Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Episkopat Francji: małżeństwa nie dla wszystkich

17.01.2013

Kościół we Francji wzywa do poważnej dyskusji „uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa” i apeluje do rządu o niepomijanie reakcji społeczeństwa na kontrowersyjna ustawę.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza kontrowersyjny projekt «małżeństwa dla wszystkich»" - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Francji. Tamtejszy Kościół w obliczu planowanej pod koniec miesiąca debaty parlamentarnej wzywa do poważnej dyskusji uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa i zapewnienia dzieciom wychowania w rodzinach budowanych na wiernej miłości kobiety i mężczyzny.

Biskupi zwracają uwagę, że zaaprobowanie projektu ustawy zrównującej prawa związków homoseksualnych z małżeństwami grozi powiększaniem rozbicia społeczeństwa. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne, w okresie, kiedy Francja przeżywa poważne trudności gospodarcze i społeczne. Podkreślają, że wielka manifestacja, która odbyła się w Paryżu w minioną niedzielę ukazała, iż przestrogi Kościoła przed projektem ustawy były uzasadnione. Pomimo, że wzięli w niej udział przedstawiciele różnych religii i środowisk, łączyło ich uznanie rodziny budowanej w oparciu o małżeństwo kobiety i mężczyzny, nadrzędny interes dzieci i ich prawa, by znać swoje pochodzenie.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza projekt «reformy cywilizacji»” – stwierdziła Rada Stała Episkopatu Francji. Przypomniano, że misją polityki jest umożliwienie autentycznej refleksji społecznej nad najważniejszymi kwestiami, jakim są przekazywanie życia oraz natura ludzkich powiązań. „Z tego względu pragniemy, aby przy okazji debaty parlamentarnej deputowani i politycy przedstawili rozwiązania i sformułowania, które wyrażałyby poszanowanie dla heteroseksualnego charakteru małżeństwa, prawa dzieci, do poznania swojego pochodzenia ale także szacunku dla osób homoseksualnych” – napisali francuscy biskupi.

KAI, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 2. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 3. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 4. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 5. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 6. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 7. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 8. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook