Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Episkopat Francji: małżeństwa nie dla wszystkich

17.01.2013

Kościół we Francji wzywa do poważnej dyskusji „uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa” i apeluje do rządu o niepomijanie reakcji społeczeństwa na kontrowersyjna ustawę.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza kontrowersyjny projekt «małżeństwa dla wszystkich»" - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Francji. Tamtejszy Kościół w obliczu planowanej pod koniec miesiąca debaty parlamentarnej wzywa do poważnej dyskusji uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa i zapewnienia dzieciom wychowania w rodzinach budowanych na wiernej miłości kobiety i mężczyzny.

Biskupi zwracają uwagę, że zaaprobowanie projektu ustawy zrównującej prawa związków homoseksualnych z małżeństwami grozi powiększaniem rozbicia społeczeństwa. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne, w okresie, kiedy Francja przeżywa poważne trudności gospodarcze i społeczne. Podkreślają, że wielka manifestacja, która odbyła się w Paryżu w minioną niedzielę ukazała, iż przestrogi Kościoła przed projektem ustawy były uzasadnione. Pomimo, że wzięli w niej udział przedstawiciele różnych religii i środowisk, łączyło ich uznanie rodziny budowanej w oparciu o małżeństwo kobiety i mężczyzny, nadrzędny interes dzieci i ich prawa, by znać swoje pochodzenie.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza projekt «reformy cywilizacji»” – stwierdziła Rada Stała Episkopatu Francji. Przypomniano, że misją polityki jest umożliwienie autentycznej refleksji społecznej nad najważniejszymi kwestiami, jakim są przekazywanie życia oraz natura ludzkich powiązań. „Z tego względu pragniemy, aby przy okazji debaty parlamentarnej deputowani i politycy przedstawili rozwiązania i sformułowania, które wyrażałyby poszanowanie dla heteroseksualnego charakteru małżeństwa, prawa dzieci, do poznania swojego pochodzenia ale także szacunku dla osób homoseksualnych” – napisali francuscy biskupi.

KAI, ruk

[Fot. PAP / EPA]

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook