Jedynie prawda jest ciekawa

Egipt: Demonstranci ułaskawieni

09.10.2012

Uczestnicy "arabskiej wiosny" w Egipcie - protestujący przeciw rządom Hosniego Mubarak - mogą liczyć na łaskę obecnego prezydenta, który zapowiedział ułaskawienie wszystkich demonstrantów aresztowanych w ubiegłorocznych demonstracjach.

W Egipcie szykuje się wielka amnestia. Prezydent Mohammed Mursi ogłosił, że na mocy specjalnego dekretu ułaskawia prawie wszystkie osoby aresztowane podczas zeszłorocznych protestów przeciw rządom Hosniego Mubaraka. Według BBC może chodzić nawet o kilka tysięcy osób.

Dekret ma objąć wszystkie osoby aresztowane od pierwszego dnia egipskiej rewolucji, czyli 25 stycznia 2011 roku, aż do objęcia urzędu przez Mursiego w czerwcu tego roku. Skorzystają na nim zarówno osoby dopiero oczekujące na proces, jak i te już odsiadujące wyrok w więzieniu. Jedyny wyjątek stanowią osoby oskarżone o zabójstwo.

BBC podkreśla, że do czasu ogłoszenia dekretu uwolniono kilkaset osób aresztowanych za udział w protestach, a "dokończenie tego procesu" zajęło prezydentowi "zaskakująco wiele czasu".

Protesty inspirowane arabską wiosną, które wybuchły w Egipcie na początku zeszłego roku, doprowadziły do odsunięcia od władzy rządzącego od wielu lat, autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Były szef państwa obecnie odsiaduje w więzieniu karę dożywotniego pozbawienia wolności za śmierć niemal 850 ubiegłorocznych demonstrantów.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook