Jedynie prawda jest ciekawa

Dziennikarz - zawód śmiertelnie niebezpieczny

21.02.2012

Co najmniej 46 dziennikarzy zginęło na świecie w 2011 roku - poinformował we wtorek w swym raporcie nowojorski Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ). CPJ podkreśla, że liczba dziennikarzy zabitych w czasie pracy jest rekordowa w związku z wydarzeniami w Afryce Północnej podczas arabskiej wiosny. W poprzednim roku zginęło w trakcie wykonywania obowiązków służbowych 42 pracowników środków masowego przekazu.

Listę najbardziej niebezpiecznych dla reporterów państw otwiera Pakistan z siedmioma zabitymi oraz Irak i Libia, gdzie zginęło po pięciu dziennikarzy.

"Siedemnastu dziennikarzy nie żyje, ponieważ obsługiwali niebezpieczne wydarzenia; wielu w trakcie chaotycznej i pełnej przemocy konfrontacji między władzami a protestującymi, będącej wyrazem buntu w świecie arabskim" - wskazuje CPJ.

Według raportu 40 proc. ofiar śmiertelnych stanowią fotoreporterzy i operatorzy kamer - dwa razy więcej niż kiedykolwiek zarejestrowano, od kiedy w 1992 roku CPJ zaczął publikować swoje doroczne sprawozdania. Organizacja zwraca uwagę, że wzrosła również liczba zabitych wśród dziennikarzy pracujących dla mediów internetowych, którzy "rzadko figurowali w statystykach CPJ przed 2008 rokiem".

PAP
[fot. Internet]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook