Jedynie prawda jest ciekawa


"El Confidencial": KE próbuje osłabić Polskę i Węgry

02.05.2018
1270niemramerkel
"El Confidencial": KE próbuje osłabić Polskę i Węgry

Hiszpański dziennik "El Confidencial" pisze w środę, że Komisja Europejska próbuje osłabić rządy Polski i Węgier poprzez ograniczenie funduszy unijnych. Twierdzi, że za pomysłem uzależnienia wypłat od przestrzegania praworządności stoi Berlin.

Według "El Confidencial" propozycja uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządności jest celowo wymierzona w stronę Warszawy i Budapesztu, aby "powstrzymać je od kursu w kierunku autorytaryzmu".

"Polska i Węgry są świadome, że ten projekt został skrojony na ich miarę. Dotychczas bowiem jedyną rzecz, jaką Bruksela mogła zrobić w takich przypadkach, to użyć tzw. guzika atomowego, pozwalającego odebrać państwu członkowskiemu prawo głosu" - napisał "El Confidencial".

Madrycki dziennik odnotował, że Warszawa i Budapeszt, które dotychczas wzajemnie się broniły wetem, będą mogły teraz zostać ukarane "w sposób bolesny, czyli uderzeniem po kieszeni".

"Mechanizm ten został opracowany w taki sposób, aby zakręcić dopływ funduszy spójności w sytuacji, jeśli Bruksela wykryje +ogólny brak+ wypełnienia zasad państwa prawa u któregoś ze swoich członków, np. w kraju, który lekceważy orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w tej materii" - wskazała gazeta.

Madrycka gazeta odnotowuje, że w UE nie brakuje państw, które poprą ewentualne uzależnienie wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządności przez Polskę i Węgry i "bronionej przez nich tzw. demokracji antyliberalnej".

Marcin Zatyka (PAP)


Warto poczytać

 1. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 2. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 3. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 4. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 5. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 6. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 7. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 8. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook