Jedynie prawda jest ciekawa


Eksplozje obok autokaru z piłkarzami BVB

12.04.2017

W pobliżu autokaru wiozącego piłkarzy niemieckiej drużyny Borussia Dortmund na mecz Ligi Mistrzów w Dortmundzie doszło do trzech wybuchów. Poszkodowany jest jeden z zawodników, Hiszpan Marc Bartra.

"Do incydentu doszło niedługo po tym, gdy autokar z zawodnikami drużyny Borussia Dortmund wyjechał z hotelu na stadion. Pojazd został uszkodzony w dwóch miejscach" - poinformował klub piłkarski w komunikacie. 

"Jedna osoba została ranna i przewieziona do szpitala" - podano w oświadczeniu. Niemiecki klub zapewnia, że udzieli dalszych komentarzy, gdy sytuacja się wyjaśni. Poszkodowany w wybuchu piłkarz Marco Bartra został poważniej ranny niż początkowo sądzono. 

Według policji doszło do trzech eksplozji, z czego jedna miała miejsce w pobliżu autokaru Borussi. 

Jednym z zawodników Borussi jest polski obrońca Łukasz Piszczek. W drużynie As Monaco gra natomiast inny Polak - Kamil Glik 

Szef policji w Dortmundzie Gregor Lange powiedział we wtorek, że eksplozje ładunków wybuchowych były "celowym atakiem na drużynę BVB". 

Na zorganizowanej wieczorem w Dortmundzie konferencji prasowej Lange podkreślił, że policja nie wyklucza żadnego motywu sprawców, także "tego najgorszego", nie precyzując co miał na myśli. 

Szef policji powtórzył wcześniejszą opinię, że podłożone ładunki wybuchowe "miały swoją siłę rażenia" i "należy je traktować poważnie". "To nie były sylwestrowe fajerwerki" - podkreślił rzecznik. 

Z ustaleń policji wynika, że ładunki wybuchowe ukryte były w zaroślach przy szosie. Policja przeszukuje okoliczny teren za pomocą drona. W pojeździe zostały wybite dwie szyby. 

Agencja dpa podała powołując się na źródło w policji, że na razie nie ma przesłanek wskazujących na zamach terrorystyczny. 

Uczestnicząca w konferencji przedstawicielka prokuratury Sandra Luecke ujawniła, że w pobliżu miejsca gdzie ukryte były ładunki, znaleziono pismo, którego autorzy przejmują odpowiedzialność za atak. Pytana przez dziennikarzy o treść listu i język, w którym został napisany, odmówiła podania szczegółów zasłaniając się dobrem śledztwa. 

Prokuratura wdrożyła postępowanie w związku z podejrzeniem o próbę zabójstwa - powiedziała Luecke. 

Z wypowiedzi przedstawicieli policji wynika, że zawodnik Borussi Marco Bartra odniósł poważniejsze obrażenia niż początkowo przyjmowano. W pierwszych komunikatach była mowa o lekkich obrażeniach ręki. Przedstawiciel policji powiedział dziennikarzom, stan piłkarza "został wieczorem skorygowany z lekko rannego na ciężko rannego". Bartra doznał złamania kości promieniowej i był operowany. 

Szef policji w Dortmundzie dodał, że oprócz trzech ładunków, które eksplodowały przy drodze, którą jechali autokarem zawodnicy BVB na mecz Ligi Mistrzów z AS Monaco, znaleziono jeszcze jeden przedmiot, który nie wybuchł. Przedmiot ten, który nie miał zapalnika, jest obecnie sprawdzany przez specjalistów. 

Rzecznik BVB Sascha Fligge, pytany, czy klub nie jest szantażowany, zaprzeczył. "Pierwszy raz słyszę" - powiedział Fligge. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook