Jedynie prawda jest ciekawa


Egipt: Areszt dla Mursiego za spisek z Hamasem

26.07.2013

Sąd w Kairze nakazał zatrzymanie byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego na 15 dni za spiskowanie z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas i ucieczkę z więzienia w 2011 roku - poinformowała oficjalna agencja MENA.

Islamista Mursi, który od odsunięcia go przez armię od władzy 3 lipca przetrzymywany był w tajnym miejscu, został teraz formalnie zatrzymany.

Sąd przedstawił mu całą listę zarzutów związanych z jego ucieczką z więzienia Wadi an-Natrun, w tym spiskowanie z palestyńskim Hamasem i libańskim Hezbollahem, zabicie żołnierzy i ataki na posterunki policji, podpalenie więzienia i umożliwienie ucieczki innym więźniom - podała MENA. 23 czerwca sąd egipski orzekł, że zarówno Hamas jak i Hezbollah zamieszane były w ucieczkę Mursiego i innych więźniów, a wśród nich członków Bractwa Muzułmańskiego, z więzienia Wadi Natrun. Do ucieczki doszło przed obaleniem w Egipcie reżimu Hosniego Mubaraka.

Po tej ucieczce Mursi zapewniał, że to "lokalna ludność otworzyła drzwi" więzienia i pomogła mu uciec. Jednak według sił bezpieczeństwa tysiące skazańców rzuciło się na strażników i obezwładniło ich, a następnie uciekło, kryjąc się w okolicznych wioskach. Egipskie media powszechnie przypisywały ucieczkę członków Bractwa z więzienia współpracy z Hamasem i Hezbollahem.

Mursi został w piątek formalnie zatrzymany na 15 dni, ale jego areszt może być przedłużony, jeśli śledztwo rozwinie się. Reuters zwraca uwagę, że decyzja sądu została ogłoszona nazajutrz po czwartkowym oświadczeniu armii, która dała opozycji 48 godzin na zaakceptowanie pojednania politycznego. Przedstawiciele sił zbrojnych dali do zrozumienia, że wojsko gotowe jest podjąć bardziej radykalne kroki przeciw "przemocy i terrorowi" ektresmistów. Islamiści określili te słowa jako nawoływanie do wojny domowej.

Popierające Mursiego Bractwo Muzułmańskie w reakcji na decyzję sądu wydało oświadczenie, w którym nazwało zatrzymanie obalonego prezydenta powrotem do ery Mubaraka, a decyzję sądu określiło jako "pożałowania godną".

Duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Badie powiedział, że obalenie Mursiego jest większą zbrodnią "niż gdyby generałowie zaatakowali Al-Kabę" - świątynię w Mekce i najświętsze miejsce islamu. Jak komentuje agencja Associated Press Badie stara się rozpalić w zwolennikach Mursiego religijną gorączkę przed zapowiedzianymi na piątkowy wieczór demonstracjami.

Według AP atmosfera napięcia po tygodniach protestów islamistów i piątkowym formalnym zatrzymaniu Mursiego może doprowadzić do konfrontacji między tłumem, który odpowie na apel armii o pokojowe zamanifestowanie poparcia dla nowych władz, a szykującymi się do kontrakcji zwolennikami Mursiego.

Najbardziej niebezpieczny scenariusz, to próby rozproszenia przez armię siedzących protestów islamistów; największy z nich, organizowany przez meczetem Raba al-Adawija gromadził w niektóre wieczory blisko 10 tys. ludzi.

Agencje zwracają uwagę, że na ulicach widać islamistów z bronią; na półwyspie Synaj, który Reuters nazwał "ziemią bezprawia" grupy ekstremistów przypuszczają codzienne ataki na policję i wojsko.

W Strefie Gazy rzecznik palestyńskiego Hamasu Sami Abu Zuri potępił nakaz aresztowania Mursiego.

"Decyzja ta jest próbą wciągnięcia Hamasu w egipski konflikt" - powiedział Zuri i dodał, że jego organizacja wzywa Ligę Arabską, by zareagowała na "podżegania przeciwko Hamasowi".

Rzecznik organizacji podkreślił też, że "Hamas potępia decyzję (sądu), ponieważ oparta jest ona na założeniu, że Hamas jest ruchem wrogim (...). Ten niebezpieczny rozwój sytuacji dowodzi, że obecne władze Egiptu zarzuciły sprawy narodowe, w tym sprawę Palestyńczyków".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 2. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 3. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 4. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 5. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 6. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 7. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 8. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook