Jedynie prawda jest ciekawa


Duda w Monachium: Sankcje wobec Rosji muszą zostać

18.02.2017

- Nie może być mowy o zniesieniu czy ulżeniu sankcji wobec Rosji, dopóki nie będzie zrealizowane porozumienie mińskie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Monachium.

- Nie może być mowy o zniesieniu czy ulżeniu sankcji wobec Rosji, dopóki nie będzie zrealizowane porozumienie mińskie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Monachium. Jego zdaniem format miński powinien dalej pracować na rzecz pokoju na Ukrainie, ale cała społeczność międzynarodowa powinna naciskać w tej sprawie.

Prezydent podkreślił znaczenie przestrzegania prawa międzynarodowego. - Jako Polska ze wszystkich sił będziemy dążyć do tego, by prymat prawa międzynarodowego w działaniu został przywrócony - mówił. - Omawiamy tematy bezpieczeństwa, nie tylko, choć przede wszystkim w aspekcie europejskim, ale też polityki globalnej – powiedział prezydent na temat rozmów w Monachium. - Wszyscy czekają (…) na to, jakie będą działania nowej administracji amerykańskiej; podkreślam – działania – mówił Duda, zwracają uwagę na wiele „wypaczeń medialnych” wokół ekipy Donadla Trumpa.

- Pytany zresztą o to mówiłem: pan prezydent Donald Trump do niedawna był biznesmenem, pozwólmy spokojnie rozpocząć mu działania. Jestem przekonany, że polityka Stanów Zjednoczonych, tego światowego mocarstwa, będzie taka jaka przez dziesięciolecia była, czyli strażnika bezpieczeństwa i ładu na świecie, który poważnie traktuje swoich sojuszników - stwierdził.

- My prowadzimy rozmowy z nową administracją. W USA był Krzysztof Szczerski, spotkał się ze swoimi odpowiednikami na poziomie dyplomatycznym. Spokojnie czekam i przygotowuję się na spotkanie z prezydentem Trumpem. Nie ma konieczności podejmowania jakichś niestandardowych działań. Wszystko będzie odbywało się tak, gdy urząd obejmuje nowy prezydent - dodawał Duda. - Jako państwu, które chce być poważnym członkiem NATO i które realizuje wszystkie zobowiązania, zależy by Sojusz był jak najbardziej spójny - mówił prezydent. - Wszyscy deklarują, że zobowiązania podjęte w czasie szczytu warszawskiego będą kompleksowo zrealizowane - dodał.

Prezydent wspomniał też o rozmowach z nowym prezydentem Bułgarii. - Dobre spotkanie z potwierdzeniem współpracy na wszystkich polach – gospodarczym, politycznym i militarnym. Bardzo cieszy mnie ciepły stosunek prezydenta do idei Trójmorza - powiedział.

Andrzej Duda podkreślił znaczenie tej formuły współpracy międzynarodowej. - Uważam, że to ważny element, także budowania jedności europejskiej. Praktycznie wszystkie kraje, które występują w formacie Trójmorza to kraje UE. (…) Pod względem infrastruktury nasza część Europy wymaga rozwinięcia, wzmocnienia, bo jest ewidentnie widoczna dysproporcja. Dlatego właśnie nasza kooperacja, jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej, czyli budowanie także bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy jest kwestią niezwykle ważną nie tylko dla nas, ale także dla UE - mówił, zaznaczając że zainteresowanie tym formatem dotyczy także poszerzenia go na poziom międzyrządowy.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook