Jedynie prawda jest ciekawa


Eksperci: nie łudźmy się, że zamachy się skończą

18.08.2017

Zdaniem francuskich ekspertów, którzy w piątek komentowali w mediach zamachy w Hiszpanii, nie należy się łudzić, że ataki terrorystyczne szybko się skończą i że położy im kres klęska tzw. Państwa Islamskiego (IS).

- Nie łudźmy się, mamy (tego) co najmniej na pokolenie - powiedział były francuski deputowany, odpowiedzialny za przygotowanie ustawy antyterrorystycznej Sebastien Pietrasanta. W wywiadzie radiowym podkreślił, że bliska klęska IS nie położy kresu sytuacji, gdyż "są inne macki tego potwora", jakim jest radykalny islam.

Francuskie media starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Barcelona stała się celem zamachowców. Dziennik "Le Monde" przytacza raport hiszpańskiego think tanku Real Instituto Elcano, według którego 45 proc. ludzi zatrzymanych z powodu powiązań z IS między czerwcem 2011 a majem 2016 roku miało obywatelstwo hiszpańskie, a 41 proc. marokańskie. Instytut twierdzi, że "miejski region Barcelony jest głównym skupiskiem dżihadystycznego terroryzmu w Hiszpanii".

Romain Caillet, francuski historyk i specjalista od światowego dżihadyzmu, w rozmowie z francuskim radiem dla zagranicy RFI, zwrócił uwagę, że "Hiszpania była niegdyś częścią kalifatu Umajjadów", a "dla islamu ziemie, które były muzułmańskie, nie mogą być w posiadaniu 'niewiernych'".

Ten ekspert przekonany jest, że poważnie należy traktować przyznanie się IS do zamachów. Jego zdaniem sformułowania komunikatu "agencji prasowej" organizacji, świadczą, że była ona poinformowana "zarówno o przygotowaniach, jak i o przebiegu zbrodniczych akcji".

Socjolog Frederic Maas w rozmowie z radiem France Info oświadczył, że terroryści stawiają również na "podzielenie społeczeństwa, na nastawienie ludzi przeciw muzułmanom, którzy mogą się wtedy uważać za ofiary". Jego zdaniem taki podział udało się uzyskać dżihadystom w Iraku, gdzie "całkowicie skłócono" szyitów z sunnitami. - Szczęśliwie we Francji takie skłócenie się nie powiodło, co chroni nas przed widmem wojny domowej - uważa Maas.

Specjaliści występujący we francuskich mediach skupiają się na postępach w metodach walki z terroryzmem i na przystosowywaniu się organizacji dżihadystycznych do tych metod. Wyrazem tego może być "tani terroryzm": zamachy nożownicze lub, tak jak działo się w czwartek w Barcelonie, taranowanie samochodami.

- Ten atak pokazuje jak osobnicy zamieszkali w Europie ruszają do akcji po to, by mieć chwilkę chwały - powiedział w wywiadzie dla dziennika "le Figaro" profesor Mathieu Guidere, autor niedawno wydanej książki "La Guerre des Islamismes" (wojna islamizmów).

Dlatego, jak twierdzi profesor,"atak ten należy odłączyć od jakichkolwiek związków z polityką zagraniczną". Jego zdaniem mamy tu do czynienia z kopią zamachu w Nicei (14 lipca 2016 roku - 86 zabitych). - Od tego czasu pojazd taran, metoda bardzo skuteczna i niekosztowna, jest wybierany przez wszystkie ugrupowania islamistyczne, które starają się o jak największą liczbę ofiar, o potężny oddźwięk w mediach przy minimalnej organizacji i kosztach.

Guidere nie wyklucza, że "trwające od tygodni trąbienie mediów o klubie Barca w związku z transferem Neymara do PSG mogło zogniskować uwagę terrorystów na Barcelonie".

Profesor ubolewa również nad "wielkim opóźnieniem Francji i Hiszpanii w dziedzinie obserwacji przestrzeni publicznej. W tych dwóch krajach jest 10 razy mniej inteligentnych kamer, niż w takich miastach, jak Londyn czy Waszyngton" - podsumowuje Guidere.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook