podkreślają, że nawet tak wielka tragedia, nie może zniszczyć  woli życia i wartości, jakie wyznają Belgowie. Dziennik „Le Soir” na pierwszej stronie umieścił wielkie hasło „Wytrwać”. Szef gazety pisze o początku innego życia w Brukseli. Społeczeństwo jak pisze redaktor naczelny, będzie bardziej zamknięte, mniej beztroskie, a możliwe, że nawet bardziej nienawistnego.

kk/TVP Info

[fot.Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

Inny francuskojęzyczny dziennik „La Libre Belgique” pisze, że Belgowie muszą z podniesioną głową stawić czoła temu co się stało. Gdyby zrezygnowano z dotychczasowego sposobu życia, oznaczałoby to, że „nienawiść, brak nadziei i przemoc oznaczałyby, że fanatycy mieli rację”.

Warto poczytać

 1. Barcelona28072017 28.07.2017

  Wypadek kolejowy w Barcelonie. Wielu rannych

  - Co najmniej 48 osób zostało rannych, w tym pięć poważnie, w piątek w wypadku pociągu w Barcelonie - podały służby ratunkowe. Pociąg, który wjeżdżał na dworzec Estacio de Franca (Dworzec Francuski), nie wyhamował i uderzył w koniec peronu.

 2. 28.07.2017

  Wenezuela w ogniu strajków. Zginęło już ponad 100 osób

  Podczas trwającego od środy 48-godzinnego strajku generalnego w starciach z policją na ulicach wenezuelskich miast zginęły już cztery osoby - poinformowała w czwartek prokuratura. Tym samym tragiczny bilans zamieszek, do jakich od kwietnia dochodzi w Wenezueli wzrósł do 107 zabitych.

 3. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 4. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 5. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook