Jedynie prawda jest ciekawa


Erdogan i Netanjahu zabiegają o spotkanie z Trumpem

22.01.2017

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w niedzielę, że wieczorem będzie rozmawiać telefonicznie z Donaldem Trumpem, po raz pierwszy od objęcia przez niego w piątek urzędu prezydenta USA.

„Wieczorem odbędzie się rozmowa telefoniczna pomiędzy mną a prezydentem Trumpem. Wiele spraw jest przed nami - kwestia izraelsko-palestyńska, sytuacja w Syrii, zagrożenie ze strony Iranu” - powiedział Netanjahu przed posiedzeniem izraelskiego rządu.

Netanjahu wystosował do Irańczyków pojednawcze przesłanie, w którym podkreśla, że jego kraj jest ich przyjacielem, a nie wrogiem. Wyraża im też współczucie z racji "tyranii" irańskich władz - pisze w sobotę agencja Associated Press.

„Macie historię, z której możecie być dumni. Macie bogatą kulturę. Tragiczne jest to, że jesteście w kajdanach teokratycznej tyranii” - oświadczył Netanjahu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę dziennikarzom przed odlotem w podróż do Afryki, że chce spotkać się z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem i zapoznać się z jego polityką dotyczącą Bliskiego Wschodu.

Erdogan podkreślił, że Turcja opowiada się za takim Bliskim Wschodem, gdzie integralność krajów jest przestrzegana i region nie jest „rozbity". Jak pisze AP, Ankara jest szczególnie zaniepokojona możliwością podziału targanych wojną sąsiadów -Iraku i Syrii.

Turecki prezydent poinformował, że trwają ustalenia co do jego spotkania z prezydentem Trumpem. Podkreślił, że w czasie pierwszej rozmowy mówić będzie o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Podkreślił, że Turcja jako "najmocniejsze" państwo w regionie, jak i "arbiter", bardzo się interesuje jak nowy prezydent będzie wpływać na politykę Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków wyraził tymczasem nadzieję, że zaprzysiężony w piątek nowy prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin będą współpracować na rzecz pokoju.

Agencja AP przypomina, że już w listopadzie ubiegłego roku Dalajlama powiedział podczas wizyty w Mongolii, że "nie obawia się" wyboru Trumpa na prezydenta USA i oczekuje na spotkanie z nim. (PAP)

Ryb, PAP

Fot. [Twitter/@Jerusalem_Post]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook