Jedynie prawda jest ciekawa


ETA zrezygnuje ze swej działalności?

18.10.2011

Wezwanie wyszło od delegatów, zebranych na konferencji w północnej Hiszpanii. Był na niej obecny m.in. były przewodniczący ONZ Kofi Annan. Stanowisko to zostało odebrane jako prawdopodobne preludium do rozwiązania ETA.

Na konferencji w San Sebastian nie był oficjalnie reprezentowany, ani rząd Hiszpanii, ani ETA. Jednakże hiszpańscy politycy zaapelowali do organizacji, aby ta skorzystała z nadarzającej się okazji i zrezygnowała ze stosowania przemocy. Oczekuje się, że Baskowie odpowiedzą na to wezwanie. Jeżeli tak się stanie i ETA zrezygnuje z przemocy, zakończy się długi proces walki o niezależny kraj Basków w północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji za pomocą terroru. „Przybyliśmy do kraju Basków, ponieważ wierzymy, że czas zakończyć ostatnią zbrojną konfrontację w Europie” – powiedział po konferencji Bertie Ahern, były premier Irlandii.

Działalność terrorystyczna ETA od kilku już lat słabnie – mówi dla Stefczyk.info dr Paweł Skibiński, historyk i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w sprawach hiszpańskich. – Jednak jestem sceptyczny, jeśli chodzi o możliwość zaprzestania działalności ETA. Trzeba pamiętać, że ETA już kilkakrotnie w swojej historii na pewien czas przycichała, aby potem powrócić w jeszcze radykalniejszej formie i działaniach. Nawet jeśli rozpoczęłyby się jakieś rozmowy polityczne, to nie sądzę, aby zbrojne ramię organizacji zaprzestało swojej działalności – dodaje nasz rozmówca.

Organizacja baskijskich nacjonalistów jest uznawana za grupę terrorystyczną w Hiszpanii, na terenie Unii Europejskiej i w USA. Od lat 70. ETA zabiła ponad 800 osób, lecz została również osłabiona aresztowaniami i obecnie przestrzega zawieszenia broni.

RoJ

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 2. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 3. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 4. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 5. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 6. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

 7. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 8. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook