Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duma nie pozwoli Rosjanom załatwiać się na ulicy

03.01.2013

Rosyjski parlament chce zmienić oblicze Rosji. Jest projekt ustawy, który ma sprawić, że Rosjanie przestaną się załatwiać w miejscach publicznych.

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, po noworoczno-bożonarodzeniowej przerwie podejmie próbę oduczenia obywateli Federacji Rosyjskiej załatwiania potrzeb fizjologicznych gdzie popadło.

Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiło Zgromadzenie Ustawodawcze obwodu wołogodzkiego, które przesłało do Dumy projekt ustawy, uznającej za drobne chuligaństwo "załatwianie naturalnych potrzeb na klatkach schodowych domów i w innych nie przeznaczonych do tego miejscach publicznych". Projekt przewiduje też wprowadzenie stosownych zmian do kodeksu wykroczeń.

Obecnie otrzymać grzywnę w wysokości od 500 rubli (16,50 USD) do 1000 rubli (33 USD) lub karę do 15 dni aresztu - co kodeks wykroczeń przewiduje za drobne chuligaństwo - można tylko za takie naruszenia porządku publicznego, jak używanie niecenzuralnych słów w miejscach publicznych, obraźliwe zachowanie wobec innych obywateli i niszczenia mienia publicznego.

"Wołogodzcy deputowani chcą sprawić, aby nasz świat stał się czystszy i piękniejszy. Ich szlachetny poryw można tylko poprzeć" - skomentował tę inicjatywę dziennik "Wiedomosti".

Moskiewska gazeta zaproponowała zarazem "zrównanie praw ludzi i psów". "Przecież dzisiaj właściciel psa, który załatwi swoje potrzeby w piaskownicy dla dzieci, zapłaci grzywnę w wysokości 2000 rubli (66 USD), a sam może to zrobić całkowicie bezpłatnie" - wyjaśniła.

"Wiedomosti" zauważyły też, że zanim wprowadzi się kary, powinno się pomyśleć o uruchomieniu odpowiedniej liczby publicznych toalet na ulicach rosyjskich miast. Dziennik podaje, że w Moskwie działa tylko 225 bezpłatnych szaletów, co w przeliczeniu na 11,7 mln mieszkańców (bez uwzględnienia przyjezdnych) daje około 52 tys. osób na jedną toaletę.

"W Petersburgu kulturalne przyniesienie sobie ulgi jest łatwiejsze: tam na jeden szalet publiczny przypada 17454 mieszkańców. Chociaż też można nie wytrzymać" - konstatują "Wiedomosti".

DLOS/PAP

[fot.Sxc.hu]


Słowa kluczowe:

duma

,

rosjanie

,

chuligani

,

kodeks karny

,

projekt

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 4. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 5. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 6. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 7. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook