Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda w Bułgarii: Unia wolnych narodów

15.09.2016

Prezydent Polski wziął udział w spotkaniu głów państw w Bułgarii.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział udział w spotkaniu szefów państw grupy Arraiolos. Po spotkaniu w Sofii (Bułgaria) prezydent mówił o najważniejszych wyzwaniach jakie stoją przed Unią Europejską.

„Nie ma na pewno wśród nas nikogo kto uważałby, że projekt europejski jest nieistotny. Wszyscy jesteśmy przekonani, że chcielibyśmy nie tylko by Unia Europejska trwała, ale też by pozostawała otwarta. By nie padały zdania, że projekt budowy Unii Europejskiej już się zakończył” – powiedział prezydent.

„Nie powinniśmy nigdy na to się nie zgodzić, bo zależy nam na pokoju i rozwoju. To Unia zapewniła państwom rozwój, na obecności w Unii w długim okresie zyskują wszyscy. Padają pytania o to jaki powinien być przyszły kształt UE” – dodał.

Andrzej Duda odniósł się też do Brexitu.

„To jeden z papierków lakmusowych tego czy Unia będzie się rozwijać. Jeżeli za kilka lat obywatele Wielkiej Brytanii będą chcieli wrócić, to znaczy, ze proces budowy Unii Europejskiej to proces sukcesu” – powiedział i podkreślił, że Unia powinna znów opierać na wolności, nie zakazach.

„Unia powinna być unią wolnych narodów i wolnych państw. Unia ma się kojarzyć z wolnością i rozwojem, a nie z zakazami i biurokracją. Warunkiem dobrego rozwoju jest decyzyjność”.

Polski prezydent wspomniał też o kwestii imigracji do Europy.

„Unia powinna pokazywać w takich sprawach swoją skuteczność. Aby Unia działała szybko i zdecydowanie. Solidarność europejska powinna oznaczać wzajemne współdziałanie a nie narzucanie sobie nawzajem rozwiązań, które są niezrozumiałe dla obywateli” – powiedział i dodał.

Więcej wolności i wzajemnego poszanowania, ale także i koniecznej solidarności. To jest dla mnie przyszłość Unii europejskiej, która zostanie zaakceptowana przez obywateli.

Na koniec Duda mówił również o dalszym rozwoju Unii i kwestii Bałkanów Zachodnich.

„Ja bym chciał, by każdy obywatel naszego kraju oraz naszych sąsiadów mógł się dostać na Bałkany drogą lądowa jak najszybciej. To oznacza budowę nowoczesnej infrastruktury i budowę powiązań między naszymi krajami” – stwierdził polskie prezydent.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook