Jedynie prawda jest ciekawa


ETA zrezygnuje ze swej działalności?

18.10.2011

Wezwanie wyszło od delegatów, zebranych na konferencji w północnej Hiszpanii. Był na niej obecny m.in. były przewodniczący ONZ Kofi Annan. Stanowisko to zostało odebrane jako prawdopodobne preludium do rozwiązania ETA.

Na konferencji w San Sebastian nie był oficjalnie reprezentowany, ani rząd Hiszpanii, ani ETA. Jednakże hiszpańscy politycy zaapelowali do organizacji, aby ta skorzystała z nadarzającej się okazji i zrezygnowała ze stosowania przemocy. Oczekuje się, że Baskowie odpowiedzą na to wezwanie. Jeżeli tak się stanie i ETA zrezygnuje z przemocy, zakończy się długi proces walki o niezależny kraj Basków w północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji za pomocą terroru. „Przybyliśmy do kraju Basków, ponieważ wierzymy, że czas zakończyć ostatnią zbrojną konfrontację w Europie” – powiedział po konferencji Bertie Ahern, były premier Irlandii.

Działalność terrorystyczna ETA od kilku już lat słabnie – mówi dla Stefczyk.info dr Paweł Skibiński, historyk i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w sprawach hiszpańskich. – Jednak jestem sceptyczny, jeśli chodzi o możliwość zaprzestania działalności ETA. Trzeba pamiętać, że ETA już kilkakrotnie w swojej historii na pewien czas przycichała, aby potem powrócić w jeszcze radykalniejszej formie i działaniach. Nawet jeśli rozpoczęłyby się jakieś rozmowy polityczne, to nie sądzę, aby zbrojne ramię organizacji zaprzestało swojej działalności – dodaje nasz rozmówca.

Organizacja baskijskich nacjonalistów jest uznawana za grupę terrorystyczną w Hiszpanii, na terenie Unii Europejskiej i w USA. Od lat 70. ETA zabiła ponad 800 osób, lecz została również osłabiona aresztowaniami i obecnie przestrzega zawieszenia broni.

RoJ

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 4. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 5. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 6. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook