Jedynie prawda jest ciekawa


Epidemia WZW typu A przynosi tragiczne żniwo. Najgorsze dopiero nastąpi!

16.10.2017

W Kalifornii wybuchła epidemia WZW typu A. Już co najmniej 18 osób nie żyje, a setki są zarażone. Władze stanowe ogłosiły stan wyjątkowy.

Epidemia rozpoczęła się już w zeszłym roku w San Diego. To właśnie w tym mieście, a konkretniej w zamieszkałym przez bezdomnych koczowisku, namierzono pierwszych chorych – i tam zanotowano wszystkie jak na razie ofiary śmiertelne. Jednak szybko wirus zaczął się rozprzestrzeniać. Przypadki zachorowań znaleziono już w hrabstwie Santa Cruz, w samym Los Angeles i w kilku innych miejscach. Na chwilę obecną znaleziono 581 przypadków zachorowań, z czego około połowa pacjentów wymagała hospitalizacji.

WZW jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które już mają inne schorzenia wątroby.  WZW typu A najłatwiej zarazić się poprzez żywność – jak stało się w 2003 roku w Pensylwanii, kiedy 900 osób trafiło do szpitala po spożyciu w restauracji zainfekowanej cebuli – oraz kontakt z odchodami. Z tego powodu kalifornijski wirus zbiera swoje żniwo głównie wśród bezdomnych, którzy żyją w niehigienicznych warunkach, homoseksualistów i narkomanów . Władze stanu uspokajają, że pozostała część populacji na razie jest bezpieczna.

Choroba brudnych rąk

Fakt, że epidemia dotyka głównie bezdomnych, znacznie utrudnia jej powstrzymanie. Najprostszym sposobem jest bowiem szczepienie – i już rozdano 81 tysięcy darmowych szczepionek. Jednak dostęp do najbardziej zagrożonych jest siłą rzeczy utrudniony. Lekarze, sanitariusze i policjanci odwiedzają koczowiska bezdomnych i schroniska, ale dotarcie do wszystkich potencjalnych chorych jest siłą rzeczy niemożliwe – a każdy niezaszczepiony to ryzyko dalszego rozprzestrzeniania epidemii. Tym większe, że WZW A początkowo nie daje żadnych objawów i chory może nie mieć nawet świadomości, że jest chory.

Innym poważnym problemem są finanse. Zapasy szczepionki są na wykończeniu, a Kalifornia nie ma za co kupić nowych. Ogromne powodzie z pierwszej połowy roku, uszkodzenie tamy w Oroville, ciągle trwające pożary lasów – wszystkie te nieszczęścia poważnie uszczupliły i tak napięty budżet. Ogłoszenie przez gubernatora Browna stanu wyjątkowego oznacza, że urzędnicy odpowiedzialni za opiekę zdrowotną będą mogli zamówić kolejne porcje szczepionki – jednak wielu spodziewa się, że Kalifornia będzie musiała poprosić rząd USA o pomoc finansową.

Wiele prywatnych szpitali i lecznic rozpoczęło akcję darmowych szczepień dla bezdomnych. Podejmowane są również inne kroki mające na celu ograniczenie liczby ofiar epidemii. W San Diego władze hrabstwa zainstalowały publiczne umywalki – WZW A jest często nazywana chorobą brudnych rąk – i spryskują ulice wodą z środkami dezynfekującymi. W wielu miejscach gdzie często przebywają bezdomni zainstalowano również publiczne toalety.

CDC – rządowa agencja zajmująca się m.in. walką z chorobami zakaźnymi wyizolowała wirusa. Jego genom wskazuje, że pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego lub Południowej Afryki. Nie wiadomo jak dotarł do Kalifornii – ten podtyp wirusa praktycznie nie występuje na terenie USA.

Kalifornijscy lekarze są sceptyczni. Według nich epidemia potrwa jeszcze całe lata – a najgorsze dopiero nastąpi.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook