Jedynie prawda jest ciekawa


Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

23.06.2018
time23062018
Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA. Zdjęcie autorstwa Johna Moore'a z agencji Getty Images szybko stało się ogromnym, z braku lepszego słowa, przebojem – jednak okazało się, że kulisy jego powstania były całkowicie nieprawdziwe.

Biały Dom przeżywa właśnie kryzys wizerunkowy związany z rozdzielaniem rodzin nielegalnych imigrantów na granicy. Problem, który nota bene trwa nie od dzisiaj. Nielegalne przekroczenie granicy jest bowiem przestępstwem federalnym i osoba, która się go dopuszcza, musi się liczyć z tym, że trafi do ośrodka dla nielegalnych imigrantów – w praktyce więzienia – gdzie będzie oczekiwać na rozprawę. Jeżeli postanowi wystąpić o azyl, to wtedy oczekiwanie może potrwać nawet kilka miesięcy.

Wielu nielegalnych imigrantów próbuje się jednak dostać na teren USA razem z dziećmi, a to powoduje pewien istotny problem. Warunki panujące w ośrodkach są bowiem często niezbyt dobre. W 1993 roku amerykański sąd najwyższy stwierdził więc, że zamykanie dzieci razem z dorosłymi w takich ośrodkach jest niehumanitarne. W 1997 roku administracja Billa Clintona przyjęła więc tzw. postanowienie Flores, zgodnie z którym dziecko powinno być jak najszybciej zwolnione z ośrodka.

W praktyce niepełnoletnie dzieci nielegalnych imigrantów były więc traktowane tak samo jakby przeszły granicę samodzielnie. I gdy ich rodzice oczekiwali na proces one trafiały do najbliższego krewnego mieszkającego w USA, tymczasowej rodziny zastępczej lub do specjalnych ośrodków opiekuńczych. Działo się tak od lat, ale zaostrzenie przepisów dotyczących zwalniania złapanych nielegalnych imigrantów przez Trumpa sprawiło, że liczba takich przypadków nieco wzrosła – co dało pretekst do ataku na prezydenta.

Pomyłka czy dezinformacja?

Do ataku dołączył -nie wiadomo czy celowo- fotograf John Moore, zdobywca nagrody Pullitzera za zdjęcia z Arabskiej Wiosny. Gdy jego fotografia zaczęła zdobywać błyskawicznie popularność wyjawił miesięcznikowi Time kulisy jej powstania. Miał ją zrobić, kiedy oficer straży granicznej (na zdjęciu widać jedynie jego nogi) miał kazać złapanej nielegalnej imigrantce z Hondurasu postawić ją na ziemi, po czym dziewczynka zaczęła natychmiast płakać. Następnie została oddzielona od matki, która została odwieziona do ośrodka dla imigrantów.

Zdjęcie Moore'a posłużyło do zilustrowania ogromnej ilości artykułów o kryzysie z dziećmi imigrantów. Problem tylko w tym, że dziewczynka, 2-letnia Yanela Denise Hernandez, nigdy nie została oddzielona od matki. Po przeszukaniu przez pogranicznika obydwoje wsiadły do furgonetki, która odwiozła je do specjalnego ośrodka dla rodzin w Dilley w stanie Teksas. Moore był tak przekonany, że zostaną rozdzielone, że nawet nie przyszło mu do głowy żeby to potwierdzić. Jego agencja była nieco bardziej przewidująca – w opisie zdjęcia napisali, że rozdzielenie jest możliwe.

Ojciec Yaneli, 32-letni Denis Javier potwierdził mediom, że jego żona Sandra i córka nie zostały rozdzielone i że obecnie przebywają razem. Wyjawił również, że Sandra zapłaciła przemytnikowi 6 tysięcy dolarów i wyruszyła do USA bez jego zgody, zostawiając go z trójka innych dzieci. To była już jej druga próba – po raz pierwszy do USA próbowała się dostać w 2013 roku, ale została deportowana. Denis powiedział hiszpańskojęzycznej telewizji Univision, że Sandra chciała się dostać do USA nie dlatego, że uciekała przed prześladowaniami – co jest częstym argumentem zwolenników puszczania nielegalnych imigrantów wolno – a dlatego, że poszukiwała lepszej przyszłości, chociaż on sam twierdzi, że ma dobrą pracę.

Po tym, gdy kulisy całej sprawy wyszły na jaw Time nieco zmienił treść artykułu i dodał na samym końcu korektę, w której napisano, że Yanela została zabrana z miejsca zatrzymania razem z matką.
Nie jest to pierwszy fake news wykorzystany do ataku na prezydenta Trumpa. W tym wypadku faktycznie mógł wynikać z zaniedbania fotografa i redakcji Time a nie celowego kłamstwa. Nie da się jednak ukryć, że problem faktycznie istnieje, nawet jeśli to nie Trump go spowodował. Używanie go jako pretekstu do politycznych przepychanek i okłamywanie opinii publicznej na pewno nie pomoże jednak setkom dzieci, które zostają odebrane łamiącym prawo rodzicom.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook