Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Europa przygotowuje się na wichurę

05.12.2013

Mieszkańcy Szwecji i Niemiec zabezpieczają domy i mienie, przed nadejściem silnych wichur, które mają nawiedzić środkowo - północną część Europy. Spodziewany są silne wiatry oraz opady śniegu. Władze nadbałtyckich portów wstrzymały do piątkowego wieczoru rejsy promów.

Z powodu zapowiadanego przez synoptyków na czwartek silnego wiatru, który przemieści się nad południową Szwecją, wstrzymano kursowanie promów na Morzu Bałtyckim.

Zmierzający od zachodu nad południową Szwecję wiatr ma osiągnąć w czwartek siłę do 28 metrów na sekundę. Spodziewane są także intensywne opady śniegu, lokalnie do 30 cm.

Z powodu spodziewanego sztormu nie wypłyną m.in. promy łączące Ystad ze Świnoujściem (Polferries, Unity Line) oraz Karlskronę z Gdynią (Stena Line).

Według przedstawicieli Stena Line odwołanymi statkami tego armatora między Polską a Szwecją miało płynąć prawie 400 osób, ich rezerwacje przełożono na wieczorne wypłynięcia w piątek. W Skanii anulowano część połączeń kolejowych. Jak poinformowały lokalne służby, można spodziewać się powalonych drzew oraz przerw w dostawach prądu.

Wichura została przez Szwedów nazwana Sven, od obchodzonych w czwartek w tym kraju imienin. Natomiast władze i mieszkańcy północnej części Niemiec przygotowują się na nadejście orkanu Xaver. Służby meteorologiczne ostrzegły w czwartek, że na wybrzeżu Morza Północnego siła wiatru może dojść do 140 kilometrów na godzinę. Spodziewana jest fala powodziowa. Szczególnie zagrożone orkanem są najbardziej na północ wysunięte niemieckie kraje związkowe Szlezwik Holsztyn i Dolna Saksonia, a także Hamburg i Brema. Zdaniem meteorologów wichura będzie rwała aż półtora dnia, dłużej niż orkan Christian, który wyrządził poważne szkody w październiku. Na zagrożonych terenach odwołano zajęcia w szkołach. Przestały kursować promy łączące wybrzeże z wyspami na Morzu Północnym. W Hamburgu, Bremie i Lubece został zamknięte świąteczne jarmarki. W stan gotowości postawiono służby ratownicze. Władze zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach, a w szczególności o unikanie wycieczek do parków i lasu. Spodziewane są zakłócenia w transporcie kolejowym oraz ruchu lotniczym.

W piątek może dojść do fali powodziowej wywołanej przez wiatr. Niemieckie media porównują siłę

Xavera do orkanu z 1962 roku, który spustoszył niemieckie wybrzeże. W wyniku potężnej fali powodziowej, która przerwała wówczas wały przeciwpowodziowe, tylko w Hamburgu zginęło ponad 300 osób, a wiele tysięcy mieszkańców utraciło cały dobytek. Eksperci podkreślają jednak, że od tego czasu zabezpieczenia przeciwpowodziowe zostały rozbudowane i unowocześnione.

Z kolei przez złe warunki atmosferyczne w czwartek ze Świnoujścia nie wypłyną promy do szwedzkiego Ystad i Trelleborga. Na Wybrzeżu i zachodzie kraju siła wiatru może sięgać do 135 km na godzinę.

W porcie zostanie Galileusz, który miał wypłynąć ze Świnoujścia do Trelleborga i Jan Śniadecki ze Świnoujścia do Ystad - poinformował na swoich stronach internetowych polski operator promowy Unity Line.

Także przedsiębiorstwo armatorskie Polferries odwołało swoje połączenia ze Świnoujścia do Ystad. Anulowano kursy promem Wawel i Baltivia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni spodziewać się silnych i porywistych wiatrów, które w nocy z czwartku na piątek mają nadciągnąć znad Skandynawii. Siła wiatru na Wybrzeżu i zachodzie może sięgać do 135 km na godzin

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Europa

,

pogoda

,

wichura

,

śnieg

Facebook