Jedynie prawda jest ciekawa

Duda w Monachium: "Nord Stream to problem polityczny"

13.02.2016

Prezydent nazwał Nord Stream największą przeszkodą w naszych interesach.

„Myślę, że najważniejszą sprawą dla Polski teraz jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Oczywiście mamy także problemy w UE, napływ uchodźców, widmo Brexitu i inne. Ale sprawa bezpieczeństwa na wschodzie, w obliczu rosyjskiej polityki wobec Ukrainy wydaje się najważniejsza” — mówił Andrzej Duda podczas debaty liderów naszego regionu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

 W debacie, oprócz naszego prezydenta, brali udział premier Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i prezydent Finlandii Sauli Niinistö.„Wzmocnienie obecności sił NATO na wschodniej flance wydaje mi się naturalnym ruchem, jeśli mówimy o otwarciu sojuszu na kraje wschodnie. (…) Mówię o wzmocnieniu infrastruktury NATO w Polsce, ale także np. w Bułgarii, czy Rumunii. Kilka miesięcy temu podczas spotkania w Bukareszcie rozmawialiśmy o tym w poszerzonym gronie V4 i byliśmy co do tego zgodni” — powiedział Polski prezydent.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na kluczową dla Polski i naszego regionu sprawę budowy Nord Stream2. Prezydent Polski nazwał to problemem politycznym, a nie ekonomicznym. „Najpierw należy się zastanowić, co to znaczy „partnerstwo”. Według mnie to przede wszystkim szacunek, zarówno dla zwyczajów jak i w interesach. Największą przeszkodą w naszych interesach jest Nord Stream 2. (…) To jest problem polityczny, a nie ekonomiczny. Nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia dla tego projektu. Jest mnóstwo gazociągów pomiędzy naszymi krajami, dlaczego zatem Niemcy w porozumieniu z Gazpromem budują kolejną nitkę? To jest problem, rozmawiajmy o tym, na tym polega partnerstwo”

mly/Marcin Wikło/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

 2. janpawel2215102017 21.10.2017

  Włoski historyk ujawnia: Jan Paweł II był ostrzegany przed zamachem

  W 1980 roku były premier Włoch Giulio Andreotti napisał w liście do Watykanu, że papież Jan Paweł II jest w niebezpieczeństwie. Epizod ten przywołał historyk, biograf polskiego papieża Andrea Riccardi podczas prezentacji książki o żandarmerii watykańskiej.

 3. Gdansk13092017 21.10.2017

  Wojska USA pozostaną w Europie. Możliwe, że ich liczebność się zwiększy

  Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges spodziewa się, że wynosząca obecnie 30 tys. liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących na kontynencie europejskim nie ulegnie na razie zmianie. Jego wypowiedź przytoczyła w sobotę agencja dpa.

 4. Somalia21102017 21.10.2017

  Znamy już bilans zamachu w Mogadiszu. Płyną też doniesienia o kolejnych atakach

  Władze Somalii opublikowały w piątek wieczór nowy bilans zamachu bombowego w Mogadiszu, do którego doszło przed tygodniem. Zginęło łącznie 358 osób, rannych jest 228 - podała somalijska agencja prasowa powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego.

 5. christ127010202017 20.10.2017

  Rośnie liczba katolików na świecie. Stanowią prawie 18 procent całej ludności globu

  Rośnie liczba katolików na świecie; obecnie jest ich 1,3 miliarda i stanowią prawie 18 procent całej ludności

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook