Jedynie prawda jest ciekawa


Erdogan i Netanjahu zabiegają o spotkanie z Trumpem

22.01.2017

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w niedzielę, że wieczorem będzie rozmawiać telefonicznie z Donaldem Trumpem, po raz pierwszy od objęcia przez niego w piątek urzędu prezydenta USA.

„Wieczorem odbędzie się rozmowa telefoniczna pomiędzy mną a prezydentem Trumpem. Wiele spraw jest przed nami - kwestia izraelsko-palestyńska, sytuacja w Syrii, zagrożenie ze strony Iranu” - powiedział Netanjahu przed posiedzeniem izraelskiego rządu.

Netanjahu wystosował do Irańczyków pojednawcze przesłanie, w którym podkreśla, że jego kraj jest ich przyjacielem, a nie wrogiem. Wyraża im też współczucie z racji "tyranii" irańskich władz - pisze w sobotę agencja Associated Press.

„Macie historię, z której możecie być dumni. Macie bogatą kulturę. Tragiczne jest to, że jesteście w kajdanach teokratycznej tyranii” - oświadczył Netanjahu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę dziennikarzom przed odlotem w podróż do Afryki, że chce spotkać się z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem i zapoznać się z jego polityką dotyczącą Bliskiego Wschodu.

Erdogan podkreślił, że Turcja opowiada się za takim Bliskim Wschodem, gdzie integralność krajów jest przestrzegana i region nie jest „rozbity". Jak pisze AP, Ankara jest szczególnie zaniepokojona możliwością podziału targanych wojną sąsiadów -Iraku i Syrii.

Turecki prezydent poinformował, że trwają ustalenia co do jego spotkania z prezydentem Trumpem. Podkreślił, że w czasie pierwszej rozmowy mówić będzie o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Podkreślił, że Turcja jako "najmocniejsze" państwo w regionie, jak i "arbiter", bardzo się interesuje jak nowy prezydent będzie wpływać na politykę Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków wyraził tymczasem nadzieję, że zaprzysiężony w piątek nowy prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin będą współpracować na rzecz pokoju.

Agencja AP przypomina, że już w listopadzie ubiegłego roku Dalajlama powiedział podczas wizyty w Mongolii, że "nie obawia się" wyboru Trumpa na prezydenta USA i oczekuje na spotkanie z nim. (PAP)

Ryb, PAP

Fot. [Twitter/@Jerusalem_Post]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 4. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook