Jedynie prawda jest ciekawa


Erdogan: Przedłużanie kryzysu w Zatoce Perskiej "nie leży w niczyim interesie"

23.07.2017

- "W niczyim interesie nie leży przedłużanie kryzysu" w Zatoce Perskiej - oświadczył w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przed wizytą w krajach regionu w celu uspokojenia napięć między Arabią Saudyjską a Katarem.

"(...) Świat muzułmański potrzebuje współpracy i solidarności, a nie nowych podziałów" - podkreślił Erdogan na konferencji prasowej w Stambule przed wylotem do Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. 

Szef tureckiego państwa uda się następnie do Kuwejtu, a w poniedziałek do Kataru. 5 czerwca Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn zerwały stosunki dyplomatyczne, konsularne i gospodarcze z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu oraz nadmierne zbliżenie z Iranem. Katar temu zaprzecza. 

"Od pierwszych chwil tego kryzysu, stanęliśmy po stronie pokoju, stabilizacji, solidarności i dialogu. Złożyliśmy konieczne propozycje stronom (konfliktu) i będziemy nadal to czynić" - zadeklarował Erdogan.

Turecki prezydent zaznaczył, że popiera mediację w sporze emira Kuwejtu szejcha Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha. Erdogan wezwał kraje regionu i całą wspólnotę międzynarodową do silnego poparcia tych wysiłków.

Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad as-Sani powiedział w piątek, w swym pierwszym wystąpieniu telewizyjnym od 5 czerwca, kiedy to Katar został obłożony sankcjami przez cztery kraje arabskie, że nadszedł czas na podjęcie dialogu z rządami tych państw. Zastrzegł przy tym, że rozwiązanie kryzysu w Zatoce Perskiej musi się opierać na poszanowaniu suwerenności jego państwa.

Wcześniej tego dnia sekretarz stanu USA Rex Tillerson wezwał całą czwórkę do zniesienia blokady lądowej nałożonej na Katar. Oznajmił również, że Waszyngton jest zadowolony z wysiłków Ad-Dauhy we wprowadzeniu w życie memorandum o walce z terroryzmem.

Chociaż od początku kryzysu Ankara próbuje odgrywać rolę mediatora, to zdecydowane opowiedzenie się w sporze za Dauhą zmniejszyło jej pole manewru - zwracają uwagę niektórzy eksperci. 

Jedocześnie Turcja utrzymuje dobre relacje z bardzo wpływową wśród monarchii w Zatoce Perskiej Arabią Saudyjską. W sobotę Erdogan podkreślił, że król tego kraju Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud ma "ważną rolę" do odegrania jako "najbardziej doświadczony przywódca regionu". 

Jak informuje turecka agencja prasowa Anatolia, Erdogan ma w niedzielę po południu rozmawiać właśnie z królem Salmanem. Następnie wieczorem zostanie przyjęty przez emira Kuwejtu, a w poniedziałek spotka się w Katarze z emirem tego kraju. (PAP)

 

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook