Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Egipt: Demonstranci ułaskawieni

09.10.2012

Uczestnicy "arabskiej wiosny" w Egipcie - protestujący przeciw rządom Hosniego Mubarak - mogą liczyć na łaskę obecnego prezydenta, który zapowiedział ułaskawienie wszystkich demonstrantów aresztowanych w ubiegłorocznych demonstracjach.

W Egipcie szykuje się wielka amnestia. Prezydent Mohammed Mursi ogłosił, że na mocy specjalnego dekretu ułaskawia prawie wszystkie osoby aresztowane podczas zeszłorocznych protestów przeciw rządom Hosniego Mubaraka. Według BBC może chodzić nawet o kilka tysięcy osób.

Dekret ma objąć wszystkie osoby aresztowane od pierwszego dnia egipskiej rewolucji, czyli 25 stycznia 2011 roku, aż do objęcia urzędu przez Mursiego w czerwcu tego roku. Skorzystają na nim zarówno osoby dopiero oczekujące na proces, jak i te już odsiadujące wyrok w więzieniu. Jedyny wyjątek stanowią osoby oskarżone o zabójstwo.

BBC podkreśla, że do czasu ogłoszenia dekretu uwolniono kilkaset osób aresztowanych za udział w protestach, a "dokończenie tego procesu" zajęło prezydentowi "zaskakująco wiele czasu".

Protesty inspirowane arabską wiosną, które wybuchły w Egipcie na początku zeszłego roku, doprowadziły do odsunięcia od władzy rządzącego od wielu lat, autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Były szef państwa obecnie odsiaduje w więzieniu karę dożywotniego pozbawienia wolności za śmierć niemal 850 ubiegłorocznych demonstrantów.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

prezydent

,

Mubarak

,

protesty

,

dekret

,

rewolucja

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook