Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Emeryt publicznie popełnił samobójstwo

04.04.2012

Grecki emeryt zastrzelił się w środę w czasie porannego szczytu komunikacyjnego w centrum Aten, pozostawiając list, który według policji łączy ten akt desperacji z trapiącym kraj dramatycznym kryzysem finansowym.

77-letni mężczyzna wyciągnął broń i strzelił sobie w głowę w pobliżu wejścia do stacji metra na placu Syntagma, zapełnionym akurat przez ludzi zdążających do pracy. Położony naprzeciwko siedziby parlamentu plac jest często sceną publicznych protestów. 

Według policji, przy zwłokach emerytowanego farmaceuty znaleziono ręcznie napisany list, w którym powiązał on swą decyzję z kryzysem finansowym. Liczba samobójstw w Grecji wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat, naznaczonych wyrzeczeniami ekonomicznymi i utrzymującą się groźbą bankructwa państwa.  

Policja nie ujawniła personaliów zmarłego, zachowując także powściągliwość w informowaniu na temat innych szczegółów incydentu. 

Na drzewie, przy którym zastrzelił się mężczyzna, przypięto wkrótce potem kilkanaście kartek z pisemnymi przesłaniami. Jedno z nich głosiło: "To było zabójstwo, a nie samobójstwo", a inne "Wyrzeczenia zabijają". 

Rzecznik rządu Grecji Pantelis Kapsis nazwał środowy incydent "ludzką tragedią", ale zaznaczył, że nie powinien się on stać częścią debaty politycznej. 

"Nie znam dokładnych okoliczności, które doprowadziły tego człowieka do jego czynu. Uważam, że powinniśmy wszyscy zachować spokój i okazać szacunek dla prawdziwych wydarzeń, których całości jeszcze nie znamy" - powiedział Kapsis.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 3. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 4. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 5. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 6. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook