Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dżihadyści blisko tureckiej granicy

06.10.2014

W Syrii dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) dotarli do wschodniej części miasta Ajn al-Arab (Kobane), gdzie na jednym z budynków zawiesili flagę - poinformowała telewizja Reutera pokazując nagranie filmowe zrobione z terytorium Turcji.

Doniesienia potwierdził turecki wojskowy, który zaznaczył, że takie same flagi dżihadyści wywiesili na zajętych wcześniej obszarach Syrii i Iraku.

Na zdjęciach telewizji Reutera widać czarną flagę IS na czterokondygnacyjnym budynku we wschodniej części Ajn al-Arab, która w ostatnich dniach była areną ciężkich walk sił kurdyjskich z islamistami.

Ajn al-Arab to trzecie co do wielkości kurdyjskie miasto w Syrii, położone kilka kilometrów od tureckiej granicy. Od połowy września jest atakowane przez bojowników IS dysponujących moździerzami, ciężką artylerią i czołgami.

Mimo serii nalotów na islamistów, prowadzonych przez siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, w ostatnich dniach zamknął się pierścień okrążenia wokół miasta. W sobotę dżihadyści opanowali strategiczne wzgórze Machta Nur, kilometr od granic miasta, z którego prowadzili bezpośredni ogień artyleryjski skierowany na cele w śródmieściu Ajn al-Arab.

W minionych tygodniach dżihadyści przejęli kontrolę nad setkami okolicznych wiosek, zmuszając ponad 150 tys. syryjskich Kurdów do ucieczki do Turcji. Ogółem jest już w tym kraju ok. 1,5 mln uchodźców z Syrii.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Syria

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook