Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Europejska prasa o zamachach w Belgii

23.03.2016

Dzień po tragicznych zamachach w Brukseli, europejska prasa zgodnie mówi o „wypowiedzeniu wojny europejskiej demokracji”.

„Europie wypowiedziano wojnę” – napisała „Rossijskaja Gazieta” o zamachach w Brukseli, w których zginęły 34 osoby. Komentator dziennika „Die Welt” pisze o zamiarach terrorystów, którzy  chcą, aby w Europie zapanowały strach, niepewność i nienawiść.

Z kolei „Moskiewski Komsomolec” napisał o „Brukselskim echu Paryża”. Inny rosyjski dziennik "Komsomolska Prawda” napisał o białoruskich śladach w „brukselskich zamachach”. Doniesienia o udziale osób posługujących się białoruskimi paszportami pojawiły się wczoraj w rosyjskich mediach. Tezy te nie zostały potwierdzone przez niezależne źródła.

Media w Rosji piszą o wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który nazwał zamachy w Brukseli „barbarzyńską zbrodnią” wzywając jednocześnie do wspólnej walki ze światowym terroryzmem. Rosyjskie media przywołują także wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ Mariji Zacharowej, która skrytykowała zachodnich polityków za stosowanie „podwójnych standardów” Zachodu, gdzie wszyscy powinni zrozumieć, że „nie można dzielić terrorystów na dobrych i złych”.

„Le Figaro” podkreśla, że dżihad uderzył w samo serce Europy. Francuska gazeta donosi, że wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa francuskich kolei państwowych SNCF już teraz dochodzą do pół miliarda euro. Na łamach francuskiego dziennika wypowiedział się filozof i esteista Pascal Bruckner, który stwierdza, że radykalnemu Islamowi udało się eksportować swoją brudną wojnę na cały świat. Zdaniem Francuza, demokracja nie jest w stanie stawić czoła islamskiemu fanatyzmowi.

Z kolei niemiecka prasa pisze o konieczności trzeźwej analizy błędów popełnionych przez służby bezpieczeństwa. Jednocześnie podkreśla, że Europa nie powinna dać się zastraszyć. 

Komentator dziennika „Die Welt” pisze, że odpowiedzią na barbarzyństwo zamachowców powinno być opanowanie i trwanie przy swoich ideach. Dziennik pisze, że trzeba zadać pytanie o jakość pracy wykonywanej przez policję i służby specjalne w Europie, a zwłaszcza w Belgii

Z kolei „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze o konieczności bliższej współpracy pomiędzy europejskimi służbami, które powinny dokładniej kontrolować środowiska, w których wylęga się terroryzm.

W Belgii komentatorzy podkreślają, że nawet tak wielka tragedia, nie może zniszczyć  woli życia i wartości, jakie wyznają Belgowie. Dziennik „Le Soir” na pierwszej stronie umieścił wielkie hasło „Wytrwać”. Szef gazety pisze o początku innego życia w Brukseli. Społeczeństwo jak pisze redaktor naczelny, będzie bardziej zamknięte, mniej beztroskie, a możliwe, że nawet bardziej nienawistnego.

kk/TVP Info

[fot.Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

Inny francuskojęzyczny dziennik „La Libre Belgique” pisze, że Belgowie muszą z podniesioną głową stawić czoła temu co się stało. Gdyby zrezygnowano z dotychczasowego sposobu życia, oznaczałoby to, że „nienawiść, brak nadziei i przemoc oznaczałyby, że fanatycy mieli rację”.

Warto poczytać

 1. mid-16a22015 23.10.2016

  Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków

  Pielgrzymka kilku tysięcy Polaków ze wszystkich diecezji i kilkudziesięciu biskupów była dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

 2. mid-epa05599425 23.10.2016

  Duda w Budapeszcie: Węgrzy mieli dość prześladowania

  Prezydent przemawiał na placu Lajosa Kossutha z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego.

 3. mid-epa05596195 23.10.2016

  Ofensywa na Mosul

  Zaciska się pierścień wojsk sprzymierzonych wokół irackiego Mosulu. Pozycji w pozostającym od 2014 roku pod kontrolą islamskich radykałów miasta broni kilka tysięcy terrorystów.

 4. mid-16a23056 23.10.2016

  Prezydent na Węgrzech: "Nie pozwolimy odebrać sobie suwerenności"

  "Od ponad 250 lat mówimy: „Polak Węgier dwa bratanki”, ale to także historia wielkiej węgierskiej pomocy dla nas w 1920, w 1939, potem w latach II wojny światowej".

 5. mid-epa05597316 23.10.2016

  Papież pozdrowił uczestników narodowej pielgrzymki

  Franciszek pozdrowił kilka tysięcy uczestników narodowej pielgrzymki Polaków przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański. To ostatni dzień pielgrzymki dziękczynnej za wizytę papieża i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

 6. erdoganczystkiSI 23.10.2016

  Turcja: Czystki po puczu objęły 35 tys. osób

  26 tys. spośród tych, wobec których toczy się śledztwo, zostało zwolnionych z aresztu, lecz jest objętych nadzorem sądowym.

 7. prison-16528961920 23.10.2016

  Haiti: Ponad 100 więźniów na wolności

  Ponad 100 więźniów uciekło w sobotę wieczorem z zakładu karnego w Arcahaie, na zachodnim wybrzeżu Haiti.

 8. stef-callas 23.10.2016

  Kolejne zamieszki w Calais

  Imigranci z "Dżungli" znów starli się z francuską policją.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook