Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Egipt częściowo zniesie stan wyjątkowy

24.01.2012

Szef rządzącej Egiptem Najwyższej Rady Wojskowej Mohammed Husejn Tantawi zapowiedział we wtorek, że zdecydował o częściowym zniesieniu od środy stanu wyjątkowego w kraju. W Egipcie stan wyjątkowy obowiązuje od 31 lat.

"Podjąłem decyzję o zakończeniu stanu wyjątkowego" - powiedział w telewizyjnym przesłaniu marszałek Tantawi, zastrzegając, że nie odnosi się to do "przypadków bandytyzmu". Nie wyjaśnił jednak, o co
dokładnie chodzi.

"To nie jest prawdziwe zniesienie stanu wyjątkowego" - ocenił Essam Sultan, nowo wybrany członek parlamentu z ramienia umiarkowanej religijnej partii Wasat (Centrum).

"Właściwa ustawa określa zakończenie stanu wyjątkowego w sposób całkowity i pełne wprowadzenie jej w życie - nic pomiędzy" - dodał. 

Obowiązujący w Egipcie od 1981 roku stan wyjątkowy pozwala m.in. na ograniczanie swobód obywatelskich i daje władzom prawo do zatrzymywania ludzi bez przedstawienia zarzutów. 

We wrześniu ub. r. wojskowe władze Egiptu, które rządzą krajem od lutego po ustąpieniu prezydenta Hosniego Mubaraka w wyniku masowych demonstracji, przedłużyły obowiązywanie stanu wyjątkowego do czerwca 2012 roku. 

W poniedziałek na pierwszą sesję nowo wybranego egipskiego parlamentu kilku niezależnych deputowanych oraz przedstawicieli ugrupowań liberalnych przyniosło żółte szale, na których napisano: "Nie dla sądzenia cywilów przez sądy wojskowe". Od kiedy generałowie przejęli władzę w Egipcie, przed sądami wojskowymi stanęło 12 tys. cywilów. 

W ocenie broniącej praw człowieka organizacji Amnesty International z listopada 2011 r. wojskowe władze Egiptu są brutalne i łamią prawa człowieka, w większym niekiedy stopniu niż za czasów Mubaraka.

PAP
[fot.sxc.hu]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook