Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Działacze FIFA poszukiwani przez Interpol

03.06.2015

Sześciu działaczy FIFA jest poszukiwanych na wniosek Amerykanów.

Interpol poszukuje sześciu działaczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej. Na ogłoszonej w środę liście osób jest m.in. były wiceprezydent FIFA Jack Warner. Wniosek złożyli Amerykanie prowadzący śledztwo w sprawie korupcji w futbolu.

Za pośrednictwem "czerwone noty" poszukiwani są m.in. pochodzący z Trynidadu i Tobago 72-letni Warner, były prezydent CONCACAF (Konfederacja Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów), oraz 86-letni Paragwajczyk Nicolas Leoz, przez długie lata szef Południowoamerykańskiej Konfederacji (CONMEBOL) i członek Komitetu Wykonawczego.

Poszukiwane przez Interpol są również osoby związane z marketingiem sportowym - Argentyńczycy Alejandro Burzaco, Hugo Jinkis i Mariano Jinkis oraz Brazylijczyk Jose Margulies. Zamieszani są w aferę korupcyjną na wielką skalę.

Od jakiegoś czasu w mediach pojawia się kwota pond 100 milionów dolarów przeznaczona na łapówki przy okazji wyborów na prezydenta FIFA oraz w głosowaniach na organizatorów mistrzostw świata 2018 i 2022 roku.W poprzednią środę siedmiu wysokich rangą oficjeli światowej federacji zostało wyprowadzonych ze swoich pokoi w luksusowym hotelu w Zurychu przez szwajcarską policję, działającą we współpracy z Amerykanami. Do zatrzymań doszło dwa dni przed zaplanowanym w tym mieście kongresem FIFA; Joseph Blatter zwyciężył w wyborach. W pierwszej turze pokonał 133:73 Jordańczyka Ali bin al-Husseina, który wycofał się przed drugą turą.

We wtorek kierujący międzynarodową federacją od 17 lat Szwajcar Blatter zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska. Następca wybrany zostanie między grudniem 2015 a marcem 2016 roku.

Po zapowiedzi rezygnacji przez Seppa Blattera, szef UEFA Michel Platini odwołał zaplanowane na ten weekend spotkanie przedstawicieli europejskich federacji piłkarskich, na którym miano dyskutować, jak przeciwdziałać prezydentowi FIFA, wybranemu w piątek na kolejną kadencję.

Do spotkania działaczy FIFA miało dojść w Berlinie przy okazji finału Ligi Mistrzów.

Platini już wcześniej wzywał Blattera do rezygnacji z kandydowania, a jego opór przeciwko Szwajcarowi nasilił się jeszcze bardziej po ubiegłotygodniowym aresztowaniu kilku prominentnych działaczy FIFA pod zarzutem korupcji. Jednak dwa dni później (piątek 29 maja) Szwajcar uzyskał poparcie większości delegatów, a jego jedyny kontrkandydat jordański książę Ali bin al-Hussein wycofał się po pierwszej turze głosowania. Okazało się, że poparło go także co najmniej dziesięć federacji europejskich.

W poprzednią środę na zlecenie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Chodzi o kwoty w sumie ponad 100 mln dolarów. Osobne śledztwo Szwajcarów skupia się na nieprawidłowościach przy przyznaniu Rosji i Katarowi praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

futbol

,

FBI

,

UEFA

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook