Jedynie prawda jest ciekawa


Ekspert o pokonaniu ISIS: „W Europie nie ma zgody politycznej na radykalne środki”

28.08.2017

Możliwe jest pokonanie ISIS jako organizacji terrorystycznej, w tym także w Europie - uważa prof. Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem wymaga to jednak zastosowania "dość radykalnych środków". "W tej chwili nie ma takiej zgody politycznej" - zaznaczył.

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ przekonywał, że z każdym przeciwnikiem można wygrać, jeżeli zastosuje się właściwe środki, a państwa zachodnie i wrogowie ISIS na Bliskim Wschodzie w dalszym ciągu są o wiele potężniejsi. Przypomniał, że armia iracka odbiła Mosul, chociaż zajęło jej to ponad 9 miesięcy.

Zdaniem Machnikowskiego pokonanie Państwa Islamskiego, także w Europe, wymaga zastosowania właściwych środków, a to - jak powiedział - nie jest kwestia związana z funkcjonowaniem europejskich służb specjalnych, tylko w głównej mierze polityki. Czyli - w ocenie eksperta - przyzwolenia na zastosowanie "dość radykalnych środków" w walce z Państwem Islamskim i innymi organizacjami terrorystycznymi, które znajdują się na terenie Europy. "W tej chwili nie ma takiej zgody politycznej" - zaznaczył prof. Machnikowski.

Zdaniem eksperta Państwo Islamskie trzeba podzielić na kilka elementów składowych, z których najważniejsza w jego opinii jest idea. "Ta idea jest rozprzestrzeniania w sieci, jest obecna w umysłach tych ludzi, którzy na rzecz tego domniemanego, nowego kalifatu chcą działać. Jest to twór pozaterytorialny, świadomościowy, który istnieje i będzie istniał zawsze, jego nie da się w żaden sposób zniszczyć" - podkreślił ekspert ds. terroryzmu.

Kolejnym elementem związanym z Państwem Islamskim jest - jak tłumaczył Machnikowski - to co nazywa się trzonem, głównym elementem ISIS, czyli kontrolowane przez terrorystów terytorium w Syrii i Iraku. Ekspert przypomniał, że swój największy zasięg terytorialny Państwo Islamskie osiągnęło latem ub. roku, a od października w wyniku działań wojennych ten zasięg terytorialny się gwałtownie zmniejsza.

"Trzeci element to archipelag dżihadystów, którzy zgłaszają swoją lojalność wobec przywódcy Państwa Islamskiego, który (element) jest obecny tak naprawdę niemalże od Ameryki Południowej, aż po Daleki Wschód, po Filipiny" - ocenił ekspert.

Prof. Machnikowski podkreślił, że Państwo Islamskie finansowane jest z bardzo wielu różnych źródeł. Przypomniał, że w momencie swojego największego rozwoju ISIS zdobyło także tereny roponośne i sprzedawało ropę właściwie każdemu, w tym także tym, z którymi nominalnie walczyło.

Wiadomo bowiem - jak podkreślił - że ropę od ISIS kupował zarówno reżim syryjski, Turcy, a mówi się także, że były pewne organizacje w Iraku, które handlowały ropą z ISIS. Kolejnym źródłem finansowania, w momencie najbardziej rozwiniętej quasi-państwowości ISIS, było opodatkowanie ludności, przemytników, ale także przemyt i handel artefaktami archeologicznymi.

Zdaniem eksperta wiadomo również, że Państwo Islamskie było finansowane z zewnątrz. "Tutaj można snuć bardzo różnorodne domniemania, dlatego że przypuszcza się, że niektóre wielkie rody w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze i w Kuwejcie również finansowały Państwo Islamskie" - dodał.

Jego zdaniem, mimo że w tej chwili Państwo Islamskie znajduje się - jak się przypuszcza - w fazie schyłkowej, to nie zakłada się, że straciło całkowicie źródła finansowania.

Ekspert przypomniał, że oficjalnie żadne państwo nie popiera Państwa Islamskiego, natomiast mówi się o nieformalnym poparciu, czy wręcz o "wykupywaniu się" przez niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

"Dlatego że te pieniądze, które płyną ze strony bogatych państw Bliskiego Wschodu, to często jest po prostu taki haracz, okup. W zamian za niedokonywanie zamachów na terenie tych państw, ich władcy wolą po prostu zapłacić za spokój Państwu Islamskiemu" - dodał.

PAP 

Warto poczytać

 1. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook