Jedynie prawda jest ciekawa


Europa to już nie raj? Emigrant z Afryki został niewolnikiem

10.07.2018
spain10072018
Europa to już nie raj? Emigrant z Afryki został niewolnikiem

To historia, jakich wiele – 32-letni Francis Kashamba z Afryki, który w 2017 r. skorzystał z zaproszenia kanclerz Merkel i przybył do Europy, by zdobyć pieniądze na nowe lepsze życie, dziś jest ekonomicznym niewolnikiem i żałuje dnia, w którym zdecydował się na podróż

Wbrew temu, co zwykły mówić liberalne media, zachodnia Europa nic nie daje za darmo. Przekonały się o tym pokolenia emigrantów politycznych i ekonomicznych z Polski, którzy przez dziesiątki lat zmuszani byli do najgorszej pracy za najniższą pensję. Dziś taki los czeka przybyszy z Afryki.

Taka też historia przydarzyła się 32-latkowi z Ugandy, który swoim „europejskim doświadczeniem” dzieli się z dziennikarzami ugandyjskiego portalu independent.co.ug.

Kashamba opowiada, jak w 2017 roku postanowił „przedłużyć sobie” wycieczkę do Hiszpanii i „na lewo” został na Półwyspie Iberyjskim. W domu zostawił żonę, dzieci, trochę oszczędności i niewielki udział inwestycyjny w kopalni złota. Liczył, że ciężką pracą zarobi w Europie na powiększenie udziału i narzędzia do wydobycia złota.

Szybko został sprawdzony na ziemię. Bez dokumentów, o legalnej pracy mógł jedynie pomarzyć, a wszelkie próby zwracania się do urzędów nie przynosiły efektów. W końcu wraz z grupą 30 innych podobnych jemu Afrykanów, zamieszkali w zrujnowanym budynku, po dawnej szkole, w centrum Barcelony. Pracuje dorywczo, „na czarno”, w zamian za dniówkę w wysokości 10 euro za 14-godzinny dzień  pracy. Doskonale wie, że za taką pensję nigdy nie odłoży na bilet powrotny.

– Czuję się jak zagubione dziecko, mam związane ręce, nie mogę decydować o mojej przyszłości. Gdybym miał papiery, mógłbym dostać pracę i budować przyszłość, ale teraz mogę jedynie prosić o pomoc Boga  – mówi Kashamba. – Czuję się oszukany. Powiedziano mi, że Europa jest rajem, ale prawdziwe życie tutaj wygląda inaczej, na podstawie tego co widziałem w ciągu ostatnich miesięcy w Hiszpanii, mogę powiedzieć jedno – tu nie jest dobrze.


Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook