Jedynie prawda jest ciekawa


Duda w Bułgarii: Unia wolnych narodów

15.09.2016

Prezydent Polski wziął udział w spotkaniu głów państw w Bułgarii.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział udział w spotkaniu szefów państw grupy Arraiolos. Po spotkaniu w Sofii (Bułgaria) prezydent mówił o najważniejszych wyzwaniach jakie stoją przed Unią Europejską.

„Nie ma na pewno wśród nas nikogo kto uważałby, że projekt europejski jest nieistotny. Wszyscy jesteśmy przekonani, że chcielibyśmy nie tylko by Unia Europejska trwała, ale też by pozostawała otwarta. By nie padały zdania, że projekt budowy Unii Europejskiej już się zakończył” – powiedział prezydent.

„Nie powinniśmy nigdy na to się nie zgodzić, bo zależy nam na pokoju i rozwoju. To Unia zapewniła państwom rozwój, na obecności w Unii w długim okresie zyskują wszyscy. Padają pytania o to jaki powinien być przyszły kształt UE” – dodał.

Andrzej Duda odniósł się też do Brexitu.

„To jeden z papierków lakmusowych tego czy Unia będzie się rozwijać. Jeżeli za kilka lat obywatele Wielkiej Brytanii będą chcieli wrócić, to znaczy, ze proces budowy Unii Europejskiej to proces sukcesu” – powiedział i podkreślił, że Unia powinna znów opierać na wolności, nie zakazach.

„Unia powinna być unią wolnych narodów i wolnych państw. Unia ma się kojarzyć z wolnością i rozwojem, a nie z zakazami i biurokracją. Warunkiem dobrego rozwoju jest decyzyjność”.

Polski prezydent wspomniał też o kwestii imigracji do Europy.

„Unia powinna pokazywać w takich sprawach swoją skuteczność. Aby Unia działała szybko i zdecydowanie. Solidarność europejska powinna oznaczać wzajemne współdziałanie a nie narzucanie sobie nawzajem rozwiązań, które są niezrozumiałe dla obywateli” – powiedział i dodał.

Więcej wolności i wzajemnego poszanowania, ale także i koniecznej solidarności. To jest dla mnie przyszłość Unii europejskiej, która zostanie zaakceptowana przez obywateli.

Na koniec Duda mówił również o dalszym rozwoju Unii i kwestii Bałkanów Zachodnich.

„Ja bym chciał, by każdy obywatel naszego kraju oraz naszych sąsiadów mógł się dostać na Bałkany drogą lądowa jak najszybciej. To oznacza budowę nowoczesnej infrastruktury i budowę powiązań między naszymi krajami” – stwierdził polskie prezydent.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 2. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 3. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 4. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 5. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 6. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 7. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook