Jedynie prawda jest ciekawa


Episkopat Francji: małżeństwa nie dla wszystkich

17.01.2013

Kościół we Francji wzywa do poważnej dyskusji „uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa” i apeluje do rządu o niepomijanie reakcji społeczeństwa na kontrowersyjna ustawę.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza kontrowersyjny projekt «małżeństwa dla wszystkich»" - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Francji. Tamtejszy Kościół w obliczu planowanej pod koniec miesiąca debaty parlamentarnej wzywa do poważnej dyskusji uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa i zapewnienia dzieciom wychowania w rodzinach budowanych na wiernej miłości kobiety i mężczyzny.

Biskupi zwracają uwagę, że zaaprobowanie projektu ustawy zrównującej prawa związków homoseksualnych z małżeństwami grozi powiększaniem rozbicia społeczeństwa. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne, w okresie, kiedy Francja przeżywa poważne trudności gospodarcze i społeczne. Podkreślają, że wielka manifestacja, która odbyła się w Paryżu w minioną niedzielę ukazała, iż przestrogi Kościoła przed projektem ustawy były uzasadnione. Pomimo, że wzięli w niej udział przedstawiciele różnych religii i środowisk, łączyło ich uznanie rodziny budowanej w oparciu o małżeństwo kobiety i mężczyzny, nadrzędny interes dzieci i ich prawa, by znać swoje pochodzenie.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza projekt «reformy cywilizacji»” – stwierdziła Rada Stała Episkopatu Francji. Przypomniano, że misją polityki jest umożliwienie autentycznej refleksji społecznej nad najważniejszymi kwestiami, jakim są przekazywanie życia oraz natura ludzkich powiązań. „Z tego względu pragniemy, aby przy okazji debaty parlamentarnej deputowani i politycy przedstawili rozwiązania i sformułowania, które wyrażałyby poszanowanie dla heteroseksualnego charakteru małżeństwa, prawa dzieci, do poznania swojego pochodzenia ale także szacunku dla osób homoseksualnych” – napisali francuscy biskupi.

KAI, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook