Jedynie prawda jest ciekawa

Dymisja palestyńskiego premiera przyjęta

23.06.2013

Palestyński prezydent Mahmud Abbas przyjął ostatecznie rezygnację premiera Ramiego Hamdallaha, który złożył dymisję po dwóch tygodniach na urzędzie. Powodem jest spór na temat podziału kompetencji między premierem a jego zastępcami.

Oficjalna agencja WAFA potwierdziła dymisję i poinformowała, że Abbas zażądał od dotychczasowego premiera, by "do czasu utworzenia nowego rządu zajmował się sprawami bieżącymi".

Hamdallah, akademik bez żadnego doświadczenia politycznego, zgłosił nieoczekiwanie rezygnację, sfrustrowany koniecznością podziału władzy z dwoma wicepremierami, uważanymi za ludzi Abbasa.

W piątek wieczorem w czasie rozmowy z prezydentem w Ramallah Hamdallah postawił warunki, po spełnieniu których godził się pozostać na stanowisku; informowano wówczas, że decyzja o dymisji została cofnięta.

Ostatecznie jednak prezydent odrzucił żądania Hamdallaha, który nalegał, "by w ogóle nie mieć wicepremierów, albo, by mieli oni ograniczone kompetencje" - powiedział agencji AFP anonimowy przedstawiciel władz palestyńskich.

Głównym punktem spornym były uprawnienia, jakie Abbas przyznał wicepremierowi Mohammedowi Mustafie, przewodniczącemu Palestyńskiego Funduszu Inwestycyjnego; chodzi o podpisywanie porozumień w Bankiem Światowym, co wcześniej leżało w gestii premiera Salama Fajada, poprzednika Hamdallaha - mówiła w piątek osoba z otoczenia premiera.

Nie ma na razie informacji o kandydatach na następcę premiera, a rząd tymczasowy może pracować przez wiele tygodni.

Jak twierdzą komentatorzy, Abbas powierzył misję kierowania rządem Hamdallahowi, chcąc skonsolidować władzę. Zastąpił on Fajada, uznanego na świecie ekonomistę, uważanego za zbyt niezależnego; Fajad ustąpił ze stanowiska w kwietniu.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]

Warto poczytać

 1. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 2. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 3. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 4. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 5. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 6. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 7. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 8. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook