Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ETA zrezygnuje ze swej działalności?

18.10.2011

Wezwanie wyszło od delegatów, zebranych na konferencji w północnej Hiszpanii. Był na niej obecny m.in. były przewodniczący ONZ Kofi Annan. Stanowisko to zostało odebrane jako prawdopodobne preludium do rozwiązania ETA.

Na konferencji w San Sebastian nie był oficjalnie reprezentowany, ani rząd Hiszpanii, ani ETA. Jednakże hiszpańscy politycy zaapelowali do organizacji, aby ta skorzystała z nadarzającej się okazji i zrezygnowała ze stosowania przemocy. Oczekuje się, że Baskowie odpowiedzą na to wezwanie. Jeżeli tak się stanie i ETA zrezygnuje z przemocy, zakończy się długi proces walki o niezależny kraj Basków w północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji za pomocą terroru. „Przybyliśmy do kraju Basków, ponieważ wierzymy, że czas zakończyć ostatnią zbrojną konfrontację w Europie” – powiedział po konferencji Bertie Ahern, były premier Irlandii.

Działalność terrorystyczna ETA od kilku już lat słabnie – mówi dla Stefczyk.info dr Paweł Skibiński, historyk i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w sprawach hiszpańskich. – Jednak jestem sceptyczny, jeśli chodzi o możliwość zaprzestania działalności ETA. Trzeba pamiętać, że ETA już kilkakrotnie w swojej historii na pewien czas przycichała, aby potem powrócić w jeszcze radykalniejszej formie i działaniach. Nawet jeśli rozpoczęłyby się jakieś rozmowy polityczne, to nie sądzę, aby zbrojne ramię organizacji zaprzestało swojej działalności – dodaje nasz rozmówca.

Organizacja baskijskich nacjonalistów jest uznawana za grupę terrorystyczną w Hiszpanii, na terenie Unii Europejskiej i w USA. Od lat 70. ETA zabiła ponad 800 osób, lecz została również osłabiona aresztowaniami i obecnie przestrzega zawieszenia broni.

RoJ

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

ETA

,

działalność

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. mid-epa05864121 24.03.2017

  Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

  Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

 2. mid-epa05864394 24.03.2017

  Trump: Miałem rację ws. podsłuchów

  Republikański kongresmen Devin Nunes zapowiedział przedstawienie dodatkowych dowodów na uzasadnienie zarzutów Trumpa wobec administracji Obamy.

 3. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 4. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 5. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 6. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 7. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 8. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook