Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Egipt częściowo zniesie stan wyjątkowy

24.01.2012

Szef rządzącej Egiptem Najwyższej Rady Wojskowej Mohammed Husejn Tantawi zapowiedział we wtorek, że zdecydował o częściowym zniesieniu od środy stanu wyjątkowego w kraju. W Egipcie stan wyjątkowy obowiązuje od 31 lat.

"Podjąłem decyzję o zakończeniu stanu wyjątkowego" - powiedział w telewizyjnym przesłaniu marszałek Tantawi, zastrzegając, że nie odnosi się to do "przypadków bandytyzmu". Nie wyjaśnił jednak, o co
dokładnie chodzi.

"To nie jest prawdziwe zniesienie stanu wyjątkowego" - ocenił Essam Sultan, nowo wybrany członek parlamentu z ramienia umiarkowanej religijnej partii Wasat (Centrum).

"Właściwa ustawa określa zakończenie stanu wyjątkowego w sposób całkowity i pełne wprowadzenie jej w życie - nic pomiędzy" - dodał. 

Obowiązujący w Egipcie od 1981 roku stan wyjątkowy pozwala m.in. na ograniczanie swobód obywatelskich i daje władzom prawo do zatrzymywania ludzi bez przedstawienia zarzutów. 

We wrześniu ub. r. wojskowe władze Egiptu, które rządzą krajem od lutego po ustąpieniu prezydenta Hosniego Mubaraka w wyniku masowych demonstracji, przedłużyły obowiązywanie stanu wyjątkowego do czerwca 2012 roku. 

W poniedziałek na pierwszą sesję nowo wybranego egipskiego parlamentu kilku niezależnych deputowanych oraz przedstawicieli ugrupowań liberalnych przyniosło żółte szale, na których napisano: "Nie dla sądzenia cywilów przez sądy wojskowe". Od kiedy generałowie przejęli władzę w Egipcie, przed sądami wojskowymi stanęło 12 tys. cywilów. 

W ocenie broniącej praw człowieka organizacji Amnesty International z listopada 2011 r. wojskowe władze Egiptu są brutalne i łamią prawa człowieka, w większym niekiedy stopniu niż za czasów Mubaraka.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 2. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 3. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 4. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

 5. bielsat-aeldgsa 28.03.2017

  Protest głodowy dziennikarza Biełsatu

  Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

 6. mid-epa05874016 28.03.2017

  Rosyjski bank potwierdza kontakty z zięciem Trumpa

  Jared Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.

 7. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook