Jedynie prawda jest ciekawa


Europejczycy chcą twardych negocjacji z Londynem w kwestii Brexitu

12.05.2017

Trzech na czterech Europejczyków chce, by w negocjacjach dotyczących Brexitu nacisk położono na ochronę interesów "27".

Trzech na czterech Europejczyków chce, by w negocjacjach dotyczących Brexitu nacisk położono na ochronę interesów "27", a tylko co piąty popiera skupienie się na przyszłych relacjach UE z Wielką Brytanią - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie EPL. 

Wyniki dla Polski są bardzo podobne do tych dla całej Unii Europejskiej - 76 proc. Ankietowanych mieszkańców naszego kraju uważa, że zabezpieczenie interesów 27 krajów UE powinno być głównym celem negocjacji w sprawie Brexitu.

Większość ankietowanych zarówno w Polsce (91 proc.), jak i w innych krajach (87 proc.), jest przekonana, że negocjacje nie powinny prowadzić do utworzenia grupy obywateli UE drugiej kategorii, a jednym z unijnych priorytetów w rozmowach powinna być ochrona interesów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii (uważa tak 86 proc. pytanych w UE i 87 proc. w Polsce).

"Grupa EPL (Europejskiej Partii Ludowej) zawsze podkreślała, że naszym priorytetem w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu jest obrona interesów obywateli UE. Wyniki sondażu pokazują, że duża większość obywateli UE popiera to podejście. To wzmacnia pozycję, którą przyjęliśmy już wcześniej" - oświadczył w czwartek szef frakcji EPL Manfred Weber.

Zwrócił uwagę, że na początku 2019 r. na Parlamencie Europejskim będzie spoczywać odpowiedzialność za podjęcie decyzji w sprawie "umowy rozwodowej" z Wielką Brytanią. "Jesteśmy jedyną instytucją  bezpośrednio wybieraną przez obywateli Europy. Przy rozpatrywaniu warunków Brexitu naszym głównym priorytetem będzie zawsze zapewnienie im dobrej przyszłości" - zaznaczył lider chadeków w PE.

Opublikowane przez EPL badanie wskazuje ponadto, że 95 proc. Polaków jest przekonanych, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE pozostała "27" powinna skupić się na poszerzaniu współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu, a 91 proc. popiera wzmocnienie unii państw członkowskich w zakresie
obronności.

24 proc. Polaków i 22 proc. mieszkańców UE oceniło, że w negocjacjach dotyczących Brexitu należy się skupić na budowaniu nowego partnerstwa gospodarczego z Wielką Brytanią, dając jej specjalną pozycję po wyjściu z UE.

Dla 60 proc. ankietowanych w naszym kraju zagwarantowanie, by Brexit nie uczynił z obywateli UE obywateli drugiej kategorii, jest bardzo ważne, a dla 30 proc. ważne. W UE wyniki te wynoszą odpowiednio 56 proc. i 31 proc.

Równie ważne dla Polaków i mieszkańców innych krajów UE jest też zagwarantowanie, by Zjednoczone Królestwo rozliczyło się ze wszystkich swoich zobowiązań finansowych wobec UE. Pod takim stwierdzeniem podpisało się 89 proc. Polaków, podczas gdy wynik dla UE to 88 proc. Zaledwie 8 proc. badanych było zdania, że nie jest to ważna kwestia.

94 proc. badanych w Polsce i 91 proc. w UE uważa, że ważną sprawą w negocjacjach jest wzmocnienie rynków finansowych w pozostałych państwach UE, aby zapewnić stabilność finansową. Jako mało ważny ten temat wskazało jedynie 4 proc. Polaków i 6 proc. mieszkańców innych krajów.

Podobnie wyglądają wskazania przy pytaniu, czy należy skupić się raczej na długoterminowym interesie pozostałych 27 krajów UE niż na krótkoterminowych zyskach gospodarczych. Twierdząco odpowiedziało 92 proc. Polaków i 89 proc. mieszkańców UE.

Wyłaniający się z badania stosunek mieszkańców UE do konkretnych spraw związanych z Brexitem jest podobny do priorytetów, na których UE chce się skupić w negocjacjach. "27" na specjalnym szczycie pod koniec kwietnia przyjęła wytyczne, w których wskazała, że chce najpierw wypracować rozwiązania dotyczące praw obywateli (aby zapobiec dyskryminacji) oraz rozliczyć się finansowo z Londynem, a dopiero później zacząć rozmowy o przyszłych relacjach gospodarczych. 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 28 kwietnia-5 maja i przedstawiony w Wicklow w Irlandii, gdzie w piątek odbywa się posiedzenie kierownictwa grupy EPL. W badaniu, które poza Polską przeprowadzono też we Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Rumunii, Hiszpanii i Szwecji, udział brały 9032 osoby (w tym 1003 z Polski).

pg/PAP

[foto:


Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook