Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dymisja palestyńskiego premiera przyjęta

23.06.2013

Palestyński prezydent Mahmud Abbas przyjął ostatecznie rezygnację premiera Ramiego Hamdallaha, który złożył dymisję po dwóch tygodniach na urzędzie. Powodem jest spór na temat podziału kompetencji między premierem a jego zastępcami.

Oficjalna agencja WAFA potwierdziła dymisję i poinformowała, że Abbas zażądał od dotychczasowego premiera, by "do czasu utworzenia nowego rządu zajmował się sprawami bieżącymi".

Hamdallah, akademik bez żadnego doświadczenia politycznego, zgłosił nieoczekiwanie rezygnację, sfrustrowany koniecznością podziału władzy z dwoma wicepremierami, uważanymi za ludzi Abbasa.

W piątek wieczorem w czasie rozmowy z prezydentem w Ramallah Hamdallah postawił warunki, po spełnieniu których godził się pozostać na stanowisku; informowano wówczas, że decyzja o dymisji została cofnięta.

Ostatecznie jednak prezydent odrzucił żądania Hamdallaha, który nalegał, "by w ogóle nie mieć wicepremierów, albo, by mieli oni ograniczone kompetencje" - powiedział agencji AFP anonimowy przedstawiciel władz palestyńskich.

Głównym punktem spornym były uprawnienia, jakie Abbas przyznał wicepremierowi Mohammedowi Mustafie, przewodniczącemu Palestyńskiego Funduszu Inwestycyjnego; chodzi o podpisywanie porozumień w Bankiem Światowym, co wcześniej leżało w gestii premiera Salama Fajada, poprzednika Hamdallaha - mówiła w piątek osoba z otoczenia premiera.

Nie ma na razie informacji o kandydatach na następcę premiera, a rząd tymczasowy może pracować przez wiele tygodni.

Jak twierdzą komentatorzy, Abbas powierzył misję kierowania rządem Hamdallahowi, chcąc skonsolidować władzę. Zastąpił on Fajada, uznanego na świecie ekonomistę, uważanego za zbyt niezależnego; Fajad ustąpił ze stanowiska w kwietniu.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 2. 3323125139100078016c6o 26.03.2017

  Papież: Uprzedzenia i osobiste interesy to fałszywe światła

  "Kiedy obmawia się innych, nie idzie się w światłości, ale w mrokach" - ostrzegł.

 3. 15455312464ed4d631c4bo 26.03.2017

  Nawalny zatrzymany w Moskwie

  Główny lider rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny, został aresztowany podczas protestu antykorupcyjnego zorganizowanego w Moskwie.

 4. kodddt 26.03.2017

  Atak hakerów z Korei Płn. w Polsce pokazem siły

  Analitycy badający to wydarzenie zwracają uwagę, że polskie instytucje nie były jednymi celami hakerów działających dla rządu Korei Północnej.

 5. wy77s 26.03.2017

  Rozpoczęły się wybory w Bułgarii

  W niedzielę rano w ponad 12 tys. lokali wyborczych w kraju i za granicą rozpoczęły się wybory do bułgarskiego parlamentu.

 6. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 7. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook