Jedynie prawda jest ciekawa


Ekspert o Saakaszwilim: będzie starał się jednoczyć pewne środowiska

13.09.2017

Głównym celem Saakaszwilego jest budowa jego pozycji na ukraińskiej scenie politycznej - powiedział PAP ekspert PISM Daniel Szeligowski. "Deklarowany cel odsunięcia oligarchów od władzy i walki z korupcją będzie tylko instrumentem budowy tej pozycji" - tłumaczył.

- Sprawa Saakaszwilego ciągnie się już od kilku miesięcy. Pod koniec lipca utracił ukraińskie obywatelstwo, rzekomo na podstawie zatajenia informacji o postępowaniu, które toczyło się przeciwko niemu w Gruzji. On miał tę informację zataić w dokumentach, które przekazano ukraińskiej służbie migracyjnej - powiedział PAP ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Daniel Szeligowski.

Jak tłumaczył, Saakaszwili "wówczas przebywał w Stanach Zjednoczonych, więc powrót na terytorium Ukrainy był utrudniony. Następnie przybył do Unii Europejskiej, odwiedził kilka państw UE, w tym Polskę, gdzie zatrzymał się na dłużej, a następnie powrócił na Ukrainę".

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przekroczył granicę między Polską a Ukrainą w niedzielę wieczorem po tym, gdy jego zwolennicy wdarli się na przejście graniczne w Szeginiach i przerwali kordon złożony z funkcjonariuszy ukraińskiej policji i Straży Granicznej.

- Sprawa jego powrotu jest o tyle problematyczna, że on przekroczył polsko-ukraińską granicę nielegalnie, nie poddał się kontroli paszportowej po stronie ukraińskiej, w zasadzie ta granica została przerwana przez tłum jego sympatyków, którzy wnieśli go na terytorium Ukrainy na rękach - mówił Szeligowski.

W jego ocenie Saakaszwili z pewnością będzie chciał zaskarżyć decyzję o utracie obywatelstwa w ukraińskich sądach, co jednak będzie wymagało czasu.

- Natomiast na bieżąco będzie starał się jednoczyć pewne środowiska polityczne, które są przeciwne obecnej władzy, przeciwne prezydentowi (Petro) Poroszence - powiedział ekspert. Jak dodał, "takim mechanizmem napędzającym tę siłę polityczną miałaby być deklaracja walki z korupcją i odsunięcia obecnej elity oligarchów od władzy".

Szeligowski stwierdził, że "głównym celem Saakaszwilego, nie celem deklarowanym, jest właśnie budowa jego pozycji na ukraińskiej scenie politycznej. To jest jego powrót do politycznego życia". Jak tłumaczył, "ten deklarowany cel odsunięcia oligarchów od władzy i walki z korupcją będzie tylko instrumentem budowy tej pozycji".

Według Szeligowskiego, Saakaszwilemu będzie trudno to osiągnąć. - Kilku sojuszników, takich taktycznych, z którymi z pewnością połączy siły, to Julia Tymoszenko i Andrij Sadowy - zauważył. To ci politycy wsparli Saakaszwilego na Ukrainie.

- Wydaje się, że i ta dwójka, która już jest obecnie skonfliktowana z prezydentem Poroszenką, jeszcze bardziej popadnie w konflikt z obecną władzą. Prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia z naciskami ukraińskiej władzy czy to na Batkiwszczynę (partia b. premier Julii Tymoszenko - PAP), czy to na Samopomoc (ukr. Samopomicz, partia mera Lwowa Andrija Sadowego - PAP), a więc te dwa ugrupowania, również na samego Saakaszwilego - mówił ekspert.

Po wydarzeniach na granicy polsko-ukraińskiej już nastąpiły pierwsze zatrzymania osób, które wspierały tam Saakaszwilego. Samemu byłemu prezydentowi Gruzji, który przebywa obecnie we Lwowie, jak powiedział ekspert, "odczytano akt administracyjny, że doszło do nielegalnego przekroczenia granicy".

- On sam nie został jeszcze zatrzymany, natomiast jego przyszłość jest niejasna. Grozi mu do 5 lat zatrzymania, ale wydaje się, że prezydent Poroszenko, który będzie musiał wydać polityczna zgodę na areszt i wydanie tego wyroku przeciwko Saakaszwilemu, chyba będzie się wstrzymywał z taką decyzją, w obawie, że to jednak spowoduje wzrost notowań politycznych Saakaszwilego - powiedział Szeligowski.

Jak tłumaczył, "jego partia polityczna Ruch Nowych Sił, założona pod koniec zeszłego roku, cieszy się popularnością w granicach 1-2 proc. poparcia, tak że to nie jest jakaś partia, która ma przed sobą świetlaną przyszłość na Ukrainie".

- Niemniej, jak pokazuje przykład Julii Tymoszenko, jeżeli pewien polityk trafia za kraty, to wtedy jego notowania mogą drastycznie wzrosnąć, natomiast w przypadku notowań obecnej władzy raczej mielibyśmy do czynienia z trendem odwrotnym, z trendem spadkowym - podsumował Szeligowski.

PAP

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook