Jedynie prawda jest ciekawa


Epidemia WZW typu A przynosi tragiczne żniwo. Najgorsze dopiero nastąpi!

16.10.2017

W Kalifornii wybuchła epidemia WZW typu A. Już co najmniej 18 osób nie żyje, a setki są zarażone. Władze stanowe ogłosiły stan wyjątkowy.

Epidemia rozpoczęła się już w zeszłym roku w San Diego. To właśnie w tym mieście, a konkretniej w zamieszkałym przez bezdomnych koczowisku, namierzono pierwszych chorych – i tam zanotowano wszystkie jak na razie ofiary śmiertelne. Jednak szybko wirus zaczął się rozprzestrzeniać. Przypadki zachorowań znaleziono już w hrabstwie Santa Cruz, w samym Los Angeles i w kilku innych miejscach. Na chwilę obecną znaleziono 581 przypadków zachorowań, z czego około połowa pacjentów wymagała hospitalizacji.

WZW jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które już mają inne schorzenia wątroby.  WZW typu A najłatwiej zarazić się poprzez żywność – jak stało się w 2003 roku w Pensylwanii, kiedy 900 osób trafiło do szpitala po spożyciu w restauracji zainfekowanej cebuli – oraz kontakt z odchodami. Z tego powodu kalifornijski wirus zbiera swoje żniwo głównie wśród bezdomnych, którzy żyją w niehigienicznych warunkach, homoseksualistów i narkomanów . Władze stanu uspokajają, że pozostała część populacji na razie jest bezpieczna.

Choroba brudnych rąk

Fakt, że epidemia dotyka głównie bezdomnych, znacznie utrudnia jej powstrzymanie. Najprostszym sposobem jest bowiem szczepienie – i już rozdano 81 tysięcy darmowych szczepionek. Jednak dostęp do najbardziej zagrożonych jest siłą rzeczy utrudniony. Lekarze, sanitariusze i policjanci odwiedzają koczowiska bezdomnych i schroniska, ale dotarcie do wszystkich potencjalnych chorych jest siłą rzeczy niemożliwe – a każdy niezaszczepiony to ryzyko dalszego rozprzestrzeniania epidemii. Tym większe, że WZW A początkowo nie daje żadnych objawów i chory może nie mieć nawet świadomości, że jest chory.

Innym poważnym problemem są finanse. Zapasy szczepionki są na wykończeniu, a Kalifornia nie ma za co kupić nowych. Ogromne powodzie z pierwszej połowy roku, uszkodzenie tamy w Oroville, ciągle trwające pożary lasów – wszystkie te nieszczęścia poważnie uszczupliły i tak napięty budżet. Ogłoszenie przez gubernatora Browna stanu wyjątkowego oznacza, że urzędnicy odpowiedzialni za opiekę zdrowotną będą mogli zamówić kolejne porcje szczepionki – jednak wielu spodziewa się, że Kalifornia będzie musiała poprosić rząd USA o pomoc finansową.

Wiele prywatnych szpitali i lecznic rozpoczęło akcję darmowych szczepień dla bezdomnych. Podejmowane są również inne kroki mające na celu ograniczenie liczby ofiar epidemii. W San Diego władze hrabstwa zainstalowały publiczne umywalki – WZW A jest często nazywana chorobą brudnych rąk – i spryskują ulice wodą z środkami dezynfekującymi. W wielu miejscach gdzie często przebywają bezdomni zainstalowano również publiczne toalety.

CDC – rządowa agencja zajmująca się m.in. walką z chorobami zakaźnymi wyizolowała wirusa. Jego genom wskazuje, że pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego lub Południowej Afryki. Nie wiadomo jak dotarł do Kalifornii – ten podtyp wirusa praktycznie nie występuje na terenie USA.

Kalifornijscy lekarze są sceptyczni. Według nich epidemia potrwa jeszcze całe lata – a najgorsze dopiero nastąpi.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook