Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Egipt i Arabię połączy 32-kilometrowy most

09.02.2013

Kair i Rijad porozumiały się w sprawie budowy mostu przez Cieśninę Tirańską na Morzu Czerwonym. Realizacja projektu zablokuje Izraelowi i Jordanii dostęp do Oceanu Indyjskiego. Może mieć także katastrofalne skutki dla środowiska.

Styczniowa wizyta prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego w Rijadzie przyniosła porozumienie w kwestii budowy mostu, który połączy saudyjską prowincję Tabuk ze znanym kurortem turystycznym Szarm el-Szejk na Półwyspie Synaj.

W zeszłym tygodniu firma Saudi Binladin Group ogłosiła, że jest gotowa we współpracy z egipskim państwowym gigantem budowlanym Arab Constractors sfinansować projekt wart ponad 3 mld dolarów. Prace miałyby się rozpocząć jeszcze w tym roku i trwać trzy lata.

Inwestorzy liczą na ogromną rentowność nowego połączenia i szacują, że koszt budowy mostu zwróci się już po 7-10 latach od jego otwarcia.

Eksperci szacują, że czas przejazdu pomiędzy dwoma krajami skróci się do 22 minut, a połączenie pozwoli uniezależnić od Izraela transport między Egiptem i Arabią Saudyjską.

Nowy most będzie składał się z przeprawy autostradowej dla samochodów oraz linii kolejowej, co ma przyczynić się do znacznego wzrostu wzajemnych obrotów handlowych i inwestycji. Oczekiwać można również, że istotnie zwiększy się liczba muzułmanów pielgrzymujących do Mekki i migracji zarobkowej oraz liczba Saudyjczyków odwiedzających kurorty turystyczne na Synaju.

Jako pozytywny przykład takiej przeprawy obie strony wskazują 25-kilometrowy most łączący od 1986 r. Arabię Saudyjską z Bahrajnem.

Dyskusje o wspólnym połączeniu drogowym przez Morze Czerwone są prowadzone od lat 80., jednak w 2008 roku ówczesny prezydent Hosni Mubarak ogłosił, że Egipt rezygnuje z udziału w projekcie.

Prawdopodobną przyczyną była chęć utrzymania poprawnych stosunków z Izraelem, dla którego Cieśnina Tirańska stanowi jedyne wyjście z portu Ejlat na Morze Czerwone.

Budowa mostu będzie oznaczać, że po raz pierwszy od powstania państwa Izrael w 1948 roku  Arabowie z Afryki korzystaliby z bezpośredniego połączenia z kontynentem azjatyckim, które nie wymagałoby przekraczania izraelskiej granicy lub pokonywania Morza Czerwonego.

Obecnie Izrael i Jordania próbują wywrzeć presję na rządy w Kairze i Rijadzie, aby nie dopuścić do realizacji inwestycji.

Egiptowi i Arabii Saudyjskiej zarzuca się, że nie biorą pod uwagę wpływu inwestycji na środowisko.

Organizacje ekologiczne uważają, że budowa mostu wywoła nieodwracalne skutki dla unikalnej fauny i flory morskiej oraz przyczyni się do likwidacji należących do najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. Chodzi zwłaszcza o zagrożenie dla istnienia raf koralowych i rzadkich gatunków zwierząt, jak żółwie i krowy morskie, znajdujących się na terenie najstarszego parku narodowego Egiptu, Ras Mohamed.

Obrońcy przyrody wskazują, że dodatkowe zagrożenie niesie ze sobą znaczny wzrost zanieczyszczenia wód i powietrza oraz natężenia hałasu związane z liczbą samochodów korzystających z nowego połączenia. Cytowany przez egipską gazetę "Al-Masry Al-Jum" Szerif Baha El Din z pozarządowej

organizacji Nature Conservation Egypt twierdzi, że "w Egipcie, przy tak wielkich projektach, kwestii ochrony przyrody praktycznie nie bierze się pod uwagę". Dotychczas żadne z państw nie przeprowadziło również konsultacji z zamieszkującymi te tereny Beduinami.

Dyrektor organizacji Hurghada Environmental Protection and Conservation Association (HEPCA) Amr Ali powiedział "Al-Masry Al-Jum", że badania wpływu projektu na środowisko muszą być przeprowadzone przed rozpoczęciem budowy. "Jeśli prace rozpoczną się bez odpowiedniej oceny środowiskowej, HEPCA zamierza pójść z tą sprawą do sądu".

Kair i Rijad uzasadniają ewentualność łamania prawa w odniesieniu do obszarów chronionych tym, że wyspy w Cieśninie Tirańskiej, przez które będzie przechodzić most, znajdują się pod ich wyłączną jurysdykcją.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Arabia Saudyjska

,

Egipt

,

muzułmanie

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook