Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Estoński konsul wyrzucony z Rosji

18.04.2013

Franek Persidski został wydalony z Petersburga przez rosyjskie władze.

Estońskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że konsul już wrócił do kraju.

Rzeczniczka tamtejszego MSZ Minna-Liina Lind powiedziała, dyplomata został wyrzucony z Rosji, bo jak tłumaczyły tamtejsze władze była to odpowiedź na podobne posunięcie Tallina w przeszłości. Przedstawiciele estońskiej dyplomacji nie mają jednak pojęcia co Rosjanie dokładnie mają na myśli, bo żadne szczegóły nie zostały przedstawione. Według rosyjskich władz konsul nie ukrywał, że pracował dla estońskich tajnych służb. Miał stopień kapitana albo majora - dodała w oświadczeniu strona rosyjska.


Media spekulują, że przyczyną wydalenia Persidskiego z placówki konsularnej był incydent z połowy marca. Wtedy estoński konsulat w Petersburgu odmówił wydania wiz pięciu młodym Rosjanom, którzy wybierali się na konferencję Bałtyckiego Dialogu 2013 w Tallinie. Tę samą wersję potwierdza
rosyjska agencja RIA-Nowosti.

Franek Persidski pracował wcześniej jako rzecznik prasowy w ambasadzie Estonii w Moskwie.

PAP, mk

[fot. http://www.peterburg.estemb.ru]

Słowa kluczowe:

Estonia

,

dyplomata

,

dyplomacja

,

Rosja

,

konsulat

Warto poczytać

 1. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 2. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 3. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 4. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 5. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 6. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 7. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook