Jedynie prawda jest ciekawa


Duda w Monachium: Sankcje wobec Rosji muszą zostać

18.02.2017

- Nie może być mowy o zniesieniu czy ulżeniu sankcji wobec Rosji, dopóki nie będzie zrealizowane porozumienie mińskie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Monachium.

- Nie może być mowy o zniesieniu czy ulżeniu sankcji wobec Rosji, dopóki nie będzie zrealizowane porozumienie mińskie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Monachium. Jego zdaniem format miński powinien dalej pracować na rzecz pokoju na Ukrainie, ale cała społeczność międzynarodowa powinna naciskać w tej sprawie.

Prezydent podkreślił znaczenie przestrzegania prawa międzynarodowego. - Jako Polska ze wszystkich sił będziemy dążyć do tego, by prymat prawa międzynarodowego w działaniu został przywrócony - mówił. - Omawiamy tematy bezpieczeństwa, nie tylko, choć przede wszystkim w aspekcie europejskim, ale też polityki globalnej – powiedział prezydent na temat rozmów w Monachium. - Wszyscy czekają (…) na to, jakie będą działania nowej administracji amerykańskiej; podkreślam – działania – mówił Duda, zwracają uwagę na wiele „wypaczeń medialnych” wokół ekipy Donadla Trumpa.

- Pytany zresztą o to mówiłem: pan prezydent Donald Trump do niedawna był biznesmenem, pozwólmy spokojnie rozpocząć mu działania. Jestem przekonany, że polityka Stanów Zjednoczonych, tego światowego mocarstwa, będzie taka jaka przez dziesięciolecia była, czyli strażnika bezpieczeństwa i ładu na świecie, który poważnie traktuje swoich sojuszników - stwierdził.

- My prowadzimy rozmowy z nową administracją. W USA był Krzysztof Szczerski, spotkał się ze swoimi odpowiednikami na poziomie dyplomatycznym. Spokojnie czekam i przygotowuję się na spotkanie z prezydentem Trumpem. Nie ma konieczności podejmowania jakichś niestandardowych działań. Wszystko będzie odbywało się tak, gdy urząd obejmuje nowy prezydent - dodawał Duda. - Jako państwu, które chce być poważnym członkiem NATO i które realizuje wszystkie zobowiązania, zależy by Sojusz był jak najbardziej spójny - mówił prezydent. - Wszyscy deklarują, że zobowiązania podjęte w czasie szczytu warszawskiego będą kompleksowo zrealizowane - dodał.

Prezydent wspomniał też o rozmowach z nowym prezydentem Bułgarii. - Dobre spotkanie z potwierdzeniem współpracy na wszystkich polach – gospodarczym, politycznym i militarnym. Bardzo cieszy mnie ciepły stosunek prezydenta do idei Trójmorza - powiedział.

Andrzej Duda podkreślił znaczenie tej formuły współpracy międzynarodowej. - Uważam, że to ważny element, także budowania jedności europejskiej. Praktycznie wszystkie kraje, które występują w formacie Trójmorza to kraje UE. (…) Pod względem infrastruktury nasza część Europy wymaga rozwinięcia, wzmocnienia, bo jest ewidentnie widoczna dysproporcja. Dlatego właśnie nasza kooperacja, jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej, czyli budowanie także bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy jest kwestią niezwykle ważną nie tylko dla nas, ale także dla UE - mówił, zaznaczając że zainteresowanie tym formatem dotyczy także poszerzenia go na poziom międzyrządowy.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 2. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 3. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 4. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 5. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook