Jedynie prawda jest ciekawa

Duma anektuje Krym. Ukraińskie okręty pod banderą FR

20.03.2014

Barack Obama zapowiedział, że w przypadku eskalacji sytuacji na anektowanym półwyspie Stany Zjednoczone wprowadzą sankcje ekonomiczne wobec Federacji Rosyjskiej. Natomaist Francja zapowiedziała odwołanie szczytu UE-Rosja.

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, w czwartek ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

Za zatwierdzeniem pierwszego z dokumentów opowiedziało się 443 deputowanych, a drugiego - 445. W obu wypadkach "przeciwko" głosował jeden poseł - znany z niezależnych poglądów Ilja Ponomariow z socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji. W Dumie zasiada 450 deputowanych.

Uzasadniając w imieniu prezydenta FR Władimira Putina konieczność ratyfikowania traktatu i ustawy, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej nastąpiło w sytuacji, gdy na Ukrainie doszło do "zamachu stanu przy zagranicznym wsparciu"; gdy w kraju "panuje bezprawie", a "nowe władze opierają się na ekstremistach".

Tymczasem trzy ukraińskie okręty przeszły na stronę rosyjską, to niewielkie okręty pomocnicze "Donbas", "Kremieniec" i "Borszcziw". Okręt flagowy ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy – podał portal Dumskaya.net z Odessy.

W wystąpieniu w sprawie sytuacji na Ukrainie prezydent USA - Barack Obama zapowiedział, że Stany Zjednoczone nakładają sankcję na kolejnych urzędników rosyjskich. "Rosja musi wiedzieć, że zwiększenie eskalacji wyizoluje ją z międzynarodowej społeczności. Słowa nie wystarczą, potrzebujemy działań. (...) Kraje nie mogą zmieniać swoich granic tylko dlatego, że są większe i silniejsze. (...) Zwiększamy współpracę z europejskimi sojusznikami. Rosja wciąż może podjąć inną drogę - Putin musi wiedzieć, że Ukraina nie jest zmuszona wybierać między Rosją, a UE." Prezydent USA zezwala na nałożenie sankcji ekonomicznych na Rosję, jeżeli dojdzie do eskalacji konfliktu. Natomiast Hollande odwołał szczyt UE-Rosja.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

konflikt

,

Putin

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook