Jedynie prawda jest ciekawa


Egipt częściowo zniesie stan wyjątkowy

24.01.2012

Szef rządzącej Egiptem Najwyższej Rady Wojskowej Mohammed Husejn Tantawi zapowiedział we wtorek, że zdecydował o częściowym zniesieniu od środy stanu wyjątkowego w kraju. W Egipcie stan wyjątkowy obowiązuje od 31 lat.

"Podjąłem decyzję o zakończeniu stanu wyjątkowego" - powiedział w telewizyjnym przesłaniu marszałek Tantawi, zastrzegając, że nie odnosi się to do "przypadków bandytyzmu". Nie wyjaśnił jednak, o co
dokładnie chodzi.

"To nie jest prawdziwe zniesienie stanu wyjątkowego" - ocenił Essam Sultan, nowo wybrany członek parlamentu z ramienia umiarkowanej religijnej partii Wasat (Centrum).

"Właściwa ustawa określa zakończenie stanu wyjątkowego w sposób całkowity i pełne wprowadzenie jej w życie - nic pomiędzy" - dodał. 

Obowiązujący w Egipcie od 1981 roku stan wyjątkowy pozwala m.in. na ograniczanie swobód obywatelskich i daje władzom prawo do zatrzymywania ludzi bez przedstawienia zarzutów. 

We wrześniu ub. r. wojskowe władze Egiptu, które rządzą krajem od lutego po ustąpieniu prezydenta Hosniego Mubaraka w wyniku masowych demonstracji, przedłużyły obowiązywanie stanu wyjątkowego do czerwca 2012 roku. 

W poniedziałek na pierwszą sesję nowo wybranego egipskiego parlamentu kilku niezależnych deputowanych oraz przedstawicieli ugrupowań liberalnych przyniosło żółte szale, na których napisano: "Nie dla sądzenia cywilów przez sądy wojskowe". Od kiedy generałowie przejęli władzę w Egipcie, przed sądami wojskowymi stanęło 12 tys. cywilów. 

W ocenie broniącej praw człowieka organizacji Amnesty International z listopada 2011 r. wojskowe władze Egiptu są brutalne i łamią prawa człowieka, w większym niekiedy stopniu niż za czasów Mubaraka.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook