Jedynie prawda jest ciekawa


Duda w Bułgarii: Unia wolnych narodów

15.09.2016

Prezydent Polski wziął udział w spotkaniu głów państw w Bułgarii.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział udział w spotkaniu szefów państw grupy Arraiolos. Po spotkaniu w Sofii (Bułgaria) prezydent mówił o najważniejszych wyzwaniach jakie stoją przed Unią Europejską.

„Nie ma na pewno wśród nas nikogo kto uważałby, że projekt europejski jest nieistotny. Wszyscy jesteśmy przekonani, że chcielibyśmy nie tylko by Unia Europejska trwała, ale też by pozostawała otwarta. By nie padały zdania, że projekt budowy Unii Europejskiej już się zakończył” – powiedział prezydent.

„Nie powinniśmy nigdy na to się nie zgodzić, bo zależy nam na pokoju i rozwoju. To Unia zapewniła państwom rozwój, na obecności w Unii w długim okresie zyskują wszyscy. Padają pytania o to jaki powinien być przyszły kształt UE” – dodał.

Andrzej Duda odniósł się też do Brexitu.

„To jeden z papierków lakmusowych tego czy Unia będzie się rozwijać. Jeżeli za kilka lat obywatele Wielkiej Brytanii będą chcieli wrócić, to znaczy, ze proces budowy Unii Europejskiej to proces sukcesu” – powiedział i podkreślił, że Unia powinna znów opierać na wolności, nie zakazach.

„Unia powinna być unią wolnych narodów i wolnych państw. Unia ma się kojarzyć z wolnością i rozwojem, a nie z zakazami i biurokracją. Warunkiem dobrego rozwoju jest decyzyjność”.

Polski prezydent wspomniał też o kwestii imigracji do Europy.

„Unia powinna pokazywać w takich sprawach swoją skuteczność. Aby Unia działała szybko i zdecydowanie. Solidarność europejska powinna oznaczać wzajemne współdziałanie a nie narzucanie sobie nawzajem rozwiązań, które są niezrozumiałe dla obywateli” – powiedział i dodał.

Więcej wolności i wzajemnego poszanowania, ale także i koniecznej solidarności. To jest dla mnie przyszłość Unii europejskiej, która zostanie zaakceptowana przez obywateli.

Na koniec Duda mówił również o dalszym rozwoju Unii i kwestii Bałkanów Zachodnich.

„Ja bym chciał, by każdy obywatel naszego kraju oraz naszych sąsiadów mógł się dostać na Bałkany drogą lądowa jak najszybciej. To oznacza budowę nowoczesnej infrastruktury i budowę powiązań między naszymi krajami” – stwierdził polskie prezydent.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 2. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 3. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 4. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook