Jedynie prawda jest ciekawa


Europarlament nie w Brukseli (prawie)

13.12.2012

Trybunał Sprawiedliwości UW zdecydował: koniec przeprowadzek europosłów. Parlament Europejski musi się spotykać w Strasburgu dwanaście razy w roku, w regularnym rytmie – stwierdzili sędziowie. W drugiej, brukselskiej siedzibie będą mogły odbywać się tylko dodatkowe posiedzenia.

Skargę do Trybunału wniosła Francja, żądając unieważnienia uchwał Parlamentu Europejskiego z 2011 r. dotyczących zmiany terminarza posiedzeń na lata 2012 i 2013.

Parlament przewidział w nich m.in. zamianę jednej czterodniowej sesji PE w październiku 2012 i jednej takiej samej w październiku 2013 roku na sesje dwudniowe - po dwie w jednym tygodniu w obu tych latach, z możliwością przeniesienia ich do Brukseli. Jednocześnie w tych dwóch latach zlikwidowano drugą czterodniową sesję, mającą odbyć się w październiku w celu nadrobienia przerwy wakacyjnej; w sierpniu nie ma bowiem sesji PE.

Choć liczba sesji na papierze pozostała taka sama (12), to Francja uznała decyzję PE za sztuczny zabieg, który ogranicza czas pobytu eurodeputowanych w Strasburgu i jest zamachem na oficjalną siedzibę PE.

Przed Trybunałem Francja argumentowała, że obowiązek odbycia dwunastu comiesięcznych sesji plenarnych w Strasburgu wynika z unijnych traktatów. Tymczasem - podnosiła w skardze – uchwały Parlamentu pozwalały na wyznaczenie dodatkowych sesji w Brukseli i tylko jedenastu sesji plenarnych w Strasburgu. Przerwany więc został regularny rytm posiedzeń plenarnych - twierdził Paryż, mając w tej sprawie poparcie Luksemburga.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Francji i stwierdził nieważność uchwał Parlamentu Europejskiego. Przypomniał, że zamiarem państw członkowskich było, by w siedzibie Parlamentu, znajdującej się oficjalnie w Strasburgu, odbywało się w regularnym rytmie dwanaście comiesięcznych, zwykłych sesji plenarnych. Dodatkowe sesje plenarne mogą zostać zwołane w innym miejscu pracy Parlamentu - za jaki Francja uważa Brukselę - ale tylko pod warunkiem odbycia dwunastu zwykłych sesji plenarnych w Strasburgu - orzekł Trybunał.

Trybunał stwierdził, że sesje zaplanowane w zaskarżonych uchwałach nie są równoważne comiesięcznym, zwykłym sesjom plenarnym. Tym samym uchwały aprobujące taki terminarz są nieważne - podsumował.

Większość prac i posiedzeń komisji PE odbywa się na co dzień w Brukseli. Comiesięczne wyjazdy rzeszy eurodeputowanych, ich asystentów, tłumaczy, urzędników i lobbystów są powszechnie krytykowane; unijnego podatnika kosztuje to co najmniej 200 mln euro rocznie.

Ale Francja przy każdej okazji broni Strasburga jako siedziby PE, zgodnie z decyzją unijnych przywódców z 1992 roku, która została potem zapisana w unijnych traktatach. Ewentualna zmiana wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich. Poza prestiżem, goszczenie sesji PE przynosi Strasburgowi prawdziwą mannę z nieba dla restauratorów, taksówkarzy i hotelarzy. Nie jest przypadkiem, że w sporze z PE przed Trybunałem Francję poparł Luksemburg, który również jest siedzibą szeregu instytucji UE, z niektórymi biurami PE i Trybunałem Sprawiedliwości na czele.

PAP, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook