Jedynie prawda jest ciekawa

ETA zrezygnuje ze swej działalności?

18.10.2011

Wezwanie wyszło od delegatów, zebranych na konferencji w północnej Hiszpanii. Był na niej obecny m.in. były przewodniczący ONZ Kofi Annan. Stanowisko to zostało odebrane jako prawdopodobne preludium do rozwiązania ETA.

Na konferencji w San Sebastian nie był oficjalnie reprezentowany, ani rząd Hiszpanii, ani ETA. Jednakże hiszpańscy politycy zaapelowali do organizacji, aby ta skorzystała z nadarzającej się okazji i zrezygnowała ze stosowania przemocy. Oczekuje się, że Baskowie odpowiedzą na to wezwanie. Jeżeli tak się stanie i ETA zrezygnuje z przemocy, zakończy się długi proces walki o niezależny kraj Basków w północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji za pomocą terroru. „Przybyliśmy do kraju Basków, ponieważ wierzymy, że czas zakończyć ostatnią zbrojną konfrontację w Europie” – powiedział po konferencji Bertie Ahern, były premier Irlandii.

Działalność terrorystyczna ETA od kilku już lat słabnie – mówi dla Stefczyk.info dr Paweł Skibiński, historyk i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w sprawach hiszpańskich. – Jednak jestem sceptyczny, jeśli chodzi o możliwość zaprzestania działalności ETA. Trzeba pamiętać, że ETA już kilkakrotnie w swojej historii na pewien czas przycichała, aby potem powrócić w jeszcze radykalniejszej formie i działaniach. Nawet jeśli rozpoczęłyby się jakieś rozmowy polityczne, to nie sądzę, aby zbrojne ramię organizacji zaprzestało swojej działalności – dodaje nasz rozmówca.

Organizacja baskijskich nacjonalistów jest uznawana za grupę terrorystyczną w Hiszpanii, na terenie Unii Europejskiej i w USA. Od lat 70. ETA zabiła ponad 800 osób, lecz została również osłabiona aresztowaniami i obecnie przestrzega zawieszenia broni.

RoJ

[fot. PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook