Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda w Monachium: "Nord Stream to problem polityczny"

13.02.2016

Prezydent nazwał Nord Stream największą przeszkodą w naszych interesach.

„Myślę, że najważniejszą sprawą dla Polski teraz jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Oczywiście mamy także problemy w UE, napływ uchodźców, widmo Brexitu i inne. Ale sprawa bezpieczeństwa na wschodzie, w obliczu rosyjskiej polityki wobec Ukrainy wydaje się najważniejsza” — mówił Andrzej Duda podczas debaty liderów naszego regionu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

 W debacie, oprócz naszego prezydenta, brali udział premier Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i prezydent Finlandii Sauli Niinistö.„Wzmocnienie obecności sił NATO na wschodniej flance wydaje mi się naturalnym ruchem, jeśli mówimy o otwarciu sojuszu na kraje wschodnie. (…) Mówię o wzmocnieniu infrastruktury NATO w Polsce, ale także np. w Bułgarii, czy Rumunii. Kilka miesięcy temu podczas spotkania w Bukareszcie rozmawialiśmy o tym w poszerzonym gronie V4 i byliśmy co do tego zgodni” — powiedział Polski prezydent.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na kluczową dla Polski i naszego regionu sprawę budowy Nord Stream2. Prezydent Polski nazwał to problemem politycznym, a nie ekonomicznym. „Najpierw należy się zastanowić, co to znaczy „partnerstwo”. Według mnie to przede wszystkim szacunek, zarówno dla zwyczajów jak i w interesach. Największą przeszkodą w naszych interesach jest Nord Stream 2. (…) To jest problem polityczny, a nie ekonomiczny. Nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia dla tego projektu. Jest mnóstwo gazociągów pomiędzy naszymi krajami, dlaczego zatem Niemcy w porozumieniu z Gazpromem budują kolejną nitkę? To jest problem, rozmawiajmy o tym, na tym polega partnerstwo”

mly/Marcin Wikło/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook