Jedynie prawda jest ciekawa


Dżihadyści mordują żołnierzy. Co z Europą?

28.08.2014

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzili egzekucję ponad 250 syryjskich żołnierzy, wziętych do niewoli po zajęciu przez rebeliantów w weekend ich bazy lotniczej w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii. Czy Europie również grozi atak dżihadystów?

Autentyczność opublikowanego w czwartek nagrania potwierdził agencji Reutera bojownik Państwa Islamskiego (IS). Z kolei dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman powiedział, że dżihadyści stracili ponad 160 żołnierzy.

Nagranie ukazuje ciała dziesiątków mężczyzn leżących twarzą do ziemi, jedynie w bieliźnie. W pobliżu znajduje się stos kolejnych zwłok. Podpis pod wideo głosi: "250 członków (milicji) Szabiha wziętych do niewoli przez Państwo Islamskie w Al-Tabaka zostało straconych".

Żołnierze zostali określeni terminem stosowanym dla sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada, z którym walczą islamistyczni bojownicy.

Według Rahmana żołnierze zostali zastrzeleni w trzech miejscach w prowincji Ar-Rakka. Ich egzekucje trwały od środy do czwartkowego ranka.

Rahman sprecyzował, że syryjscy żołnierze dostali się w ręce islamistów w czasie przejęcia przez nich ich bazy w lipcu, następnie zajęcia przez rebeliantów lotniska wojskowego Al-Tabaka w niedzielę oraz ucieczki żołnierzy z tego lotniska w nocy ze środy na czwartek w kierunku znajdującego się w rękach reżimu Asada obszaru prowincji Hama.

Rahman podał, że lotniska Al-Tabaka broniło 1,4 tys. żołnierzy. W czasie walk prawie 200 z nich zginęło, a ok. 700 zdołało przedostać się do sektorów kontrolowanych przez reżim. Spośród ok. 500 pozostałych - poza grupą wziętą do niewoli i straconą - część nadal walczy w pobliżu bazy Al Tabaka, a niektórzy ukrywają się - dodał szef obserwatorium.

Sunniccy ekstremiści religijni ogłosili pod koniec czerwca utworzenie na kontrolowanych przez nich erytoriach północnego Iraku i Syrii kalifatu pod nazwą Państwa Islamskiego.

Dodatkowo portal Onet.pl podał informację, iż cywilny kontrwywiad norweski potwierdził zagrożenie zamachem terrorystycznym.

„Norweskie służby specjalne pozostają w stanie podwyższonej gotowości od 18 lipca, gdy wywiad wojskowy E-tjensten ostrzegł o dużym prawdopodobieństwie poważnego zamachu terrorystycznego ze strony zwolenników Państwa Islamskiego” - czytamy na portalu.

PAP, Onet.pl, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 2. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 3. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 4. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 5. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook