Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dżihadyści mordują żołnierzy. Co z Europą?

28.08.2014

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzili egzekucję ponad 250 syryjskich żołnierzy, wziętych do niewoli po zajęciu przez rebeliantów w weekend ich bazy lotniczej w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii. Czy Europie również grozi atak dżihadystów?

Autentyczność opublikowanego w czwartek nagrania potwierdził agencji Reutera bojownik Państwa Islamskiego (IS). Z kolei dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman powiedział, że dżihadyści stracili ponad 160 żołnierzy.

Nagranie ukazuje ciała dziesiątków mężczyzn leżących twarzą do ziemi, jedynie w bieliźnie. W pobliżu znajduje się stos kolejnych zwłok. Podpis pod wideo głosi: "250 członków (milicji) Szabiha wziętych do niewoli przez Państwo Islamskie w Al-Tabaka zostało straconych".

Żołnierze zostali określeni terminem stosowanym dla sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada, z którym walczą islamistyczni bojownicy.

Według Rahmana żołnierze zostali zastrzeleni w trzech miejscach w prowincji Ar-Rakka. Ich egzekucje trwały od środy do czwartkowego ranka.

Rahman sprecyzował, że syryjscy żołnierze dostali się w ręce islamistów w czasie przejęcia przez nich ich bazy w lipcu, następnie zajęcia przez rebeliantów lotniska wojskowego Al-Tabaka w niedzielę oraz ucieczki żołnierzy z tego lotniska w nocy ze środy na czwartek w kierunku znajdującego się w rękach reżimu Asada obszaru prowincji Hama.

Rahman podał, że lotniska Al-Tabaka broniło 1,4 tys. żołnierzy. W czasie walk prawie 200 z nich zginęło, a ok. 700 zdołało przedostać się do sektorów kontrolowanych przez reżim. Spośród ok. 500 pozostałych - poza grupą wziętą do niewoli i straconą - część nadal walczy w pobliżu bazy Al Tabaka, a niektórzy ukrywają się - dodał szef obserwatorium.

Sunniccy ekstremiści religijni ogłosili pod koniec czerwca utworzenie na kontrolowanych przez nich erytoriach północnego Iraku i Syrii kalifatu pod nazwą Państwa Islamskiego.

Dodatkowo portal Onet.pl podał informację, iż cywilny kontrwywiad norweski potwierdził zagrożenie zamachem terrorystycznym.

„Norweskie służby specjalne pozostają w stanie podwyższonej gotowości od 18 lipca, gdy wywiad wojskowy E-tjensten ostrzegł o dużym prawdopodobieństwie poważnego zamachu terrorystycznego ze strony zwolenników Państwa Islamskiego” - czytamy na portalu.

PAP, Onet.pl, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

islam

,

Europa

,

atak terrorystyczny

Warto poczytać

 1. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

 2. nawalnypapepa 27.03.2017

  Nawalny skazany na areszt i grzywnę

  Na 15 dni aresztu skazał w poniedziałek sąd w Moskwie opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, uznając, że podczas zatrzymania na niedzielnej demonstracji w Moskwie stawiał on opór funkcjonariuszom policji. Wcześniej sąd skazał Nawalnego na karę grzywny.

 3. mid-epa05873521 27.03.2017

  Zadowolona Merkel

  Kanclerz Merkel nie kryje zadowolenia z dobrego wyniku swojej partii w wyborach w kraju związkowym Saara.

 4. zemanxx 27.03.2017

  Hakerzy włamali się do komputera prezydenta Czech

  Włączyłem komputer i dobre dziesięć sekund patrzyłem z niedowierzaniem, co się tam dzieje, zanim dotarło do mnie, że to hakerski atak - powiedział Zeman.

 5. bielut 27.03.2017

  Ok. 100 osób oczekuje na Białorusi na procesy

  Za złamanie przepisów dotyczących imprez masowych i niepodporządkowanie się milicji na 25 dni aresztu skazał w poniedziałek miński sąd opozycyjnego aktywistę Leanida Kułakoua.

 6. modkwazamieszkiSI 27.03.2017

  USA i UE wzywają Rosję do wypuszczenia demonstrantów

  - Stany Zjednoczone potępiły aresztowania setek demonstrantów w Rosji. "Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego zwolnienia wszystkich pokojowo protestujących" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Do wypuszczenia zatrzymanych wezwała też Unia Europejska.

 7. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 8. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook