Jedynie prawda jest ciekawa

Dyktando z języka polskiego na Ukrainie

15.11.2014

Na Ukrainie odbyło się w sobotę pierwsze ogólnokrajowe dyktando z języka polskiego. Wzięło w nim udział ponad 2 tysiące dzieci uczących się polskiego – poinformowali organizatorzy.

Dyktando przeprowadzono w ośmiu miastach obwodowych na Ukrainie, m.in. w Kijowie, Charkowie, Dniepropietrowsku, Lwowie i Łucku.

Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja powiedział, że dyktando ma nie tylko sprawdzić umiejętności ortograficzne i gramatyczne dzieci, ale jest to również sposób uczczenia polskiego Święta Niepodległości.

Języka polskiego uczy się na Ukrainie ponad 10 tysięcy osób. Ta liczba wzrasta w ostatnich latach - zaznaczył Dworczyk. Jak dodał, znaczna część z uczących się polskiego nie ma polskiego pochodzenia, ale "traktuje język polski jako jeden z języków Unii Europejskiej, który warto znać".

Sprawdzian rozpoczął się w południe. Jeszcze w sobotę wręczone zostaną nagrody dla tych, którzy wykażą się najlepszą znajomością polskiej ortografii i gramatyki.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność i Demokracja, w ramach dofinansowanego przez polski MSZ programu opieki nad oświatą polską na Ukrainie.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

pismo

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook